Raising Voices: Emotivna priča o hrabrosti i borbi tinejdžerki protiv seksualnog nasilja

Dirljiva priča o hrabrim tinejdžerkama koje ustaju protiv nepravde i nalaze snagu da dignu glas.

indijankadanka
od indijankadanka
9 minuta za čitanje

Priča

U seriji Raising Voices, pratimo duboko emotivnu priču o sedamnaestogodišnjoj Almi, koju tumači Nicole Wallace. Alma je mlada devojka koja se suočava sa strašnim iskustvom seksualnog nasilja i odlučuje da progovori, bez obzira na posledice. Sa svojim prijateljicama Bertom (Teresa De Mera) i Natom (Aicha Villaverde), Alma se bori protiv toksičnog i opasnog okruženja u privatnoj školi koju pohađa.

Nakon što Berta otkrije tajnu o silovanju, Alma otvara lažni nalog na Instagramu @Iam_colemanmiller na kojem objavljuje postove i slike sa detaljima nasilja koje je Berta preživela, kao i kako je to uticalo na nju. I dok je priča donekle izmišljena, ime koje Alma koristi za lažni profil je inspirisan dvema istinitim ženam: Daisy Coleman i Chanel Miller. Coleman je žrtva seksualnog nasilja o kojoj govori Netflix dokumentarac Audrie & Daisy.

Serija započinje šokantnom scenom kada Alma postavlja znak “Pažnja, silovatelj se krije ovde” ispred škole, jasno stavljajući do znanja da ni školsko okruženje ne može garantovati sigurnost za mlade žene.


Tinejdžerski bunt

Moja ćerka je rođena 2000. godine. Verujte mi da znam kako je teško razumeti tinejdžera iako mislimo da ćemo im biti najbolji prijatelji dok se svađamo sa našim roditeljima u njihovim godinama. Čini mi se da ova nova digitalna vremena možda donose neka poboljšanja ali je zato nasilje među tinejdžerima sve surovije. Sa jedne strane imamo one koji terorišu i koji su face, a sa druge one koji ćute i trpe. Sredine je sve manje a roditeljima je sve teže da shvate šta se dešava.

Ova serija nam direktno i jasno pokazuje na naše, roditeljske greške ali i na situacije koje mogu slomiti mlade ljude. Nikada ne smemo biti sigurni da znamo sve o svojoj deci!

Izdaja prijatelja, dečko koji će razočarati devojku zbog drugova, vandalizam, potencijalno grupno silovanje, silovanje… Lude godine, istraživanja sopstvene seksualnosti, traženje odgovora na pitanja ko smo i šta želimo da budemo, očekivanja roditelja, strahovi i beg od stvarnosti… Na žalost, realnost protiv koje moramo pronaći način da se borimo.


Roditelji tinejdžera

Alma i Berta

Kako sam već napisala – Nikada ne smemo biti sigurni da znamo sve o svojoj deci!

Teška su vremena, ekonomska situacija sve gora i sve je manje vremena za decu od posla koji moramo uraditi. Neki roditelji će zbog te griže savesti, ili jednostavno nedovoljno vremena, bez pogovora imati poverenje u decu i verovatće im u svaku izgovorenu laž. Drugi će se boriti tako što će sumnjati u sve što kažu, ili im od straha braniti da izlaze ili rade sve što rade njihovi vršnjaci.

Bolna činjenica je da ih, koliko god se trudili, ne možemo zaštiti od svega, najčešće od njih samih i izbora koji naprave nesvesni mogućih posledica.


Raising Voices nam iskreno prikazuje nedoumice i greške koje prave roditelji i govori o tome da treba biti iskren i prema sebi, ali i prema deci. Greške su ono što nas oblikuje i na greškama se uči kako biti bolji roditelj.

Jedna od meni najbitnijih lekcija, koju izbegavam da pravim, a koja je ovde prikazana kroz lik Natine majke je da ne pokušavamo da živimo neostvarene snove u životima naše dece, i da shvatimo da naše živote i izbore ne namećemo njima.


Najbolji trenuci

Najsjajniji deo serije je izuzetna gluma Nicole Wallace, koja savršeno prikazuje emotivno putovanje mlade, uznemirene adolescentkinje. Njena uloga Alme je često bolna, ali i inspirativna, pokazujući njenu snagu i rast kroz teške trenutke. Wallace sa velikom pažnjom i posvećenošću prikazuje Almin razvoj, njenu hrabrost i odlučnost da se suoči sa strašnim stvarima koje su se dogodile njoj i oko nje.

