Nove Roblox funkcije zaštite

Roditelji su slušali, deca su govorila a Roblox je konačno odgovorio

indijankadanka
od indijankadanka
4 minuta za čitanje
Canva Pro

Već sam upozoravala da Roblox nije bezazlena igra, već prostor u kome vrebaju opasnosti. Pisala sam o predatorima, lažnim nalozima, manipulaciji i tihoj trgovini pažnjom. Dok su deca otkrivala kreativnost i gradila prijateljstva u Robloxu, mnogi su sve to svodili na jednu reč, igrica. I zatvarali oči pred stvarnim izazovima i rizicima. Zato ova vest vredi prenošenja.

Roblox je konačno uveo četiri nove bezbednosne funkcije namenjene tinejdžerima uzrasta od 13 do 17 godina. Iako deluju kao tehnički detalji, svaka od njih je znak da se odnos prema deci menja i da kompanije polako priznaju svoju odgovornost. Napokon, roditelji nisu nevidljivi.

Poverenje uz granice

Prva novina je promena termina „prijatelji“ u „konekcijama“ (Connections), ali i uvođenje posebne oznake, „poverljive konekcije“ (Trusted Connections). Kada tinejdžeri uzajamno potvrde poverenje, mogu razgovarati putem četa i glasa, ali samo ako su u toj vezi.

Za razliku od ranije, gde su deca često napuštala platformu kako bi se dopisivala preko drugih, manje bezbednih aplikacija, sada im Roblox nudi mogućnost da to rade unutar sistema i pod kontrolom. Kontakt sa osobama starijim od 18 godina omogućen je isključivo putem QR skeniranja uživo ili uz broj telefona kao još jedan sloj zaštite.

Tehnologija prepoznaje godine

Uz ovu promenu ide i provera starosti putem video selfija. Ova opcija je dobrovoljna, ali omogućava sistemu da prepozna da li je dete zaista starije od 13 godina. Ako nije, automatski mu se onemogućava pristup sadržajima za tinejdžere.

Roditelji često ne znaju da deca lažiraju godine prilikom registracije. Ova funkcija je jedan od načina da se to spreči bez ponižavanja i kršenja privatnosti.

Novi alati za privatnost

Na osnovu predloga Saveta tinejdžera, Roblox je uveo opciju da tinejdžer sakrije svoj onlajn status. Više ne mora da se pravda drugarima zašto nije odgovorio na poruku već može da jednostavno ostane nevidljiv.

Uvedena je i opcija „Ne uznemiravaj“, koja blokira notifikacije tokom određenog vremena. Idealna za školu, spavanje ili trenutke kada deca žele da se odmore.

Takođe, svaki korisnik može da prati koliko vremena provodi u igri, koje igre najčešće koristi i da sam postavi dnevni limit.

Uvid za roditelje uz saglasnost deteta

Ono što je meni lično najvažnije jeste nova opcija za roditelje: mogu povezati svoj Roblox nalog sa nalogom deteta, ali samo ako dete pristane. Tako roditelji mogu da vide s kim je dete povezano, koje igre igra, koliko vremena provodi u aplikaciji, pa čak i dobija obaveštenja o većim transakcijama.

Ne radi se ovde samoo kontroli, već o poverenju koje se gradi. Ako znate s kim je vaše dete povezano i koliko vremena provodi u igri, lakše je razgovarati, postaviti granice i razumeti njegovo ponašanje.

I za kraj…

Roblox još uvek nema zvaničnu preporučenu donju granicu za korisnike, ali roditelji bi trebalo da znaju da svako peto dete na platformi ima manje od 9 godina.

Ako vaše dete igra Roblox, igrajte s njim. Pitajte ga koje igre voli i pogledajte svet koji je stvorilo. Postavite pitanja sa željom da razumete ljubav i želje svog deteta. Roblox se možda menja ali poverenje je i dalje najvažnija zaštita.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.