Tokom nezapamćene tragedije prošle godine, mnogi su se pozivali na događaj koji se desio godinu dana ranije u Americi.
Masovna pucnjava u školi Uvalde dogodila se 24. maja 2022. u osnovnoj školi Robb u Uvaldeu, Teksas, kada je 18-godišnji Salvador Ramos, bivši učenik škole, pucao i ubio 19 učenika i dva nastavnika, dok je 17 drugih povređeno, ali je preživelo. Ranije tog dana je pucao i teško ranio svoju baku u njihovoj kući, [ odvezao se do škole, ušao u školu i više od sat vremena pucao u svoje žrtve pred pripadnicima taktičke jedinice granične patrole Sjedinjenih Država.
Policajci su čekali više od 1 sat i 14 minuta na licu mesta pre nego što su upali u učionicu da bi savladali ubicu. Potezi policije su doveli do nasilnih sukoba između policije i roditelja koji su pokušavali da uđu u školu da spasu decu. Žestoka kritika zbog ponašanja policije rezultirala je odvojenim istragama Odeljenje za rendžere Teksasa i Ministarstvo pravde Sjedinjenih Država. Izveštaj koji je sproveo Istražni komitet Predstavničkog doma Teksasa pripisao je grešku u većoj meri “sistemskim neuspesima i izrazito lošem donošenju odluka” od strane mnogih autoriteta. U izveštaju se kaže: „U osnovnoj školi Robb, pripadnici organa za sprovođenje zakona nisu se pridržavali svoje aktivne obuke strelaca i nisu uspeli da daju prioritet spasavanju života nevinih žrtava u odnosu na sopstvenu bezbednost… bilo je neprihvatljivo dugo vremenski period pre nego što su policajci upali u učionicu, neutralisali napadača i započeli napore za spasavanje.”
Ova pucnjava koja se dogodila 10 dana nakon pucnjave u Bafalu 2022. izazvala je velike diskusije o američkoj kulturi oružja i nasilju, politici i neuspehu policije da zaustavi ili interveniše tokom napada. Otprilike mesec dana nakon pucnjave, Kongres je usvojio dvopartijski zakon o sigurnijim zajednicama, kao najznačajniji savezni zakon o reformi oružja posle 1994. godine a osnovna škola Robb je zatvorena i u planu je rušenje zgrade kako bi se izgradila nova.
Sada, dve godine nakon događaja roditelji koji su tog dana izgubili decu tuže izdavača Call Of Duty, Activision. Tuže i proizvođače oružja koje je ubica koristio ali i Metu koja stoji iza platforme Instagram. U tužbi se navodi da postoji direktna linija između ponašanja ovih kompanija i pucnjave u Uvaldeu. Ovo troglavo čudovište ga je svesno izložilo oružju, uslovilo ga da ga vidi kao sredstvo za rešavanje svojih problema i obučilo ga da ga koristi.” Tužbe su predate u Teksasu i u Kalifoniji. Porodice Uvalde tuže Activision i Instagram, kao i njihove matične kompanije Majkrosoft i Meta u Kaliforniji jer se tamo dogodilo navodno ponašanje, rekli su njihovi advokati.
Instagram je kriv jer se u tužbama tvrdi da proizvođač oružja Daniel Defense ne bi mogao da se poveže sa ubicom, socijalno izolovanim tinejdžerom koji živi u ruralnom Teksasu, bez pomoći kompanija za tehnologiju i video igre. Meta omogućava proizvođačima vatrenog oružja da zaobiđu svoje zabrane reklamiranja i plasiraju se direktno deci, tvrdi se u tužbi, putem „organskog“ sadržaja i uticajnih društvenih medija.
Daniel Defense je prodavac oružja koji je prekršio zakon Teksasa nudeći napadaču da mu proda oružje pre nego što je napunio 18 godina. Dokumenti ukazuju na e-poruku poslatu ubbici Salvadoru Ramosu, nakon što je stavio pušku koju je želeo, DDM4v7, u onlajn korpu na web stranici Daniel Defense, ali je još nije kupio. Tada je imao 17 godina. “Zdravo Salvadore, jesi li odlučio?” glasio je e-mail kompanije, prema teksaškom zakonu. „Vaš DDM4v7 je spreman u vašoj korpi!“ Prema dokazima, pušku je kupio 16. maja 2022. samo 23 minuta posle ponoći na svoj 18. rođendan.
Ovo je slučaj koji među prvima pokušava da poveže kompanije koje stoje iza društvenih medija sa masovnim pucnjavama. U martu je podneta slična tužba u kojoj se optužuju Youtube i Reddit da su pomogli u opremanju, obuci i radikalizaciji 18-godišnjeg belog revolveraša koji je ubio 10 crnaca u Bafalu, Njujork.
Na žalost, tvrdnje da video igre podstiču nasilje nisu ništa novo i postoje godinama bez ikakvog osnovanog dokaza. Udruženje softvera za zabavu (ESA) je izjavilo „Ožalošćeni smo i ogorčeni besmislenim aktima nasilja. U isto vreme, obeshrabrujemo neosnovane optužbe koje povezuju ove tragedije sa video igricom, što umanjuje napore da se usredsredimo na suštinska pitanja o kojima je reč i zaštite od budućih tragedija.”
U tužbi se tvrdi da je ubica godinama igrao igrice Call Of Duty franšize od kojih je jedna uključivala tačnu pušku koju je koristio u pucanju. Activision je izjavio da je pucnjava bila užasna i teška u svakom pogledu, i izražavamo naše najdublje saučešće porodicama i zajednicama koje su i dalje pogođene ovim besmislenim činom nasilja. Ukazali su da milioni ljudi širom sveta uživaju u video igrama, a da se ne okreću užasnim radnjama. I baš zbog prethodno nedokazanih tvrdnji, sada se izdaval igre tuži zbog oglašavanja oružja.
Niko nije uspeo da dokaže da video igre izazivaju nasilje, a ESA je svakako u pravu kada ističe da postoje mnogo dublji osnovni uzroci od video igara.
Roditelji su bez suda postigli dogov or sa gradom za 2 miliona dolara.
Takođe, ne postoji način da se pucanje nauči igranjem video igara. Više o tome pročitajte u tekstu Zbog čega se pucanje ne može naučiti igranjem video igre? U potpunosti se slažem da prave krivce treba tražiti na drugom mestu pa pročitajte tekst Zbog čega je povezivanje nasilja u stvarnom svetu sa video igrama opasno odvraćanje pažnje. I dobro je zapitati se Da li je stvarno gejming kriv?
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.