Nedavno smo se zabavili sa trendovima koji nam se ove zime vraćaju. Ovaj hladniji period obično traži bogate, klasične neutralne tonove poput bež, sive, burgundca i čokolade, ali ove sezone primećujem specifičan dezen, koji sam do nedavno u mom okruženju samo ja nosila, leopard print. Prema podacima platforme za online kupovinu LTK, potražnja za komadima sa leopard printom porasla je za neverovatnih 556% od avgusta ove godine, dok Pintrest beleži 100% više pretraga u odnosu na sve ostale dezene.
Leopard kao neutralan
Nisam oduševljena što je odjednom ovo postao neutralni dezen. Samo se setim Janice iz serije “Prijatelji”, koja je smatrala da je leopard print zapravo neutralan. Ovaj dezen je jedan od retkih večnih uzoraka koji može delovati istovremeno i kraljevski i buntovno, što je možda razlog zašto ga dizajneri uključuju u svoje kolekcije. Brendovi kao što su Alaïa, Dior i Norma Kamali igraju se s ovim printom decenijama, dok ga Saint Laurent i Roberta Kavalli jdnostavno imaju u svojoj osnovi. Najnovije kolekcije za proleće 2025. godine, kao što su Zimmermann ili Prada, pokazuju da je leopard print i dalje popularan i da će ostati aktuelan sve do proleća.


U domaćim radnjama – Reserved kišni mantil sada na akciji 7.999 dinara, GUESS haljina sada na akciji 8.636 dinara, H&M haljina 4.999 dinara, Stradivarius štrikani džemper mantil 6.590 dinara, ZARA kaiš 6.590 dinara, ZARA patike 3.290 dinara i ZARA kapa 2.590 dinara.
Trenutna opsesija modom iz prošlih vremena favorizuje retro siluete, kao što su kaputi u stilu Penny Lane, T-strap cipele i torbe od krzna. LTK je takođe primetio da je potražnja za pantalonama sa leopard printom porasla za 631% u poslednjih 60 dana. Haljine za party u leopard printu biće nezaobilazne ove praznične sezone.
Istorija leopard printa
Praistorija i Antika
Leopard print, odnosno leopardov dezen, svoje korene vuče još iz najranijih dana čovečanstva. Tokom praistorije, ljudi su nosili krzna životinja kao zaštitu od hladnoće, a leopardovo krzno je, uz to, bilo i izraz snage i statusa. Leopardova koža nije bila samo topla već je takođe zračila pretnjom i moći, osobinama koje su mnogi želeli da “prisvoje”. Osećalo se da krzno ove velike mačke ima gotovo magijsku moć, prenošenje divljine na onog ko ga nosi. Tako je leopard print, u najranijim oblicima, stekao status simbola snage, prirodne sile i tajanstvenosti.
U antičkoj Grčkoj i Egiptu, leopardova koža povezivala se sa božanstvima. Egipatska boginja Sešat često je bila prikazana u leopardovoj koži, simbolizujući mudrost i snagu, dok je u grčkoj mitologiji Dionis, bog vina i ekstaze, prikazivan s leopardovom kožom, aludirajući na slobodu i hedonizam. Tačno je da se leopard print kroz vekove razvijao u desenu, ali su njegova simbolika i prestiž ostali.
Srednji Vek, renesansa
U srednjem veku, leopardovo krzno postaje ređe viđeno zbog stroge verske kontrole nad luksuzom i telesnim ukrasima.
Međutim, u renesansi dolazi do promene. Evropska aristokratija ponovo otkriva egzotična krzna, i leopardov print dobija status luksuza i privilegije.
Ovaj dezen nije bio samo u fizičkom obliku već je postao i inspiracija za tekstil, slike i tapiserije. Nositi leopard print, čak i u obliku umetničkog rada, postaje izraz prefinjenog ukusa i privilegije. Uprkos ovim asocijacijama, leopardov print ostaje rezervisan za posebne prilike, smatran previše “snažnim” za svakodnevnu odeću.
Tokom 14. veka, leopardovo krzno postalo je simbol stila među bogatima, dok su putovanja postala uobičajena praksa za višim slojevima društva. Izabeau Bavarska, supruga Karla VI od Francuske, postala je modna ikona trošeći velike sume novca na dekore sa životinjskim uzorcima u njihovoj palati, koja je bila prekrivena trofejnim tepisima i krznima. Tokom renesanse, koja je trajala do 17. veka u Evropi, došlo je do naglog porasta popularnosti životinjskih uzoraka, a leopardovo krzno je ostalo prepoznatljiv simbol luksuza. Rastuće trgovačke veze u Evropi učinile su leopard prepoznatljivim simbolom bogatstva, često se pojavljujući u delima koja prikazuju plemstvo, poput onih italijanskih slikara Ticiјana i Karpača.
Industrijska revolucija iz 1700-ih godina donela je značajnu promenu u modu. Izumljene su velike mašine koje su omogućile vezenje ili štampanje uzoraka inspirisanih životinjama na tkaninama. Visoko društvo u Evropi nosilo je tkanine sa leopardovim uzorkom, dok je ljubav prema autentičnim krznima i dalje bila najvažnija među aristokratijom. U 18. veku, bogati plemići iz Evrope su putovali i donosili egzotična krzna, to je bio simbol stranih zemalja, slobodnog vremena i bogatstva.


