Guitar Hero mobile – povratak ili promašaj?

Guitar Hero se vraća, ali da li je to igra kakvu fanovi žele?

indijankadanka
od indijankadanka
4 minuta za čitanje
Canva Pro

Ritam igre su oduvek imale posebno mesto u gejming industriji, ali malo koja je ostavila tako snažan trag kao Guitar Hero. Kada se prvi put pojavio 2005. godine za PlayStation 2, postao je prava senzacija – plastična gitara sa dugmićima bila je karta za svet rokenrola, gde je svako mogao da se oseti kao zvezda. Do 2010. godine, franšiza je prodala preko 25 miliona primeraka, a do danas se Guitar Hero smatra jednom od najvažnijih igara muzičkog žanra.

Ova igra u mojoj porodici zauzima posebno mesto jer ne samo da smo ćerka i ja provele sate svirajući i zabavljajući se, već smo tek kasnije shvatile koliko je uticala na njen muzički ukus.

Pesme koje je kroz igru naučila postale su deo njene omiljene plejliste, a ja sam, ni ne sluteći, pomogla da se zaljubi u rok i metal.

Međutim, danas kada Guitar Hero ponovo privlači pažnju, priča nije tako jednostavna. Umesto da vest o novom nastavku obraduje fanove, Guitar Hero mobile izazvao je lavinu negativnih reakcija – i to ne zbog same igre, već zbog načina na koji je najavljena.

Povratak legende ili marketinški trik?

Nakon skoro deset godina tišine, Activision je krajem februara objavio teaser za Guitar Hero mobile, ali su fanovi ubrzo primetili problem – promotivni materijal igre sadrži AI-generisanu umetnost.

Umesto originalne ilustracije ili screenshotova, objavljena je generička slika sa neusklađenim detaljima i prepoznatljivim “greškama” veštačke inteligencije.

Reakcije su bile munjevite. Komentari na Instagram objavi bili su preplavljeni razočaranjem i kritikama:

  • “Neću kupiti igru ako koristi AI sliku!”
  • “Notne staze su pogrešne boje, koliko truda je uopšte uloženo?”
  • “Ovo nije Guitar Hero kakav zaslužujemo.”

Nostalgija za starim vremenima brzo je ustupila mesto ljutnji – fanovi ne žele jeftine AI slike, već autentičan povratak franšize.

Problem koji nije uzrokovao Guitar Hero

Ovo nije prvi put da Activision koristi AI-generisane slike za promociju svojih igara. Nedavno su i Call of Duty i Crash Bandicoot dobili slične “teasere”, bez prave potvrde da su u razvoju.

Štaviše, Microsoft, koji sada kontroliše Activision, predstavio je Muse AI, alat za generisanje ideja za igre i očuvanje starijih naslova. I dok zvuči kao koristan alat, neki stručnjaci su već kritikovali ovaj pristup, smatrajući ga besmislenim i lenjim.

A što se Guitar Hero mobile tiče? Sve ukazuje na to da je u pitanju test tržišta – Activision pokušava da proceni koliko su ljudi zainteresovani za mobilnu verziju pre nego što uopšte ulože resurse u njen razvoj.

Problem je što su to uradili na pogrešan način!

I za kraj…

Guitar Hero je bio mnogo više od igre – bio je deo kulture, deo odrastanja mnogih generacija. Ako postoji način da se franšiza vrati, onda to ne bi trebalo da bude kroz polovične najave i AI umetnost, već kroz pravi trud, muziku i autentično iskustvo.

Ako Guitar Hero mobile zaista ugleda svetlost dana, nadam se da će nositi duh originala – a ne generičku viziju koju je “nacrtao” računar.

Predlažem da pročitate tekst Momenti koji su promenili svet video igara .

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.