Nintendo eShop ukradena igra – kada Nintendo ćuti na krađu

Kako je moguće da Nintendo eShop ukradena igra prolazi bez reakcije, dok Nintendo inače agresivno štiti svoje IP-jeve?

indijankadanka
od indijankadanka
6 minuta za čitanje
Steelkrill Studio

Video igra Tetris bila je predmet pravne bitke osamdesetih godina, kada su različite kompanije tvrdile da imaju prava na njenu distribuciju. Devedesetih, id Software je skoro završio port Super Mario Bros. 3 za PC, ali je Nintendo ekspresno odbio ideju i zakonski sprečio izlazak igre. A ako ste ikada probali da koristite muziku ili likove iz Zelde, Maria ili Pokemona, znate koliko brzo Nintendo reaguje. Njihov pravni tim poznat je po tome što brutalno brani intelektualnu svojinu, često targetirajući i fan-projekte.

Ali kada seneka indie igra ukrade i preprodaje na Nintendo eShopu, reakcija japanskog giganta je šokantna.

Nintendo eShop ukradena igra – kada se ne štite pravi autori

Nintendo eShop ukradena igra The Backrooms 1998 je postala najnoviji primer kako male indie igre mogu biti zloupotrebljene bez ikakvih posledica za kradljivce. Steelkrill Studio, autori ove horor igre, otkrili su da se njihova igra prodaje pod novim imenom Backrooms Horror Escape na Nintendo eShopu – bez njihove dozvole. Dok su Xbox i PlayStation odmah uklonili lažnu verziju, Nintendo odbija da reaguje.

Ovo je neobičan potez za kompaniju poznatu po brutalnoj zaštiti sopstvenih brendova. Nintendo je više puta srušio fan-projekte, tužio kreatore modifikacija i ukidao bilo kakvu upotrebu svog intelektualnog vlasništva. Ali kada je reč o zaštiti indie developera, reakcija je potpuno drugačija, ili bolje rečeno, nepostojeća.

Kako je došlo do krađe na Nintendo eShopu?

Indie studio Steelkrill Studio je primetio da se njihova horor igra The Backrooms 1998 pojavila u prodaji na nekoliko digitalnih platformi pod novim imenom – Backrooms Horror Escape. Igru je objavila nepoznata grupa pod imenom “COOL DEVS”, bez ikakvog odobrenja developera. Steelkrill tvrdi da su prevaranti zamenili model čudovišta i jednu sliku, ali ostatak igre je ostao identičan.

Kada su Steelkrill Studio otkrili ovu krađu, brzo su podneli prijave PlayStationu i Xboxu, koji su odmah reagovali i uklonili neovlašćenu verziju igre sa svojih prodavnica. Ali, Nintendo nije učinio ništa.

Nintendo eShop – neočekivana hladnoća

Steelkrill Studio tvrdi da su podneli DMCA prijavu, dostavili dokaze i kontaktirali Nintendo, ali da im je japanski gigant odgovorio kako ne vidi ništa sporno. U trenutku pisanja ovog teksta, ukradena verzija igre se i dalje prodaje na Nintendo eShopu, što je šokiralo i developere i gejmersku zajednicu.

Ironično je da je ovo ista kompanija koja tuži svakoga ko koristi njihove igre bez dozvole, čak i fanove koji rade besplatne remikse njihove muzike ili prave neprofitne modifikacije. Ali kada se krađa desi na njihovoj platformi – Nintendo jednostavno sleže ramenima.

Podsećam vas na neke od akcija Nintenda:

  • Ugašeni fan-projekti kao što su Super Mario 64 PC Port i Metroid 2 Remake
  • Tuženi tvorci Switch emulatora i ROM sajtova
  • Naterani YouTube kreatori da uklanjaju muzičke obrade iz njihovih igara

Šta ovo znači za igrače?

Mnogi igrači su u komentarima izrazili podršku Steelkrillu i istakli da ovo nije prvi put da neko ukrade indie igru i objavi je kao svoju. Nedostatak kontrole na digitalnim prodavnicama omogućava prevarantima da zloupotrebljavaju sistem, a igrači mogu slučajno kupiti ukradene igre misleći da podržavaju originalne developere.

Problem je još veći jer Nintendo eShop ne nudi refundacije kao što to radi Steam. Ako neko kupi lažnu verziju igre, nema načina da povrati svoj novac. To znači da ne samo da indie developeri gube na krađi, već i igrači koji podrže pogrešnu verziju ostaju oštećeni.

Hoće li se Nintendo predomisliti?

Ako pritisak gejming zajednice postane dovoljno jak, Nintendo bi mogao promeniti svoj stav i ukloniti ukradenu igru. Ali problem koji ovde ostaje je dublji – ako ni Nintendo ne može da zaštiti developere od ovakvih krađa, šta to znači za budućnost indie industrije?

The Backrooms 1998. – igra inspirisana istinitom pričom

The Backrooms 1998 prati tinejdžera skejtera Pola, koji nakon pada “proklizava” kroz beton u parku i završava u Backrooms lavirintu. Sa samo baterijskom lampom i sprejom u rukama, igrač mora pronaći izlaz sakupljanjem niza predmeta.

Ova verzija Backrooms igre inspirisana je slučajem Timotija Kinga iz 1977. godine, što joj daje posebnu težinu u odnosu na druge slične igre.

Čudovište koje luta hodnicima može čuti igrače preko mikrofona, prateći svaki zvuk koji naprave. Pored jezivih manekena i krvavog stvorenja koje vreba iz senke, ono što će igračima ostati u mislima nakon kraja igre jeste prava priroda monstruma.

I za kraj…

Ako se ovo može desiti Steelkrillu, može se desiti bilo kome. Nintendo treba da odluči – da li će zaista stati u zaštitu pravih autora igara, ili će ignorisati očigledne krađe sve dok se ne desi veći skandal?

Više o pravima developera i DMCA zakonima na zvaničnom sajtu: DMCA.org

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.