Druga polovina treće sezone počinje tamo gde je prva stala, nakon što je Colin (Luke Newton) praktično zaprosio Penelope (Nicola Coughlan) nakon vrele vožnje kočijom uz instrumentalnu verziju Pitbullove pesme. Međutim, Colin još ne zna da je Penelope zapravo Lady Whistledown, a jedini Bridgerton koji to zna je Eloise (Claudia Jessie), koja preti da otkrije tajnu ako Penelope sama ne kaže Colinu.
Očekivano, zar ne?
Serija uvodi dodatna uzbuđenja kada kraljica Charlotte (Golda Rosheuvel) ponudi nagradu od 5.000 funti za identitet Lady Whistledown, što Penelope dovodi u dodatnu opasnost. Kroz ovu dinamičnu radnju, serija uspeva da zadrži pažnju gledalaca i donese uzbuđenje koje često nedostaje.
Promene u odnosu na knjige su takođe značajne, s tim da Penelope odlučuje da nastavi sa pisanjem kao Lady Whistledown. Ovo odstupanje od originalne priče može biti kontroverzno za fanove knjiga, ali doprinosi složenijoj naraciji serije.

Penelope i Colin: Prijatelji ili ljubavnici?
Treća sezona serije “Bridgerton” nije bajka, već priča o hrabrosti suočavanja sa posledicama svojih postupaka. Penelope Featherington (Nicola Coughlan) i Colin Bridgerton (Luke Newton) od prijatelja prelaze u ljubavnike, shvatajući da je za uspeh njihove veze potrebna iskrenost, čak i ako to znači suprotstavljanje društvenim očekivanjima.
Colin i Penelope se suočavaju sa izazovima koji testiraju njihovu odlučnost. Da li će Colin moći da prihvati Penelope nakon što sazna njenu veliku tajnu? Kako će njihovo prijateljstvo evoluirati u nešto više? Ovi ne baš napeti trenuci donose uzbuđenje i dubinu ovoj ljubavnoj priči.
Nova poglavlja i stari izazovi
Sezona 3 bira neki srednji put između prve i druge sezone. Dok je drama prisutna, nema mnogo scena seksa, osim senzualnih susreta između Benedicte Bridgerton (Luke Thompson) i Lady Tilley Arnold (Hannah New), pa i njenog prijatelja, ali o tome kasnije.
Ipak, ključna scena između Polina (Penelope i Colin) sa ogledalom i ležaljkom, uz instrumentalnu verziju pesme Ariane Grande, jedna je od najseksipilnijih scena od prve sezone. Da li je dovoljna, iskreno, meni nije. Možda su se stvaraoci zasitili ove priče ili su želeli da nešto promene, ali nisu isporučili u potpunosti očekivano.

Seks i poverenje
Iako eksplicitne scene seksa nedostaju, napetost između glavnog para ne može se zanemariti. Coughlan i Newton su uverljivi kao novi par koji se bori za svoje individualne potrebe i želje, dok istovremeno uče da se zaštite i podrže.
Dugoročni odnosi zahtevaju razumevanje partnera, što je lekcija koja čini treću sezonu Bridgertona dragocenom u franšizi.
Mislim da je interesantna i lekcija o osnaživanju žena prikazana na sasvim zadovoljavajući način.
Ljubav i seksualnost: Na tankoj liniji
Portijina zaštitnička priroda prema kćerima i njena odlučnost da one postignu više od pukog opstanka u društvu su interesantno prikazane. Hladna da bi sebe zaštitila, gruba jer je tako naučena i nesrećna.
Francesca (podsetite se prethodnog teksta), zadovoljna vezom sa Lordom John Stirlingom (Victor Alli), shvata da je strast jača od obične sreće. Naravno, nije bilo lako i odjednom jer su pravila ponašanja i očekivanja u društvu jaka, pa je i sama imala nedoumice oko izbora.
U međuvremenu, Cressida, nakon tri godine bez ponude za brak, očajnički traži izlaz iz dogovorenog braka sa starijim muškarcem, pokušavajući čak i da prisvoji ime Lady Whistledown. Ona mi je nekako najlošije urađen lik u seriji koji bi verovatno trebao da pokaže da lepo lice ne može da sakrije lošu dušu. Preterane frizure i kostimi daju osećaj kao da je u Bridgerton upala iz neke Disney animacije,naravno kao dežurna zloća.
Odrasle žene: Izazovi i promene
Drugi deo treće sezone, iako neočekivano manje uzbudljiv, omogućava nam da uživamo u romansi. Epizoda 5, “Tick Tock”, počinje sa Penelope kao Lady Whistledown (glas Julie Andrews), dok uživa u novoj fazi svog života nakon Colininove neočekivane prosidbe.
Ipak, njena tajna preti da ugrozi novu vezu!
Dok Penelope i Colin odlučuju šta su spremni da žrtvuju za svoj brak, fokus se premešta i na druge žene koje ih okružuju i prikazuje odnos društva prema njima. Shvatamo da svaka od njih u sebi krije snagu i talente koji su, ili prete da budu, ugašeni pravilima ondašnjeg društva.

