Sega, 27. novembra 1998, objavljuje Sega Dreamcast konzolu u Japanu. Konzola koja je imala nižu cenu u odnosu na Saturn, zbog upotrebe instant komponenata. Dreamcast je imala tehnologiju daleko impresivniju u odnosu na svoju konkurenciju: Nintendo 64 i PlayStation. Imala je analogni 56k modem, čime je uspela da pokrene ONLINE Multiplayer igranje. U to vreme imati online MP igranje je stvarno bilo, malo je reći Woooow.
Prodaja Dreamcasta bila je promašaj u Japanu, cena opet nije uspela da približi potrošače ovoj konzoli. Ipak, uprkos tome, imali su itekako uspešne naslove, poput: ChuChu Rocket, Phantasy Star Online, Quake III Arena, Alien Front Online…
Sega Dreamcast (1998)
Nakon zatvaranja svojih američkih grana 1995. i zatvaranja PC dela SegaSoft, Sega je uložila pare u američku kompaniju Visual Concepts i francusku kompaniju No Cliché, iako je ova druga zatvorena 2001. Za razliku od Japana, Dreamcast na zapadu bilo je jedno od najuspešnijih lansiranja hardvera u istoriji. Tada je u prvoj nedelji prodala čak 500.000 konzola u Severnoj Americi. Sega je bila u stanju da zadrži taj momentum u Americi sve do objavljivanja Sony PlayStation 2 konzole.
Sega Dreamcast je institucija za nekoliko inovativnih i kritički priznatih igara, uključujući i jednu od prvih cel-shaded titula – Jet Set Radio (Jet Grind Radio u Severnoj Americi), Seaman, Samba de Amigo i Shenmue. Sega je takođe proizvela NAOMI seriju, koja je bila zadnja unikatna serija arkadnih ploča. Pred kraj 1999. godine, predstavljajući Sega Enterprises, Isao Okawa, na sastanku Okawa Fondacije, objavio je da Segin fokus u budućnosti prelazi sa razvijanja hardvera na razvijanje softvera, ali dodajući da još uvek podržavaju Dreamcast konzolu. Krajem 2000. godine, Sega menja svoje ime iz Sega Enterprises u Sega Corporation. Ko ima Dreamcast danas, ako ga upalite i povežete na internet, videćete da i danas, u 2025. godini, Dreamcast ima internet podršku.
Plus – Minus
U januaru 2001. godine, počele su priče da Sega prestaje sa proizvodnjom Dreamcasta i da počinje sa razvojem softvera za druge platforme. Nakon početnog poricanja, Sega Japan je dala saopštenje u kojem su potvrdili da razmišljaju o proizvodnji softvera za PlayStation 2 i GameBoy Advance, kao deo njihove “nove politike”. Naknadno, 31. januara 2001, Sega America zvanično je objavila da postaje proizvođač softvera. Zvanično, 31. marta 2002. godine, Dreamcast je izašao iz proizvodnje.
Do marta 2002. godine, Sega je imala pet uzastopnih fiskalnih godina sa neto gubitkom. Kako bi pomogao sa Seginim dugom, CSK osnivač Isao Okawa, pre njegove smrti, dao je kompaniji 692 miliona dolara u privatnoj donaciji. Razgovarao je sa Microsoftom o prodaji ili spajanju sa njihovom Xbox nadolazećom divizijom. Ali ta priča je propala. Razgovori su se odvijali i sa Namco, Bandai, Electronic Arts i opet sa Microsoftom.
U avgustu 2003, Sammy, jedan od najvećih Pachinko i Pachislot proizvođača, kupio je izvanrednih 22% udela koji je CSK posedovao. Predsednik Sammy-a Hajime Satomi postao je zvanično direktor Sege. Iste godine, Hajime Satomi je izjavio da će se Segina aktivnost fokusirati na svoj profitabilni arkadni posao.
