Vino nije samo za uživanje u čaši – ono može biti prava tajna za unapređenje ukusa mnogih jela. Preostalo vino, bilo da je crno, belo ili čak desertno, može se koristiti kao odličan sastojak u kuhinji. Dodavanje vina u jela donosi dubinu, bogatstvo i složenost ukusa koja podseća na bogate tradicije evropskih kuhinja. U zavisnosti od vrste vina, možete postići različite efekte – od voćnih i svežih nota u belim vinima, do bogatih, začinjenih tonova u crnim vinima.
Međutim, kao i u svemu, postoji nekoliko važnih stvari na koje treba obratiti pažnju kada koristimo vino u kuvanju. Kvalitet vina je ključan, jer se ono tokom kuvanja koncentrisuje, a samim tim i njegov ukus. Takođe, važno je izabrati vino koje se slaže sa jelom – suvo vino će dodati blagost, dok će slatko vino uneti prijatnu nijansu karamela i začina. U ovom tekstu podelićemo nekoliko recepta koji koriste preostalo vino, kao i savete za upotrebu vina u kuhinji, kako biste u svakom zalogaju uživali u punom bogatstvu njegovih ukusa.
Salatni preliv od belog vina
Sastojci:
- 1/3 šolje belog vina
- 1/4 šolje limunovog soka
- 1 kašičica meda
- 1/4 kašičice soli
- 1/4 kašičice bibera
- 3/4 šolje ekstra devičanskog maslinovog ulja
Priprema: Sve sastojke stavite u shaker i promućkajte dok se dobro ne sjedine.
Supa od belog vina
Sastojci (za 4 porcije):
- 2 šnite hleba
- 40 g putera
- 1/2 kašičice cimeta
- 1/4 l bujona ili bistre supice
- 1/8 l belog vina (Pinot Blanc ili Gewürztraminer)
- 100 ml pavlake
- 3 žumanceta
- Prstohvat muskatnog oraščića
- Prstohvat cimeta
- So
Priprema:
Kockice hleba: Uklonite koricu sa hleba i isecite ga na kockice debljine 1/2 cm. Otopite puter u tiganju, dodajte kockice hleba i pržite ih dok ne postanu zlatno-smeđe, neprestano mešajući. Zatim pospite cimetom, odmah izvadite i stavite na papir za kuhinju da se ocedi.
Supa: U tiganj stavite začinjeni bujon i belo vino. Pomešajte pavlaku sa žumancima i dodajte. Zatim lagano zagrevajte supu i mešajte dok ne postane penasta, pazeći da žumanca ne koagulišu, supa ne treba da provri. Čim supa postane kremasta i penasta, začinite muskatnim oraščićem, cimetom i soli.
Napomena: Supu prelijte u tanjire ili duboke činije, ravnomerno rasporedite penu, dodajte kockice hleba i odmah poslužite.
Topljeni Bri sa belim vinom
Sastojci:
- 1 francuski baget, isečen na kriške
- 5 kašika maslinovog ulja
- 1 okrugli brie sir (225 g)
- 1 mali čen belog luka, isečen na tanke trake
- 2 kašike suvog belog vina
- 4 grančice timijana
- So, Biber
Baget premažite uljem i pecite na roštilju dok ne postane hrskav i blago zapečen. U posudu za pečenje stavite brie, napravite rezove na kori i ubacite trake belog luka. Prelijte vinom, pospite timijanom i začinite. Pecite na roštilju ili u rerni dok sir ne postane topao i kremast (8-10 minuta). Poslužite uz tost.
Škampi u sosu od belog vina
- 2 kašike maslinovog ulja, podeljene
- 500 g svežih škampa (očišćenih)
- ¾ kašičice ljute aleve paprike, podeljene
- Prstohvat soli, Malo šećera, po ukusu
- 1 mali crni luk, sitno iseckan
- 2-3 inćuna, sitno iseckana
- 3 čena belog luka, iseckana
- 2 šolje čeri paradajza
- ½ šolje suvog belog vina
- ⅓ šolje grčkih maslina, krupno sečenih
- 2 kašičice kapra
- Sveže iseckan italijanski peršun
- Kuvani špageti opciono
Priprema:
U velikom tiganju zagrejte 1 kašiku ulja i propržite škampe sa ½ kašičice ljute paprike dok ne postanu roze, 2-3 minuta. Posolite i izvadite iz tiganja. U istom tiganju dodajte preostalo ulje i propržite crni luk dok ne omekša (oko 2 minuta). Dodajte inćune, beli luk i ostatak ljute paprike i pržite dok ne zamiriše, oko 1 minut. Dodajte paradajz, belo vino, masline i kapare. Kuvajte dok paradajz ne omekša i sos se zgusne, 8-10 minuta. Vratite škampe u tiganj, promešajte i pospite peršunom. Po želji, servirajte uz testeninu.