Lady Violet Bridgerton: Ljubav posle 55
Lady Violet Bridgerton (Ruth Gemmell) je sada spremna da potraži ljubav nakon što su njena deca odrasla.
Njen odnos sa Marcusom Andersonom (Daniel Francis), bratom Lady Danbury, donosi novu dimenziju priče o ljubavi u kasnijim godinama.
Violet želi da bude voljena, što smo videli u prethodnim sezonama, i sada se suočava sa izazovima modernih normi dok se odlučuje za ljubav i sreću. Da li ljubav posle 55 može biti jednako strastvena i ispunjena kao u mladosti?
Kraljica Šarlot: Oštroumni um iza kraljevske maske
U živopisnom svetu “Bridgertona”, kraljica Šarlot (Golda Rosheuvel) ističe se kao izuzetno prisutna figura. Žena izvanredne inteligencije i oštroumnosti, vešto manevriše kroz kompleksne društvene i političke pejzaže Londona. Njen oštar um i prodorne opservacije čine je fascinantnom figurom.
Međutim, ispod njene stroge spoljašnjosti krije se žena puna topline i dubine, čije lične borbe i žrtve često prolaze neprimećeno. Život kraljice Šarlot je svedočanstvo o izazovima sa kojima se suočavaju žene na pozicijama moći, posebno u društvu koje zahteva poštovanje strogih normi i očekivanja. Njena hladna maska služi kao štit, braneći njenu ranjivost i duboke emocije kojima retko dozvoljava da isplivaju na površinu.

U trećoj sezoni, priča o kraljici Šarlot nastavlja se da se razvija, otkrivajući više slojeva njenog karaktera. Njene interakcije sa drugim likovima, posebno sa Bridžertonovima i Ledi Danberi, nude uvide u njen lični svet.
Iako često deluje odsutno, pokazuje duboko razumevanje ljubavi i dužnosti, što postaje očigledno kako manevriše kroz složenosti svojih kraljevskih odgovornosti dok čezne za ličnom povezanošću i ispunjenjem.
Toplo Vam preporučujem da pogledate spin off Kraljica Šarlot.
Putovanje kraljice Šarlot u seriji ne samo da dodaje dubinu narativu, već pruža dirljiv komentar o ulozi žena u vođenju. Njena sposobnost da održava kontrolu i stiče poštovanje, dok istovremeno nagoveštava meku stranu svog karaktera, čini je jednim od najzanimljivijih likova u “Bridgertonu”. Njeno putovanje je podsetnik da čak i oni koji deluju najnepopustljivije imaju svoje bitke i snove, skrivene ispod površine njihovih maski.
Usponi i padovi: Kritike i pohvale
Iako treća sezona ima svojih nesavršenosti, ostaje dovoljno zabavna da bismo je napustili. Sporedni likovi i proširenje priča o drugim članovima porodice Bridgerton dodaju ipak dovoljno zabave i iščekivanja da nadoknade nedostatke centralne ljubavne priče.
Da, ne mogu da se otmem utisku da je to moglo mnogo bolje, ili njih dvoje jednostavno nisu par. Nešto mi tu fali iako se Netflix trudi da ih prikaže kao idealan spoj, čak i u privatnom životu insinuirajući da su se zbližili i van kamera. Možda je do mene a ne do njih…
Serija se udaljila dovoljno od originalnih knjiga Julije Quinn da postane svoje delo, zadržavajući duh ansambl pripovedanja dok balansira emocionalne i strukturalne aspekte romanse. Iako treća sezona po meni ne ispunjava sve ove standarde, “Bridgerton” ostaje preporuka za ljubitelje romantičnih drama.
Queer odnosi i novi izazovi
Treća sezona serije Bridgerton donosi neočekivane preokrete i otvara vrata novim starim temama, uključujući queer odnose koji su izazvali različite reakcije među gledaocima. U ovoj sezoni, vidimo kako Benedict Bridgerton (Luke Thompson) istražuje svoju seksualnost nakon što je upoznao misterioznog i zgodnog muškarca. Ova bi linija radnje, koja uključuje i nekoliko intimnih scena preko celog ekrana, predstavlja mali zaokret za seriju koja je do sada bila poznata po tradicionalnim heteroseksualnim romansama. Podsećam Vas da su se ovoga dotakli u spin off seriji Kraljica Šarlot.

