Prenosim tekst sa Zvezdara Info SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE AD, autora Dina Spasovskog, koji analizira političke i ekonomske promene nakon što je Donald Tramp osvojio drugi predsednički mandat, uz podršku Ilona Maska. Ovaj Tramp i Mask reforme tekst otvara pitanja o promenama birokratije, ulozi preduzetništva u politici i globalnim posledicama ovih promena.
Tramp i Mask reforme menjaju Ameriku
Kada je u novembru mesecu Donald Tramp osvojio svoj drugi mandat predsednika SAD, a sve to uz svesrdnu pomoć Ilona Maska, bilo je jasno da svet ulazi u jedan novi period za koji mnogi predviđaju da će biti nepredvidiv, a zapravo ja bih pre rekao da će biti pomalo bolan, težak ali i neophodan. Možda se mainstream mediji ne bi složili sa mnom, štaviše možda bi me proglasili za desničara ili kao što su proglasili pomenutu dvojicu za ekstremnog desničara, činjenica je da su Tramp i Mask reforme uvele svet u jednu novu eru.
Reforma birokratije i ekonomska efikasnost
Tokom kampanje Donalda Trampa, Ilon Mask je rekao da će smanjiti troškove preglomazne administracije za oko 33% što u slučaju SAD iznosi oko 2 triliona dolara (u srpskim jedinicama dva biliona odnosno dve hiljade milijardi), niko nije verovao da je to moguće. Međutim Kancelarija za efikasnost Vlade (engleski akronim DOGE) u prvim mesecima svog rada ukinula je brojne po njihovom mišljenju nepotrebne agencije i jasno je da će time ostvariti smanjenje javnog duga SAD. Ali, šta je zapravo bio problem sa ovim agencijama?
Pročitajte tekst Elon Musk među 20 najbolje rangiranih Diablo 4 igrača na svetu
Tramp i Mask reforme protiv preglomazne birokratije
Pre svega, problem nije u samoj njihovoj nameni, već količina korupcije koja je u tim agencijama postojala. Da problem bude još veći, ova korupcija je bila u velikoj meri u skladu sa Zakonom, odnosno, nije bila klasična korupcija već bolje rečeno položaj agencija je bio takav da su imale veliku slobodu koju su zloupotrebile i umesto da služe svojoj svrsi služile su pretežno povećanju troškova i za namirivanje interesa velikih kompanija. Doprinos koje su dale agencije svojoj primarnoj nameni bio je mizeran u odnosu na količinu novca koja je za njih odvajan. Samim tim jasno je da čovek poput Ilona Maska, koji je u svojim kompanijama postizao rezultate uz mnogostruko manje troškove od drugih kompanija, ovakve agencije ne vidi kao svrsishodne, te su on i njegov tim počeli da ih ukidaju.
Donald Tramp i Ilon Mask – Protivnici birokratije
Ovaj potez je aminovan od Donalda Trampa, koji je u neku ruku Ilon pre Ilona. Iako su se bavili različitim delatnostima i jedan i drugi su u svojoj branši ostvarili vrhunske rezultate, ali ne samo to, nego su bili i najpopularniji preduzetnici u zenitu svoje karijere. U ovom trenutku zajedno su došli do toga da ih mediji pokušavaju ocrniti na svaki mogući način. Ono što je dovelo do ovoga jeste činjenica da su ušli u politiku, odnosno da su postali protivnici političarima koji imaju veze u medijima ali ne i preduzetnički mindset.
Sukob sa EU i globalni uticaj promena
Naravno bilo je tu i nespretnih izjava, bilo je I pogrešnih izjava, ali jasno je da na kraju dana najveći problem sa tandemom Tramp i Mask reforme imaju upravo mediji čiju su “slobodu” godinama unazad finansirale razne agencije Vlade SAD, ali i EU koja se odavno pretvorila u jednu birokratsku mašineriju u kojoj se umesto inovacija razvijaju regulative, a to složićete se ubija mogućnost za razvoj preduzetništva i akademskih potencijala. Sve glomaznija birokratija EU u suprotnosti je sa vizijom DOGE koju predvodi Mask, ali i sa interesima preduzetnika iz EU, jer povećanjem birokratije jasno je da će nameti koje plaćaju preduzetnici biti sve veći.
I tu dolazimo do ključnog trenutka. Da bi jedna država funkcionisala potrebno je pre svega da funkcioniše njena privreda, a upravo smanjenje birokratskih procedura olakšava poslovanje istih. To Donald i Ilon svakako vide i razumeju, ali jasno je da EU birokrate to nisu sposobne da vide jer veliki broj njih nikada nije ni radio van državnog sektora, niti ima sposobnost da stvori novac, već uglavnom ceo život živi na grbači poreskih obveznika. Ove razlike dovele su do toga da se razvije sukob i oko rata u Ukrajini.
U trenucima dok Tramp teži ka mirovnom sporazumu u Ukrajini, EU masovno gura svoj narod i Ukrajinu u dublji sukob sa Rusijom, a sve čini mi se iz besa što je upravljanje u SAD preuzeo neko ko je svestan da se ne može živeti od prazne priče i nerada, već da se mora stvarati, inovirati, razvijati i proizvoditi. Onaj ko je svestan da mir nema cenu, i da svaki rat bilo gde u svetu nije ništa drugo do smetnja za ekonomski rast i dobrobit svih. Neko ko je svestan da kancelarije u kojima po troje radi posao koji može da uradi jedan čovek za pola radnog vremena, nemaju nikakvu svrhu. Taj ko je svestan da glomazna administracija nije ništa drugo do trošenje novca građana.
Neko ko je ceo život stvarao a nije živeo na račun drugih.
Bez sumnje, ovaj tekst otvara brojna pitanja i tera na razmišljanje o budućnosti ne samo Amerike, već i celog sveta.
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.