U poslednje vreme sve više uživam u dobrim vinima i otkrivanju domaćih i stranih etiketa. Srbija, sa svojim vinogradima u razvoju i vinskim turizmom koji privlači posetioce iz celog sveta, postaje prava vinska destinacija. Na našim prostorima već imamo sjajne barove, vrhunska vina i raznovrsna modna dešavanja – prava prilika da se te tri strasti povežu i približe mlađim generacijama.

Inspiraciju za ovakav spoj možemo pronaći u italijanskom brendu MSGM, koji je kroz inicijativu „I Bar di Quartiere“ u Milanu spojio modu, vino i kulturu.
Brend je sarađivao sa četiri nezavisna bara, fokusirajući se na mlade preduzetnike i održivo vinogradarstvo. Kroz ovakvu saradnju razvijeni su unikatni proizvodi, uključujući vina i modne kolekcije, dok su događaji organizovani u svakom baru doneli dodatni sadržaj mladima.
Na primer, vina su nosila etikete dizajnirane posebno za svaki bar, a u ponudi su se našle i majice, duksevi, keramički tanjiri i torbe za vino, sve inspirisano pričama ovih lokalnih prostora.
Zar ne bi bilo sjajno da neki domaći kreatori i brendovi preuzmu ovakvu ideju?
Kada je poznati modni dizajner, Džekson Viderhoft, kreirao koktel haljinu od 8.000 dolara bojeći je u sedam flaša Silver Oak kaberne sovinjona, nije samo privukao pažnju medija već i potpuno novu publiku koja možda ranije nije obraćala pažnju na ovaj klasični kalifornijski luksuzni brend vina. „Pristupamo marketingu vina na potpuno nov način,“ izjavio je Dejvid Dankan, predsednik i CEO kompanije Silver Oak Cellars. „Cilj nam je da kroz kreativne saradnje približimo vino američkoj kulturi na drugačiji način.“

Haljina bojena vinom debitovala je na Nedelji mode u Njujorku 2024. godine i izazvala oduševljenje ne samo kod modnih kritičara već i kod potpuno nove publike, što pokazuje koliko ovakve ideje imaju potencijal za osvajanje šireg tržišta. Kod nas bi ovakvi koncepti mogli dodatno ojačati vezu između mode, vina i umetnosti, dok bi doprinosili promociji domaćih brendova na globalnom nivou.
Ova ideja bi svakako mogla da zaživi i kod nas, uzimajući u obzir da Srbija ima fenomenalne barove, vrhunska vina i sve više modnih dešavanja. Zamislite saradnju domaćih modnih brendova sa našim vinarijama, gde bi se kreirali unikatni proizvodi poput odeće inspirisane bojama vina, pa čak i događaji koji kombinuju degustaciju vina sa modnim revijama. Ovo bi bila prilika da se kultura vina i mode približi mlađoj generaciji, kroz spoj kreativnosti i uživanja.
Kao što su u Silver Oak-u spojili vrednosti vrhunskog zanatstva i proizvodnje vina sa unikatnim dizajnom Džeksona Viderhofta, domaći brendovi bi mogli da na sličan način iskoriste naše lokalne resurse i tradiciju. Zamislite, na primer, haljinu obojenu vinima poput prokupca ili tamjanike, ili modne dodatke inspirisane etiketama domaćih vina.
Dodatno, Silver Oak je pokazao kako kroz kreativne saradnje može da se razvije brend – od kofera u boji vina u saradnji sa Paravelom do prisutnosti u sportskim arenama. Ovde bi, na primer, domaći brendovi mogli kreirati vinske torbe, modne dodatke ili čak organizovati događaje na vinogradima gde bi se povezivala moda sa prirodom i održivošću, pa čak i limitirane modne kolekcije koje odražavaju autentičan duh vinske kulture.
Ovakva dešavanja ne bi samo promovisala vino i modu već bi mladima približili umetnost uživanja u oba sveta, razvijajući njihov ukus i ljubav prema lokalnom. Spoj mode, vina i kulture u Srbiji svakako ima potencijal da postane priča o uspehu, baš kao što je to slučaj u Milanu.
Šta čekamo?
Srbija ima sve preduslove da ovakve ideje zažive – izuzetna vina, bogatu modnu scenu i rastući interes mladih za unikatne proizvode koji kombinuju kreativnost i kvalitet. Ovo je trenutak za domaće brendove i kreativce da prepoznaju potencijal i podignu kulturu uživanja na viši nivo.
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.