Valve, kompanija koja je postala sinonim za revoluciju u industriji video igara zahvaljujući Steam platformi i Half-Life 2, bila je na ivici bankrota pre nego što su ova dva projekta promenila sve. U dokumentarcu povodom 20. godišnjice Half-Life 2, otkriveno je da je Valve izbegao bankrot zahvaljujući neočekivanoj pomoći – letnjem praktikantu sa znanjem korejskog jezika.
Pre 20 godina, Valve je bio u velikim problemima zbog tužbe koju je podneo Vivendi Games, izdavač koji je imao prava za distribuciju Half-Life i Counter-Strike. Vivendi je pokušao da kontroliše distribuciju Half-Life 2 u azijskim cyber kafićima, što je dovelo do pravne borbe koja je trajala sve do 2005. godine. U tom procesu, Vivendi je pokrenuo kontratužbu koja je ozbiljno ugrozila finansijsku sigurnost Valve i njegovih osnivača, uključujući Gabe Newella.
Međutim, sreća je bila na strani Valva jer je u kompaniji u tom trenutku bio letnji praktikant koji je znao korejski jezik, što je omogućilo da se ogromne količine dokumenata koje je Vivendi bacio na Valve prevedu. Ova prevodilačka intervencija pomogla je da Valve postigne dogovor sa Vivendi-jem, čime je izbegnuta finansijska propasta i omogućeno da krene putem velikog uspeha sa Half-Life 2 i Steam-om.
Letnji praktikant, poznat kao “Andrew”, govorio je korejski i studirao korejski jezik. Andrew je otkrio ključan email u kojem je jedan Vivendi menadžer iz Koreje izveštavao svog nadređenog o uništavanju dokumenata u vezi sa Valve slučajem, što je predstavljalo ozbiljan dokaz u korist Valve. Ovo otkriće je omogućilo da Valve preokrene situaciju i izdejstvuje povoljan sporazum sa Vivendi-jem, sa potpunim vlasništvom nad Half-Life IP-jem i oslobođenjem od naknadnih pravnih izazova.
Valve, tada još uvek relativno mala kompanija u poređenju sa Vivendi, morala je da se bori sa ogromnim pravnim timom tog multinacionalnog giganta, koji je pored tužbe usmerio napade i prema direktnim članovima uprave, uključujući Gabe Newella i Scott Lynch-a. Svi su se našli u opasnosti, a situacija je postajala sve ozbiljnija. Valve je bila na ivici bankrota, a Newell je priznao da je bio u ozbiljnoj finansijskoj opasnosti. „Nismo imali više novca, išli smo ‘all in‘,” rekao je Newell.
Bez intervencije ovog privremenog radnika, teško je zamisliti da bi Half-Life 2 uspeo da stigne do tržišta u tom vremenu, a još manje da bi Valve preživeo dugotrajnu pravnu borbu sa Vivendi-jem. Danas bismo mogli imati sasvim drugačiju industriju igara, bez Steam-a, Dota 2, Left 4 Dead ili modernog e-sporta sa Counter Strike-om.
Ovo inače nije bila prva opasnost za Valve. Ranije je Monica Harrington, bivša stratškinja za marketing, podelila priču o napetim pregovorima sa kompanijom Sierra koji su omogućili da Valve zadrži prava na distribuciju Half-Life, što je postavilo temelje za razvoj Half-Life 2 i Steam.
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.