Panakota od vanile sa sosom od belog vina
Sastojci:
- Želatin: 2 ¼ kašičice (jedna kesica/15 grama), bez ukusa
- Hladna voda: 3 kašike
- Slatka pavlaka: 1 šolja
- Šećer: 1 ¼ šolja (podeljeno)
- So: Prstohvat
- Ekstrakt vanile: 2 kašičice
- Slatko belo vino: 1 šolja
- Sveže jagode: 1 šolja, isečene
Priprema:
Želatin: U maloj činiji pomešajte želatin i hladnu vodu. Promešajte i ostavite da nabubri.
Krema: U šerpu dodajte slatku pavlaku, mleko, ¼ šolje šećera, so i vanilu. Umutite da se sjedini.
Kuvanje: Zagrejte smesu do tačke ključanja, a zatim smanjite temperaturu i kuvajte na tihoj vatri 10 minuta, često mešajući.
Želatin: Dodajte nabubreli želatin u toplu smesu od pavlake i mleka. Umutite dok se potpuno ne rastvori.
Kalupe: Smesu sipajte u čaše za vino bez stope ili male ramekine. Ostavite da se ohladi.
Hlađenje: Kada se ohladi, prekrijte čaše plastičnom folijom i ostavite u frižideru najmanje 30 minuta ili preko noći.
Priprema sosa: U šerpu dodajte belo vino i 1 šolju šećera. Umutite da se sjedini. Zagrejte do ključanja, a zatim smanjite temperaturu i kuvajte na laganoj vatri dok se sos ne zgusne i redukuje.
Serviranje: Kada je vreme za serviranje, izvadite panakotu iz frižidera. Na vrh dodajte isečene jagode, a zatim prelijte sa 1-2 kašike sosa od belog vina. Servirajte odmah i uživajte u ovom delikatnom desertu.
Saveti: Panakota se može pripremiti unapred, što je čini savršenim izborom za svečane prilike. Naravno, voće možete promeniti u skladu sasezonom ili vašimomiljenim ukusima.
Predlog vina
Nedavno sam imala priliku da probam sva vina uvoznika ONICH WINE, koji je za sada specifičan po tome da nudi samo bela vina. Kako su novi i tek počinju sa radom, u ponudi su FREŠER i ZLATNI GRIČ vina iz Slovenije.
Zlatni Grič – Sivi Pino
Duboko žućkasto vino jarko obojeno sa blagom notom roze boje je tipično za Sivi Pino u vinariji Zlatni Grič. Podleže dvanestosastnoj maceraciji prilikom koje pored dobijanja divne boje upija arome iz svoje blizine koje mu u kasnijoj fazi
fermentacije donosi karakteristike. Fermentacija na nižim temperaturama i ručno brano grožde, daju posebnu voćnost i različitost ukusa, gde preovladavaju ukusi manga i zelenih jabuka. Vino je vrlo pitko, sveže, glatko, kome se treba prepustiti uživanju na svaki gutljaj.
Zlatni Grič – Penina Bela
Vrhunsko belo vino sa „mehurićima“ koji u osnovi ima Pino Blan.Nakon ceđenja mladog vina slobodnim padom odlazi u sudove za
fermentaciju. Flaširanje se vrši nakon pet meseci, gde sekundarnialkoholi zauzimaju svoje mesto (tradicionalna metoda). Vino ostaje na kvascima najmanje tri godine. Bela penina je suvo belo vino sa ostatkom sećera do 7 g/l (brut), sa višeslojnim ukusom bogatih aromama koje su voćne i jako sveže.
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.