Merylin Monroe film MuŠkarci vole plavuše
20. vek i Nova Era
Početak 20. veka doneo je industrijalizaciju i masovnu proizvodnju, a leopard print ulazi u modu u velikom stilu. 1947. godine, Kristijan Dior unosi leopard print na modne piste kao deo svoje legendarne „New Look“ kolekcije, gde ga predstavlja kao dezen za sofisticirane i hrabre žene. Dezen brzo postaje popularan, nose ga filmske zvezde i holivudske dive, dok simbolizuje eleganciju i luksuz. U pedesetim godinama, leopard print je u potpunosti prihvaćen kao izraz otmenosti i zavođenja.
Da biste nosili leopard, morate imati neku vrstu ženstvenosti koja je malo sofisticirana. Ako ste svetli i slatki, nemojte ga nositi.
Mali rečnik mode, Christian Dior 1954
Sredinom veka, leopardove tačke počele su da se pojavljuju na elegantnim večernjim haljinama, a krzneni kaputi su prestali da budu samo funkcionalni komadi i postali su simboli bogatstva i privilegije. Dok su nutria, zec i druga krzna bila popularna, leopard je bio jedno od najskupljih i najređih krzna. Bio je upadljiviji i neobičniji u poređenju sa drugim krznima tog vremena. Bio je znak da ste supruga trofej, što je tada bilo normalno. Kada je Jackie O ponela leopard u 1962. godini, to je izazvalo tako masovnu pomamu, da je populacija leoparda počela da opada. Srećom, Zakon o ugroženim vrstama iz 1973. godine zabranio je ljudima lov na leoparde zbog krzna.


U domaćim radnjama – H&M rolka 1.199 dinara, ZARA dugačke rukavice 1.990 dinara, PARFOIS sat 4.999 dinara, PULL&BEAR Haljina nagliže stil 3.390 dinara, BERSHKA hulahop 1.290 dinara, STRADIVARIUS tašna 1290. dinara, RESERVED sako 7.999 dinara i RESERVED farmerke 4.999 dinara.
Šezdesete i sedamdesete godine donose radikalne promene u društvu, a leopardov print dobija buntovni prizvuk. Postaje omiljen među kontrakulturnim ikonama i simbol bunta. Ekstravagantni butici poput Bibe u Londonu uvode leopard dezen kao deo avangardne mode, a poznate ličnosti poput Bridžit Bardo i Sofije Loren popularizuju ga na filmskom platnu i u javnosti. Leopard print postaje deo modnog izraza kroz muziku i film, dok je u sedamdesetim povezan i sa eksperimentisanjem u izražavanju identiteta. Muzičke ikone poput Igi Popa i Dejvida Bouvija nose ga na pozornici, koristeći ga kao simbol slobode i prkosa.


