Diplomske revije i mladi talenti na Perwoll Fashion Week-u

Budući modni talenti Srbije na pisti Beogradske nedelje mode

indijankadanka
od indijankadanka
5 minuta za čitanje
BFW, Dejan Tomic

Prenosim deo teksta sa CITY MAGAZINE o reviji diplomaca na Belgrade Fashion Week-u 20.10.2024. godine.

Čuvene studentske revije Beogradske nedelje mode pružaju mogućnost da se najtalentovaniji studenti, ovoga puta Fakulteta primenjenih umetnosti, Visoke tekstilne škole, Fakulteta savremenih umetnosti i Univerziteta Metropoliten, predstave publici najznačajnije modne manifestacije i tako zakorače na prvi stepenik u građenju buduće karijere.

Fakultet primenjene umetnosti je predstavio studente Odseka Kostim, modula Savremeno odevanje, pod mentorstvom docentkinja Senke Kljakić i Tijane Milutinović. Svoje završne kolekcije prikazali su diplomci Osnovnih akademskih studija Marko Ječmenica „Kuda idem i odakle dolazim“, Ivan Rajković „Kolekcija“, Aleksandra Perović „Proleće proleću“ i studentkinje Master studija Isidora Petrović „Realnost snova“, Milica Živanović „Telo“ i Sara Jakovljević „Compound“. 

Visoka tekstilna škola za dizajn, tehnologiju i menadžment, odsek Akademije tehničko-umetničkih strukovnih studija Beograd, već dugi niz godina obrazuje stručnjake za rad u tekstilnoj i modnoj industriji. Njihove predstavnice su bile Jelena Jakšić sa kolekcijom „Kontrast“, Nina Veljković „Battery recharging“, Nikola Pandurov „Bunraku“, Katarina Popović „Vulnerability“, Lenka Tešović „Manje očekivanja, više svesnosti“ i Mirjana Stanišić „Metamorfoza“.

Fakultet savremenih umetnosti ove sezone je predstavio Tamaru Marić, studentkinju – diplomca osnovnih studija, odseka dizajn kostima. Kao svoj završni projekat, Tamara je prikazala kolekciju „Ink“ proleće/leto, koja je realizovana na 3. godini pod mentorstvom prof. Sonje Krstić. Kolekcija „Ink“ inspirisana je optimizmom isčekivanja u plavetnilu: svežeg jutra, tekstu napisanog pisma, spontanosti mrlja naliv pera i tragova mastila na čistom rukavu i ruci koja nosi tatu ink kao uspomenu, obećanja, zaštitu ili opomenu, zauvek.

Anđela Manojlović Diplomska revija
Foto: Đorđe Tomić, Univerzitet Metropoliten, Modni Dizajn, Anđela Manojlović, Moonlight Vigilance

Studenti Univerziteta Metropolitan, na studijskom programu Modni dizajn, s ponosom su predstavili svoje diplomske kolekcije, rezultat četvorogodišnjeg posvećenog rada i razvoja ličnih senzibiliteta u okviru modnog dizajna i vizuelnih umetnosti. Kroz ove kolekcije, studenti su pokazali svoje jedinstveno viđenje savremenog modnog dizajna i okruženja koje ih inspiriše, nudeći raznovrsna kreativna, inovativna i lična rešenja. Mentori Teodore Đokić, Marijane Krezović, Anđele Bošković, Anđele Manojlović, Teodore Kumandi i Ksenije Blagojević, su profesori – Aleksandar Protić, Katarina Samardžić i Lidija Jovanović, koji su sa lakoćom i velikim uživanjem svoje dugogodišnje iskustvo u modnom svetu preneli na svoje studentkinje pružajući im neophodnu stručnu pomoć, inspiraciju za dalji rad kao i podršku kroz organizaciju nastupa na ovako važnoj manifestaciji kao što je Belgrade Fashion Week.

studentske revije Beogradske nedelje mode 2024 su vrcale od kreativnosti, emocija i mladalačkih snova, a ovi mladi talenti su po prvi put mogli dobiti verifikaciju svog postignuća na velikoj pisti, pod svetlima reflektora i pred ozbiljno velikim auditorijumom istinske modne publike. I sigurno su dobili potvrdu, u duhu slogana 54. Perwoll Fashion Week-a, da vredi svaki PokušAI!

Perwoll fashion Week
Perwoll Fashion Week

U nastavku večeri, na finalnoj reviji konkursa „Fashion Incubator by Perwoll“, žiri je u veoma jakoj konkurenciji od 17 finalista imao zadatak da bira najbolje, a koja su tri pobednika izabrali saznaćemo 5. novembra na BFW AWARDS NIGHT u Silosima. Nagrada za pobednike će biti organizacija njihovih samostalnih revija i finansijska podrška za izradu kolekcije, od strane brenda Perwoll.

Među mnogobrojnim mladim dizajnerima, diplomcima i studentima mode iz Srbije koji su učestvovali na konkursu, u finale se plasiralo njih 17. Svi oni su imali mentorsku podršku iskusnih modnih stručnjaka koji su sa njima radili na pripremi modela, i tako su dobili dragocenu edukaciju i iskustvo.

Oni su na sinoćnoj, finalnoj reviji predstavili po dve kreacije, a stručni žiri u sastavu Sonja Krstić, Ana Trošić Trajković, Ivana Najdanović, Sonja Jocić i Nenad Radujević, je imao težak zadatak da izabere samo troje najboljih.

Anđela Manojlović Moonlight Vigilance – Univerzitet Metropoliten, Profesor Aleksandar Protić
Tema kolekcije “Moonlight Vigilance” je subjektivni ženski doživljaj noćnog izlaska, do čega može dovesti, a najpre načini na koje žene to pokušavaju da izbegnu. Uske, kratke, provokativne haljine postaju meta i poziv strancima na komunikaciju, ako ne i na mnogo više od toga. To dovodi do skrivanja radi osećaja sigurnosti. Kaputi i jakne koji sakriju telo i učine ga neprijatnim ili nepoželjnim nalaze se kao štitovi.

Haljine ove kolekcije su inspirisane cvećem, s obzirom na to da su žene često upoređivane s njim u literaturi, dok su kaputi izgovori koji se preporučuju i često se nalaze na usnama straha: “Reci da imaš dečka,” “napravi grimasu da izgledaš luda,” itd. Svaki cvet nosi svoju simboliku, te su cvetovi izabrani za ovu kolekciju oni koji predstavljaju šta bi žene trebalo da budu, makar u očima patrijarhije — nevinost, lepota, ljubav, strast i naklonost.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.