Detektivska priča u Narodnom muzeju – kada je igra najbolji način za učenje

Istraživanje, traganje za odgovorima i učenje kroz igru – najbolji način da dete zavoli kulturu

indijankadanka
od indijankadanka
3 minuta za čitanje
Internet, Canva pro

Inspirisano informacijom sa portala Zvezdara.info

Ako me redovno pratite, onda znate koliko često pišem o tome da je deci potrebno dati slobodu da uče kroz igru. Nema boljeg načina da nešto zapamte, povežu i razumeju od istraživanja, traganja za rešenjem i onog trenutka kada im sve klikne na svoje mesto. I da, to ne mora uvek biti video igra!

Sećate li se Politikinog zabavnika? Bio nam je enciklopedija, detektivska priča i kviz u jednom. Na njegovim stranicama smo rešavali mozgalice, pratili misterije i upijali lekcije iz istorije, nauke i umetnosti, a da nismo ni shvatali da učimo. Bilo je dovoljno pročitati priču o nekom istraživaču ili genijalnom izumu da bismo krenuli da kopamo dalje, prelistavamo knjige i pravimo sopstvene eksperimente.

Sedamdesetih i osamdesetih u Jugoslaviji učili smo kroz igru i znali smo da se zabavimo dok istražujemo. Kvizovi u školama, „muzejski lov na blago” sa učiteljicom, stripovi o istorijskim junacima, sve je to bio deo našeg odrastanja. Nismo imali telefone i Google a i televizor je bio mnogima luksuz. Danas, u vremenu ekrana i brzih informacija, prilike za ovakav način učenja su ređe, ali još uvek postoje. Zato mi je posebno drago što Narodni muzej organizuje radionicu „Detektivska priča”, gde će deca kroz igru istraživati svet umetnosti i istorije.

Kako izgleda detektivska avantura u muzeju?

Zamislite muzejski prostor pun tragova, zagonetki i tajnih poruka. Deca će kroz niz zadataka koračati kroz izložbe, posmatrati eksponate, istraživati detalje i na kraju otkriti tajanstvenu sliku. Svaki mali istraživač biće deo uzbudljive avanture, a za trud ih na kraju očekuju i simbolične nagrade.

Radionicu vodi mr Ivana Janković, muzejski savetnik edukator, koja će deci pomoći da umetnost dožive kao nešto što je živo, zanimljivo i puno priča.

Kako prijaviti dete?

Radionica je namenjena deci uzrasta od 10 do 14 godina, a prijavljivanje je obavezno putem mejl adrese: radionice@narodnimuzej.rs.

Možda je pravo vreme da i mi, odrasli, na trenutak zastanemo i prisetimo se kako je to bilo kada smo učili kroz igru. Možda bismo mogli da provedemo malo više vremena sa decom na ovakvim događajima – da gledamo, istražujemo i ponovo, bar na kratko, podsetimo se kako je to biti dete.

Kada i gde se održava radionica?

Radionica „Detektivska priča“ biće održana

  • dana 22. februara,
  • Mesto Narodnom muzeju
  • u terminu od 13 do 14.30 časova.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.