Jedan od najupečatljivijih aspekata serije je prijateljstvo između Alme i Grete koju igra Clara Galle. Njihova veza je ispunjena ljubavlju, podrškom i iskrenom privrženošću. Greta je duhovita i ljubazna, uvek tu za Almu, pružajući joj neophodnu emocionalnu podršku u najtežim trenucima. Njihovo iskreno drugarstvo, razumevanje i zajednički trenuci daju seriji toplinu i istinsku vrednost. Bez obzira na sve, one su jedna drugoj uvek najveća podrška.


Alma i Greta
Alma, Gretai Nata

Serija takođe ističe značaj mentalnog zdravlja kroz lik Berte, koju igra Teresa De Mera. Berta je duboko emocionalno povređena i Mara uspešno prenosi njenu unutrašnju borbu na ekran. Berta je mlada devojka koja nosi težak teret traume, a njena patnja je dirljiva i surova realnost za mnoge žene koje su prošle kroz slične situacije. Stid i sram zbog onoga što joj se desilo je sprečilo da se na vreme poveri prijateljici i to je imalo tragičan kraj. Moramo naučiti kako da dozvolimo žrtvama nasilja da istupe bez toga da ih osuđuje bilo ko i postavlja pitanja koja povređuju još više.

Almin odnos sa roditeljima, naročito sa ocem, je još jedan emotivni aspekt serije. Iako je njihov odnos isprva težak zbog problema sa kojima se Alma suočava, postepeno se produbljuje i pokazuje kako podrška roditelja može biti ključna tokom adolescencije. Njihova interakcija je ispunjena suzama, svađama, ali i trenucima istinske ljubavi i razumevanja. Od Alminog oca se na kraju može naučiti kako ispraviti greške a ostati roditeljska figura za poštovanje.


Toksične veze

Odnos između Alberta i Nate je neverovatno toksičan. Alberto, kojeg Alma ne voli, je jedan od onih lepotana i sportista koje devojke obožavaju a majke misle da su najbolji izbor za njihovu ćerku. On često ponižava Almu javno, ali i tajno preko društvenih mreža šaljući joj eksplicitne fotografije i poruke jer misli da se neće saznati čiji polni organ je na slikama. Na trenutke, Nata ne uspeva da odbrani svoju prijateljicu, što dovodi do tenzija među njima.

Alberto često pokazuje svoju moć i nadmoć nad Natom, pa čak u jednom momentu dozvoljava prijateljima da pokušaju grupni seks sa njegovom devojkom. Srećom, dolazak policije u kuću koju su obili sprečava najgore. Ovi trenuci su teški za gledanje, jer prikazuju kako toksične veze mogu uništiti prijateljstva i samopouzdanje.


Silovanje

Ono što je meni najčudnije u seriji je početak koji govori o silovanju za koje smo sigurni da se desilo ali svaka epizoda nas vodi na neku drugu stranu i do skoro samog kraja nismo sigurni ko je koga silovao. Kraj nam donosi hapšenje seksualnog predatora ali ostaje neki gorak ukus jer smo svesni da je potencijalnih žrtava i nasilnika mnogo više, i da skoro svako iz naše okoline iza osmeha može kriti tugu i bol, ili želju da nekoga povredi i nanese mu bol.


Zaključak

Ovo je definitivno serija koju treba pogledati, naročito ako imate tinejdžera u kući. Priča koju priča, kao i sve sporedne priče, moraju biti ispričane. Jedino mi smeta previše iseckan način pripovedanja i povremeno gubljenje fokusa. Čujem da je najavljena druga sezona i mislim da je tako možda i bilo planirano kako bi neke sporedne priče dobile svoju razradu.

Teška serija sa uvek aktuelnim temama odrastanja kao upozorenje na to da moramo biti iskreni jedni prema drugima i pomagati kada god možemo.


Three body problem naslovni poster
Naslovna slika Gejmerski Horoskop Prema Znakovima
Zanzibarska kafa sa đumbirom koja se pije kako hladna, tako i topla

Biće objavljen 21.06. u 15h

Netflixova adaptacija The Three-Body Problem: Sve što treba da znate

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.