Play!Zine je testirao novu TRUST GXT 834 Callaz tastaturu

indijankadanka
od indijankadanka
5 minuta za čitanje

Mehaničke tastature su definitivno pravi hit među gejmerima, ali ono što je velikom broju takođe interesantno su i skraćene, tj TKL tastature. Naime proizvođači su zaključili da veliki broj gejmera zapravo i ne koristi numerički deo tastature, a da zbog lakšeg rukovanja ili uštede prostora na stolu ima smisla staviti model koji uopšte i ne poseduje ove tastere. Tako su nastale takozvane TenKeyLess tastature, ili TKL, što se bukvalno prevodio kao deset tastera manje, tj onih koji zapravo čine numeričku tastaturu. 



Trust Callaz

Callaz tastatura dolazi u relativno jednostavnom pakovanju u kom je sam uređaj, kratko uputstvo za korišćenje i mali plastični alat za skidanje kapica prekidača. Kutija je s prednje strane otvorena tako da možete recimo i u prodavnici isprobati kakav je osećaj kada pritisnete jedan od tastera. Kvalitet izrade je vrlo dobar – sa gornje strane se nalazi ploča od aluminijuma tako da tu nema nikakvog uvijanja, dok su zadnja i donja strana izrađene od jako tvrde plastike, sve u svemu ceo uređaj odaje vrlo robustan utisak. Sa donje strane se nalaze i gumene podloške koje sprečavaju klizanje, kao i dve nogice koje možete raširiti kako biste podigli nagib. Tasteri iskaču iz aluminijumske ploče i to daje jako dobar efekat kada svetlost izbija i kroz donji, providni, deo tastera. USB kabl kojim se povezuje na računar deluje kvalitetno i končanog je tipa, voleli bismo možda da vidimo i neku čičak traku kojom bi mogao da se reguliše višak ukoliko postoji, ali to možete i sami uraditi. 


Dizajn je inače dosta sveden i minimalistički, fontovi slova su pregledni i regularni a iznad kursorskih strelica se nalazi samo Trust GXT logo i tri male LED diode koje signaliziraju da je uključen Caps Lock, Scroll Lock ili da je zaključan Windows taster. Osim jednog funkcijskog tastera svi ostali na uređaju su potpuno standardni, ali kombinacijom Fn i drugih se dobijaju različite opcije koje su ili i nacrtane na samim kapicama ili ih možete pronaći u uputstvu. Medijske funkcionalnosti ćete lako odmah uočiti dok će sistem za podešavanje RGB osvetljenja ipak verovatno zahtevati konsultaciju sa korisničkim uputstvom. Naime lako je primetiti da se kursorskim strelicama reguliše jačina osvetljenja ili brzine promene efekta, ali za promenu samog tipa efekta morate da se malo pomučite. Naime na raspolaganju je čak 20 različitih mogućnosti promene i šest različitih boja osvetljenja tako da treba malo vremena da se poigrate sa svim tipovima da biste shvatili koji vam najviše odgovara. Naravno ovo bi bilo lakše realno uraditi kroz neki softver ali to i nije baš realno očekivati u najjeftinijoj klasi uređaja. Svakako opcija za prilagođavanje ima i više nego dovoljno. 

Dolazimo i do najbitnijeg dela svake mehaničke tastature a to su korišćeni tasteri koji su u ovom slučaju Outemu Red. Radi se o jednom od najboljih konkurenata CherryMX modelima i u svojoj Red, tj linearnoj, izvedbi predstavljaju idealan izbor za gejming. Sila koja je potrebna za aktuaciju je 47 grama, vreme odziva 8ms, a dubina hoda je 4mm, pri čemu postoji i potpuni anti-ghosting. Još bitnija informacija je da su tasteri sertifikovani na 50 miliona klikova što znači da bi trebalo da bude poprilično dugotrajna ma koliko je maltretirali. 



Zaključak

TKL tastature definitivno imaju svog smisla ukoliko računar koristite isključivo za gejming – ne postoji (više) gejming primena u kojoj koristite numeričku tastaturu a zauzimaju manje mesta i lakše su za manipulaciju na stolu. Trust Callaz u tom smislu nudi vrlo solidan kvalitet izrade, dopadljiv izgled, odlične linearne tastere i to po ceni koja se ubraja u najniže na tržištu mehaničkih tastatura pa ukoliko je budžet bitna stavka definitivno je treba imati u vidu. 


Recenziju uradio Play!Zine.

Više recenzija na www.play.co.rs

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.