U osamdesetima leopard print doživljava glamuroznu renesansu, postaje znak luksuza i moći. Likovi poput Aleksis Kolbi iz serije Dinastija nose ga kao simbol bogatstva i ekskluzivnosti, a modni kreatori poput Đanija Versaćea donose ga u svet visoke mode sa dozom ekstravagancije.
Tokom devedesetih, ovaj dezen koristi se i u subkulturama, poput hip-hop scene, gde postaje deo izraza bogatstva i statusa, ali i kod pankera kao znak buntovničkog stava.
Savremeno doba
U poslednjim decenijama, leopard print je prošao kroz različite faze popularnosti, od statusnog simbola do svakodnevnog dezena. Dizajneri poput Toma Forda i Dolče & Gabane obnavljaju leopard print, dajući mu novi život na modnim pistama. Leopardov dezen više nije ograničen na visoku modu i dostupan je u svim oblicima, od sportske odeće do dnevnih komada. Danas, ovaj print može nositi svako, iako i dalje nosi prizvuk divlje i neukrotive prirode.
Društvo je leopard print u savremenom dobu svelo na neutralan dezen, nešto što se može uklopiti u svaki stil, iako nije izgubio svoju izražajnost. Na neki način, leopard print i dalje izaziva kontroverze – za neke je simbol prefinjenosti, dok ga drugi još uvek vide kao hrabar izbor. Bez obzira na to, on je ostao deo kolektivne svesti, svestran i bezvremen, baš kao i njegove drevne asocijacije sa snagom i divljinom.
Pronašla sam čak i knjige posvećene ovom dezenu. U svojoj knjizi “Leopard: Fashion’s Most Powerful Print,” Hilary Alexander istražuje ovu fascinantnu temu i dokumentuje istoriju leopard printa u svetu mode. Knjiga obuhvata spektar od modnih pista do naslovnih strana, prikazujući kako su brendovi poput Diora i Versacea interpretirali ovaj uzorak. Alexander sakuplja najzanimljivije i najupadljivije slike leopard printa, zajedno sa citatima poznatih modnih ikona poput Donatelle Versace i Diane von Furstenberg.
Jo Weldon, autor knjige “Fierce: The History of Leopard Print,” duboko razume njegovu bogatu istoriju. Ona naglašava da je leopard print uvek imao poseban značaj: „Lažni leopardov krzno pronađeno je u Tutankamonovoj grobnici, Henrik VIII je imao tri leoparda u svom menageriju (i zabranio je bilo kome da nosi leopardovo krzno), a grčki bog Dionis čak je prikazan u leopardovom uzorku.“ Ovi istorijski podaci ukazuju na to koliko je leopard print bio cenjen kroz vekove i kako je postao simbol moći i statusa.
Leopard u filmovima
Čini se da je ovaj dezen bio namenjen jakim, čudnim, specifičnim ženama. Ukoliko poželite da istražite ovaj trend, preporučujem Pintrest.
- Die Tolle Lola (1927) – Clara Bow i Lilian Harvey, obeležene leopard print krznom, uz monokl i cilindar.
- Cry of the City (1948) – Shelley Winters u kaputu sa leopard printom i crnom beretkom.
- Saigon (1948) – Veronica Lake u leopard print komadima dok putuje.
- Sunset Boulevard (1950) – Gloria Swanson u leopard print turban stilu.
- Gentlemen Prefer Blondes (1953) – Marilyn Monroe u leopard print plaštu i muffu.
- Bell, Book and Candle (1958) – Kim Novak u luksuznom leopard print plaštu.
- The Graduate (1967) – Anne Bancroft kao Mrs. Robinson
- Funny Girl (1968) – Barbra Streisand u kaputu sa krznom i šeširom sa leopard printom.
- Factory Girl (2006) – Sienna Miller kao Edie Sedgwick u leopard print stilu.
- An Education (2009) – Rosamund Pike i Carey Mulligan u leopard print haljinama.
- Boulevard du Rhum (1971) – Brigitte Bardot u bikiniju od leopard printa.
- To Die For (1995) – Nicole Kidman u leopard print slip haljini.
- The Talented Mr. Ripley (1999) – Gwyneth Paltrow u kaputu sa leopard printom, pillbox šeširu i crvenoj usni.
- One night at McCool’s (2001) – Liv Tyler u haljini sa leopard dezenom izgleda fatalno.
- The Devil Wears Prada (2006) – Meryl Streep u elegantnim leopard print komadima.
- The Paperboy (2012) – Nicole Kidman kao zavodljiva žena u leopard printu.
- Lucy (2014) – Scarlett Johansson u kombinaciji različitih životinjskih printova.
Leopard u kući
Ovaj dezen je danas jednako relevantan kao i u danima prvih ljudi, iako u mnogo širem kontekstu i s novim značenjima. Leopard print ostaje jedan od najmoćnijih vizuelnih simbola u modnoj istoriji ali gasve više viđamo na tapetama, posteljini, servisima i svim ostalim ukrasima za kuću.

ROMA Company Dolce&Gabbana tapeta 21.600 dinara,
SHOPPSTER posteljina 4.802 dinara,
Emmezeta fotelja Will Panthera 1 22.300 dinara,
LAMPA I SVETLO Podna leopard lampa sa stativom 18.865 dinara,
DELFI mirišljava sveća Juicy Couture 1.526 dinara,
BOXSHOP leopard šolja set od 2 komada 1.790dinara.
Reč za kraj
Nisam oduševljena činjenicom da sada svako i u svakom momentu može da nosi ovaj print. Nemojmo se lagati da on svakome stoji i da se baš sa svime može kombinovati. Ovo nije najbolja kombinacija za posao i poslovne sastanke, pa budite pažljivi i trudite se da ne preterate.
Pre nego kupite nešto iz ponude u našim radnjama dobro proverite kvalitet materijala, šare, boje i unapred razmislite sa čime biste mogli da kombinujete. Plašim se da u ovom slučaju kvanitet ponude ne nudi i kvalitet.
Leopard print morate nositi sa stavom!
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.