MORTAL KOMBAT: Razvojni put -Prvi koraci

indijankadanka
od indijankadanka
4 minuta za čitanje

Nije baš zahvalno pisati o gigantu kao što je Mortal Kombat. Put igre je dugačak i ogroman. Ali hajde da vidimo da li smo “uboli” dobru priču.

Sagu Mortal Kombat je razvio Midway Games Chicago, a četiri glavna i odgovorna krivca za stvaranje MK su: Ed Boon (programer), John Tobias (slike i priča), John Vogel (grafika) i Dan Forden (zvuk). Nakon bankrota Midway Gamesa, sva autorska prava je otkupio Warner Bros i pretvorio ga u Nether Realm Studios. 

 

Igra poseduje najviši nivo brutalnosti i nasilja i zbog toga nije ni čudno ako se neko od vas priseti da su mu roditelji branili da igra MK. Zato su oni mudriji bežali kod drugara na guljenje prstiju. Svi znamo šta ovu igru čini posebnom, a to su Fatalities. I svi znamo koliko je teško bilo, a i dalje je, izvršiti unos niz komandi kako bi neki Fataliti uspeo. Smatra se baš iz tog razloga da su bas ti Fataliti i doveli do stvaranja sistema za ocenjivanje video igara ESRB. 

Prvi deo, Mortal Kombat izašao je 1992 godine, i urađena je za neverovatnih deset meseci. MK 2 je vrlo brzo ugledao svetlost dana 1993., za nepunih 12 meseci. Prva dva dela su pravi klasici, lakih pokreta i jednostavnih komandi. Takođe su prva dva dela urađena u 2D-u i imali su pokrete klasičnih Akradnih fight igara: Visoki i Niski udarac, Visoki i Niski šut i blok. Mortal Kombat 3 izlazi 1995. i donosi inovaciju u izgledu i dodatno dugme koje omogućava igračima da se zatrče na protivnika. 

 

 

U jednom interviju je Ed Boon izjavio: “MK od ostalih Fight igara razlikuju ludi pokreti (fatalities), vatrene kugle i magični udarci.” Mi se sa ovim slažemo jer koliko smo samo đojstika uništili i žuljeva dobili dok nismo saznali za sve magije i fatalitije. Ja se lično sećam da sam imao posebnu svesku u koju sam zapisivao sve fatalitije.
Rane platforme na kojima ste mogli da igrate MK su bile: Arkadne mašine, Genesis, SNES, Sega, PC, Mac, Game Boy, Game Boy advance, Game Gear, Game Cube, Playstation 1 i 2…

FanFact: U Maju 2002 godine, Američki kongresmen Joe Baca (D-Calif.), trudio se svim silama da ubedi Kongres da donesu zakon koji bi prodaju ili najam video ogrica maloletnicima proglasio Saveznim zločinom. Prdelog zakona je nazvan “Zakon o zaštiti dece od seksa i nasilja u video igricama“. Zakon je legitimno stupio na snagu 2003 godine. Novčana kazna je iznosila 1000$ za prvi put ako ste uhvaćeni u prekršaju, a do 5000$ i zatvorskom kaznom drugi put. Propagandni slogan za ovaj zakon je bio “Da li zaista želite da vaša deca preuzmu ulugu masovnog ubice ili kradljivca kola dok ste vi odsutni na poslu?“.

Jesu li uspeli u tome?

 

Tekst napisao: Egipatski Mauuu

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.