Moj malamut Dali, sada već senior, i dalje je znatiželjan i blentav kao i prvog dana. Njegova ljubav prema hrani je neupitna, ali kao odgovoran vlasnik, uvek istražujem šta je za njega zdravo i sigurno. Nakon što smo već istražili da li psi mogu jesti narandže, logično je zapitati se i o drugim namirnicama koje se često nađu u našoj kuhinji. Tako dolazimo do pitanja – šta ako pas pojede majčinu dušicu? Da li je ovaj začin siguran ili bi trebalo da ga izbegavamo?
Da li psi mogu da jedu majčinu dušicu?
Kratak odgovor je, da! Psi mogu da jedu majčinu dušicu u malim količinama. Ona nije na listi zabranjenih namirnica kao što su luk ili beli luk, tako da ako vaš pas pojede koji listić dok pripremate obrok, nema razloga za paniku.
Međutim, to što je nešto bezbedno ne znači da je i neophodno. Psi ne zavise od začina kao mi jer njima hrana miriše i bez dodataka. Ali ako pripremate domaće obroke za svog psa ili želite da mu povremeno obogatite obrok, majčina dušica može biti koristan dodatak.
Naravno, neki psi će je rado pojesti, dok će drugi odmahnuti šapom na bilo kakve zelene dodatke u svom tanjiru. U svakom slučaju, ako se koristi u malim količinama i bez dodatnih začina poput soli i maslaca, majčina dušica ne predstavlja rizik za pse.
Koje su zdravstvene koristi majčine dušice za pse?
Ako se pitate da li majčina dušica donosi neku korist psima ili je samo još jedan začin koji mogu pojesti, evo nekoliko zdravstvenih prednosti:
Prirodni antibakterijski efekat – Majčina dušica može pomoći u smanjenju bakterija u ustima i poboljšanju daha, iako ne može zameniti redovno pranje zuba.
Bogata antioksidansima – Kao i kod ljudi, antioksidansi iz majčine dušice pomažu u očuvanju dugoročnog zdravlja i jačanju imuniteta.
Izvor vitamina C i A – Ovi vitamini podržavaju zdravlje očiju, imunitet i opštu vitalnost pasa.
Prirodno protivupalno dejstvo – Sadrži blage antiinflamatorne komponente koje mogu biti korisne za pse sa manjim problemima sa zglobovima ili alergijama.
Koliko majčine dušice je previše?
Iako je majčina dušica bezbedna, to ne znači da je pas treba jesti u velikim količinama. Za sve začine i biljne dodatke važi pravilo manje je više.
Sveža majčina dušica – Dovoljno je da se doda samo prstohvat preko obroka.
Sušena majčina dušica – Budući da je jača od sveže, dovoljan je veoma mali prstohvat, tek kao blagi dodatak.
Ako pripremate domaće obroke za svog psa, majčina dušica može biti dodatak, ali nikako ne bi trebalo da bude dominantan sastojak. Psi ne treba da unose začine u količinama koje koristimo u ljudskoj ishrani.
Da li postoji rizik ako pas jede previše majčine dušice?
Najveći rizik dolazi od preterane upotrebe jer ako pas unese previše majčine dušice, može doći do problema sa varenjem, nadutosti ili dijareje. Takođe, psi sa osetljivim stomakom mogu reagovati čak i na manje količine.
Još jedna stvar na koju treba obratiti pažnju jeste način na koji se majčina dušica koristi. Ako se dodaje u ljudska jela, često dolazi u kombinaciji sa začinima poput luka, belog luka i soli a to su namirnice koje psi nikako ne bi smeli da konzumiraju. Ako planirate da dodate majčinu dušicu u obrok svog psa, uverite se da nije pripremljena sa potencijalno štetnim sastojcima.
Takođe, ako vaš pas ima zdravstvene probleme kao što su bolesti bubrega ili poremećaji zgrušavanja krvi, obavezno se konsultujte sa veterinarom pre nego što uvedete bilo kakve nove dodatke ishrani.
Ulje majčine dušice vs. sveža majčina dušica
Iako je sveža i sušena majčina dušica bezbedna u malim količinama, ulje majčine dušice je nešto sasvim drugo. Eterična ulja su visoko koncentrovana i mogu izazvati iritaciju kože, probleme sa varenjem, pa čak i ozbiljnije zdravstvene komplikacije ako se unesu u većim količinama.
Psi su poznati po tome da ližu svoju dlaku, a ako im namažete eterično ulje na kožu, postoji rizik da ga unesu oralno. To već može izazvati probleme sa želucem. Zato je najsigurnije držati se obične, prirodne biljke u svežem ili suvom obliku.
Majčina dušica za pse u domaćim radnjama
Ako želite da svom psu obogatite ishranu proizvodima koji sadrže majčinu dušicu, evo nekoliko opcija dostupnih u domaćim prodavnicama:
Pre nego što uvedete nove proizvode u ishranu vašeg psa, preporučuje se da proverite sastav i konsultujete se sa veterinarom kako biste bili sigurni da su odgovarajući za potrebe vašeg ljubimca.
Kako dodati majčinu dušicu u ishranu psa?
Ako vaš pas voli malo dodatnog ukusa u jelu, evo nekoliko načina da mu bezbedno ponudite majčinu dušicu:
Sveža majčina dušica – Usitnite je i pospite prstohvat preko hrane.
Sušena majčina dušica – Dodajte veoma malu količinu u obrok psa.
Čaj od majčine dušice – Može se pripremiti blagi čaj koji se u malim količinama dodaje hrani.
Dodavanje u domaće obroke – Ako pripremate domaću hranu za svog psa, majčina dušica može biti dobar dodatak, ali u umerenim količinama.
U kombinaciji sa bujonom – Majčina dušica može se dodati u domaći bujon, koji već sadrži zdrave nutrijente za vašeg psa.
I za kraj…
Psi mogu jesti majčinu dušicu u malim količinama, i ona može doneti određene zdravstvene koristi. Međutim, kao i kod svih začina, ključno je ne preterivati. Nikada ne koristite ulje majčine dušice kod pasa, jer može izazvati ozbiljne probleme. Budite sigurni da biljka nije pomešana sa sastojcima koji su potencijalno štetni za pse.
Ako vaš pas voli majčinu dušicu, možete je povremeno dodati u njegov obrok, ali nemojte zaboraviti da su osnova zdrave ishrane kvalitetni i izbalansirani obroci prilagođeni njegovim potrebama. Jer, dok mi pazimo šta jedemo, isto zaslužuju i naši verni četvoronožni prijatelji!
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.