Ubisoft na ivici prodaje: Da li Tencent spas ili još jedna pretnja kreativnosti?

Hoće li Ubisoft preživeti ili je na putu ka još jednom kolapsu?

indijankadanka
od indijankadanka
6 minuta za čitanje
Canva Pro

Prema najnovijim vestima, Ubisoft bi mogao napraviti značajan zaokret u svom poslovanju. Kako prenosi Bloomberg, ovaj gigant video igara igara razmatra opciju da napusti poslovanje na berzi i postane privatna kompanija, tražeći spas od trenutnog pada vrednosti svojih akcija pod okriljem kineskog tehnološkog giganta Tencent.

Za sve one koji prate gaming industriju, ova vest može izazvati zabrinutost.

Nije tajna da Ubisoft poslednjih godina ne beleži dobre rezultate. Vrednost njegovih akcija je pala za 54% ove godine, a investitori navodno vrše pritisak na kompaniju da postane privatna kako bi preokrenula ovaj negativni trend. Tencent već poseduje oko 9% udela u Ubisoftu, zahvaljujući ranijim investicijama koje su pomogle u sprečavanju preuzimanja od strane kompanije Vivendi. Još 2022. godine pojavile su se informacije da Tencent želi značajno da poveća svoj udeo u Ubisoftu, a sada se spekuliše o mogućem potpunom preuzimanju.

Osnivačka porodica Guillemot i Tencent navodno razmatraju potpunu kupovinu kompanije Ubisoft, usled niza problema s otkazivanjem igara, odlaganjem naslova i značajnim padom vrednosti akcija. Iako je moguće da kompanija postane privatna, to je samo jedna od opcija o kojoj se razgovara, a proces je još u ranoj fazi.

Vrednost Ubisoftovih akcija je više nego prepolovljena u proteklih godinu dana, dok trenutna tržišna kapitalizacija kompanije iznosi oko dve milijarde dolara. Prošlog meseca, manji akcionar AJ Investments je objavio otvoreno pismo u kojem je izrazio nezadovoljstvo rukovodstvom Ubisoft-a i pozvao na privatizaciju.

Tencent je 2022. godine preuzeo 49,9% udela u Ubisoftu, zajedno sa 5% prava glasa. Međutim, iako su neki od Ubisoftovih najnovijih naslova poput Mario + Rabbids Sparks of Hope, Star Wars Outlaws i Prince of Persia: The Lost Crown izazvali pažnju, prodajni rezultati nisu bili onakvi kakvi su se očekivali, a naslovi poput XDefiant i Skull and Bones su naišli na značajne kritike.

Ubisoft se suočava sa brojnim izazovima, uključujući otkazivanje igara kao što su Ghost Recon Frontline, nastavak igre Immortals Fenyx Rising, projekat pod radim imenom Project Q i nekoliko drugih neobjavljenih naslova. Sledeće veliko izdanje kompanije, Assassin’s Creed Shadows, nedavno je odloženo za februar sledeće godine. Sve ovo samo potvrđuje koliko je Ubisoftov položaj postao nesiguran.

Uzimajući u obzir trenutnu situaciju na tržištu video igara, poremećaje izazvane akvizicijama poput one Microsofta i Activision Blizzarda, teško je biti optimista. Iako Tencent do sada nije bio poznat po masovnim otpuštanjima kao što su to učinili Microsoft ili Embracer, postoje primeri smanjenja broja zaposlenih u Riot Gamesu, studiju koji je u vlasništvu Tencenta, gde je otpušteno oko 11% radne snage. Ipak, Tencent nije stekao reputaciju masovnih otpuštanja u svojim studijima, što je potencijalna prednost u ovoj situaciji.

U slučaju da Ubisoft postane privatna kompanija, to bi značilo da bi se kontrola nad kompanijom više oslonila na Tencent, što bi moglo dovesti do povećanja broja live service igara, a smanjenja AAA naslova namenjenih za jednog igrača. Istovremeno, kao privatna kompanija, Ubisoft ne bi bio u obavezi da objavljuje svoje finansijske rezultate, što bi smanjilo transparentnost poslovanja.

Yves Guillard CEO Ubisoft

Ubisoftov trenutni vlasnik, Yves Guillemot, već dugo želi da kompanija ostane porodično preduzeće, ali zbog loših rezultata kompanija je sada u delikatnoj poziciji.

Akvizicija od strane Tencenta bi mogla biti rešenje za dugoročne finansijske probleme, ali i dodatni korak ka konsolidaciji industrije pod kontrolom nekoliko velikih korporacija, čime bi se smanjila konkurencija i mogućnost za inovacije u prostoru velikih AAA igara.

Porodica Guillemot je prvobitno osnovala Ubisoft krajem 1980-ih, kada se kompanija još uvek zvala „Ubi Soft.” U početku su objavljivali PC igre i licencirane naslove za ručne konzole, sve do 1995. godine, kada su postigli veliki uspeh sa originalnom igrom Rayman za PlayStation.

Od tada je Ubisoft izrastao u jednog od najvećih izdavača u industriji.

Kako će se sve ovo završiti, ostaje da vidimo, ali trenutno stanje zahteva oprez dok se Ubisoft i Tencent kreću kroz ove potencijalno ključne promene.

Nakon više od tri decenije u industriji, teško je ne biti ciničan prema ovakvim previranjima. Videli smo kako legendarni studiji nestaju u talasima akvizicija i menadžerskih preokreta. Svaki put se postavlja isto pitanje – da li oni koji dolaze spolja zaista razumeju suštinu video igara? Mnogi od njih to ne shvataju, i tu leži deo problema. Koliko god da nova finansijska injekcija može da pomogne Ubisoftu, bojim se da ni Tencent, kao ni drugi veliki igrači, ne razumeju u potpunosti šta je potrebno za dugoročan opstanak. Ova industrija se ne oslanja samo na profit već zavisi od kreativnosti i inovacija. Ako oni na vrhu to ne shvate na vreme, bićemo svedoci još jednog gubitka. Na kraju dana, teško je ostati optimističan kada vidimo kako se stvari razvijaju.

Prisetimo se samo neverovatnog poteza kompanije Microsoft koja je svesno odustala od zarade i ostavila igrače na svim ostalim platformama (sem XBOX) bez hit igre Starfield.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.