Ovaj momenat je deo šireg trenda u produkcijama Shonde Rhimes, koja često uključuje raznolike likove i odnose u svoje serije.
Iako je Bridgerton od početka bio poznat po rasno raznolikoj glumačkoj postavci, queer odnosi su do sada bili minimalno zastupljeni.
Uvođenje ove linije radnje u trećoj sezoni dočekano je s entuzijazmom od strane nekih fanova koji su dugo zagovarali veću LGBTQ+ reprezentaciju, dok drugi smatraju da je ovo nepotreban dodatak seriji koja je do sada služila kao romantična fantazija za beg od stvarnosti.
Iako nemam ništa protiv muških parova, smatram da ovakva tema nije bila potrebna u ovoj seriji koja je bila pitka ljubavna saga o damama i džentlmenima iz prošlih vremena. Serija Bridgerton omogućavala nam je da se odvojimo od stvarnosti i maštamo o pronalaženju ljubavi slične onoj kakvu prikazuju Bridgertonovi. Ova promena mogla je biti uvedena u neki spin-off, umesto u glavnu seriju. Ponekad je dovoljno samo odmoriti mozak i pobeći od stvarnosti, a sada mi je to ovde oduzeto.

Odnos Penelope sa sestrama: Društveni uticaji i stereotipi
Penelope i njene sestre nisu samo rođene sestre već i konkurentkinje u društvenom miljeu gde je pronalaženje muža jedini način da se osigura bolja budućnost. Društveni pritisak stvara napetost i zavist među sestrama, gde se ljubav i podrška često prepliću sa rivalstvom i nepoverenjem.
Stereotipi i očekivanja društva čine da čak i sestre vide jedna drugu kao protivnice. Penelope je prisiljena da pokušava da prolazi kroz ove složene odnose, često skrivajući svoju pravu prirodu i ambicije kako bi zaštitila svoje najbliže. Ova dinamika je surovi podsetnik kako su žene tog vremena bile zarobljene u okvirima koje su postavljali društveni normativi, često ih stavljajući u situacije gde su morale da biraju između ljubavi i društvene prihvaćenosti.
Greške i promene: Pravo na evoluciju
Jedna od ključnih tema treće sezone je pravo na grešku i sposobnost za promenu. Penelope i njena majka, Lady Portia Featherington, prikazuju ovu dinamiku kroz svoje postupke i međusobni odnos. Portia, vođena željom da osigura bolju budućnost za svoje ćerke, često pribegava zakonski opravdanim, ali moralno sumnjivim radnjama. Njena krutost i nemogućnost da izrazi emocije nisu samo proizvod njene prirode, već su naučene od njene majke i podržane društvenim očekivanjima.
Penelope, s druge strane, kroz svoje iskustvo kao Lady Whistledown i razvoj odnosa sa Colinom, počinje da uviđa vrednost iskrenosti i emocionalne otvorenosti. Njena transformacija od stidljive devojke do samouverene žene koja preuzima kontrolu nad svojim životom i izborima je inspirativna. Penelopina sposobnost da uči iz svojih grešaka i da se menja pokazuje da svi imamo pravo na evoluciju, bez obzira na društvene norme.

Obrasci ponašanja i naše nasleđe
Priča o Penelope i njenoj majci može se preneti i na lična iskustva mnogih od nas. Često nesvesno preuzimamo obrasce ponašanja od naših roditelja, čak i one koji nam smetaju.
Često sam primećivala da se u odnosima sa mojom ćerkom ponašam na načine koji su mi smetali kod moje majke. Trudila sam se da svesno prekinem te obrasce i omogućim svom detetu da bude svoja osoba a jja neka malo drugačija majka.
Sada, sa više od 55 godina, mogu se osvrnuti i shvatiti koliko sam u prošlosti bila zarobljena tim nesvesnim obrascima. Mnoge moje odluke u odnosima sa muškarcima, prijateljima i na poslu bile su vođene potrebom da se dokazujem autoritetima i roditeljima, što je dolazilo iz vaspitanja koje sam dobila. Gordost me često sprečavala da otvoreno govorim o svojim osećanjima i potrebama, što je dovodilo do prekida prijateljstava i neizrečenih razočaranja.
Zaključak
Treća sezona popularne serije Bridgerton donosi formulu koja je do sada uvek davala dobre rezultate, ali pokušava da je usavrši i unapredi, ali bezuspešno. Sve je tu ali nešto fali.
Nekako me, nemojte se smejati, podseća na savršeni kolač koji vam uvek jednako prija a onda ga promene i umesto šećera dodaju steviu i to više nije isto.
Odgledajte pa mi javite kako se vama dopada!
Tekst će biti objavljen 19.06.2024. u 13.00h
Raising Voices: Emotivna priča o hrabrosti i borbi tinejdžerki protiv seksualnog nasilja
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.