Lean je poput kafe za poneti – svuda se može konzumirati pri čemu će efekti biti u skladu sa očekivanjima.
Kada se govori o metodama za unapređenje procesa, u većini slučajeva se misli na procese koji se dešavaju u proizvodnji. To se do te mere ustalillo u poslovnim krugovima, da kada se recimo govori o unapređenju procesa u uslužnim delatnostima potrebno je da se jasno naglasi.
Lean, kao jedna od vodećih svetskih metodologija za unapređenje takođe se uglavnom vezuje za proizvodnju i proizvodne procese, čime se nepravedno zapostavlja moć ove metodologije nad procesima uopšte, bilo da su oni proizvodni, logistički, procesi vezani za uslužne delatnosti, IT sektor i sl. Inicijalno nastala u ratom razrušenom Japanu, iz potrebe da se uštedi ono malo resursa, tadašnji pioniri ove metodologije nisu ni sanjali da su napravili sistem koji će biti ne samo deo prestiža u svetskom poslovnom okruženju, već će i kompanije poput Toyote, Googla, Formule 1 ili Facebooka lansirati u sam vrh globalne poslovne mreže. Ono što je zaista sjajno je činjenica da sve više kompanija u Srbiji i okruženju prepoznaje Lean kao benefit koji im omogućava da budu značajno ispred svoje konkurencije.
„Dolazim iz jedne od vodećih Lean i Kaizen konsultantskih kuća u regionu „Tecor consulting“ gde svakodnevno dobijamo pitanja vezana za oblast primenjivosti i delovanja alata koje implementiramo. Primena Lean – a je neograničena, a jednom kvalitetno uspostavljen sistem garantuje održivost, uštede i konstantan razvoj. Iako je nastao u praksi, u fabrikama, iako se naziva filozofijom, on je vrlo praktična i primenjiva stvar čime god da se bavimo – od košenja trave do proizvodnje aviona. Šta god da radimo uvek možemo to bolje, brže i kvalitetnije da uradimo“ , kaže Ivan Milanović, konsultant i trener Tecor Consalting.
Kada govorimo o primeni Lean – a u administraciji, očekivani rezultati se uglavnom baziraju na poboljšanju performansi, kvaliteta usluga i informacija, ali ako široko sagledamo benefite „administrativnog“ Lean – a videćemo da oni ništa ne manjkaju za onima koji se ostvaruju u proizvodnji. Obzirom da administrativni poslovi (Lean office) nisu opipljivi, glavni izazov je kako da prepoznamo da li je do poboljšanja zaista došlo. Ovo se jednostavno rešava kvantifikacijom i vizualnim predstavljanjem dobijenih rezultata, a pred sam početak implementacije je najbolje upotrebiti Lean alat Mapiranje procesa i time osvestiti nedostatke koje treba redukovati.
Kada je na primer IT sektor u pitanju, ova grana privrede u poslednje vreme sve više traži mogućnost plasiranja vrednosti na najefikasniji način. Stalna trka da se klijentima isporuči baš ugovoreni proizvod u unapred definisanom vremenu postavila je zahteve i otvorila prostor za primenu Lean – a u IT sektoru. Jako bitna činjenica za svaku IT kompaniju je da primena IT Lean – a omogućava veću efikasnost i efektivnost procesa. Ovo je posebno važno zato što se kompanije u IT sektoru brzo razvijaju i na taj način prevazilaze svoje organizacione kapacitete. S tim u vezi je implementacija Lean – a u što ranijim fazama veoma značajna.
I da rezimiramo… Lean je poput kafe za poneti – svuda se može konzumirati pri čemu će efekti biti u skladu sa kvalitetom sirovine od koje se pravi. Ono što je veoma značajno, u velikoj trci na lokalnim, regionalnim i globalnim tržištima jeste povećanje zadovoljstva klijenata, odnosno povećan rejting kompanije. Pored toga, ništa manje nije bitno ni veće zadovoljstvo zaposlenih.
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.