Nakon pada globalne arkadne industrije, Sega je predstavila nekoliko koncepata prilagođenih japanskom tržištu. Derby Owners Club bila je prva velika satelitna arkadna mašina sa IC karticom za čuvanje podataka. Sega je takođe uvela internet funkcionalnost u arkadama sa Virtua Fighter 4 2001. godine. Tokom sredine 2004, Sammy je kupio glavni udeo Sega Corporation za 1.1 milijardu dolara, stvarajući novu kompaniju Sega Sammy Holdings. Od tada, Sega i Sammy postale su dve grane kompanije. U prevodu: obe kompanije deluju nezavisno dok su vrhovi kompanije spojeni i zajedno odlučuju.
Sega na aparatima
Sega prodaje svoj važni zapadni studio Visual Concepts 2005. godine i kupila je developere Creative Assembly, poznate po svojoj Total War seriji. U istoj godini, Sega Racing Studio je podignut. Godine 2006. Sega Europe je kupila Sports Interactive, poznatu po svojoj Football Manager seriji.
Sega America je kupila Secret Level 2006. godine, koja je preimenovana u Sega Studio San Francisco 2008. Početkom 2008. godine, Sega je najavila da će ponovo uspostaviti austrijsko prisustvo kao kofilijalu Sega Europe i nazvala je Sega Studio Australia.
Iste godine, Sega je pokrenula flash web stranicu zasnovanu na pretplatničkom sistemu PlaySEGA, koja je emulirala verzije Sega Genesis, kao i originalne web flash igrice. To je kasnije zatvoreno zbog malog broja pretplata. Godine 2013, nakon THQ-ovog bankrota, Sega je kupila Relic Entertainment, poznatu po serijalu Company of Heroes. Sega je takođe sarađivala sa mnogo zapadnih studija, kao što su Bizarre Creations, Backbone Entertainment, Monolith, Sumo Digital, Kuju Entertainment, Obsidian Entertainment i Gearbox Software.
Godine 2008, Sega je objavila zatvaranje Sega Racing Studios. Zatvaranje Sega Studio San Francisco i Sega Studio Australia dogodilo se 2010. i 2012. godine.
Sega i dalje traje
Serijal Sonic the Hedgehog je nastavio da bude internacionalno prepoznatljiv, iako su kritički prijemi igrača u igri bili kroz serije različiti. Godine 2007, Sega i Nintendo su se udružili, koristeći Seginu dozvolu za Olimpijske igre, i napravili su igru Mario and Sonic at the Olympic Games, koja se prodala u preko 20 miliona primeraka.
U konzolnom biznisu, Sega je pronašla uspeh u Japanu sa Yakuza i Hatsune Miku: Project DIVA igrama. Između ostalog, te igre su ciljane baš za japansko tržište. Za arkade, Segine najuspešnije igre počele su da se oslanjaju na mrežne kartične sisteme. Naslovi poznatiji publici su: Sangokushi Taisen i Border Break.
Sega danas
Zbog pada prodaje pakovanih igara na domaćem i inostranom tržištu, 2010. godine, Sega je počela otpuštati i smanjivati svoje zapadne poslove, kao na primer, gašenje kancelarija u Evropi i Australiji. Sega je ovo uradila kako bi se fokusirala na digitalno tržište za PC i mobilne telefone. Zbog smanjenja arkadnih biznisa u Japanu, osoblje zaduženo za razvoj arkadnih igara takođe je premešteno u područje digitalnih igara. Sega je postepeno smanjila broj svojih arkadnih centara sa 450 u 2005. godini na oko 200 u 2015.
Na mobilnom tržištu, Sega je objavila svoju prvu aplikaciju na iTunes prodavnici – Super Monkey Ball 2008. Početkom 2012. godine, Sega je počela kupovati studije za mobilni razvoj, sa studijama kao što su Hardlight, Three Rings Design i Demiurge Studios.
U aprilu 2015. godine, Haruki Satomi, unuk Hajime Satomija, preuzeo je mesto predsednika Sega Games Co. U januaru 2016. godine, Sega America objavljuje njihovo preseljenje iz San Francisca u Irvine, koje je završeno kasnije te godine. Zbog ovoga, Sega America nije imala svoj štand na E3-u 2015. godine.
Sega danas radi na mnogo projekata, i očekujte uskoro neki Sega AI.
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.