U čemu je tajna pravilno skuvanog jajeta?

Male tajne velikih majstora kuvanja

indijankadanka
od indijankadanka
9 minuta za čitanje

Postoje periodi kada se u našim kuhinjama jaja jedu čečće i više, ali i oni kada ih nekako zapostavimo. Kuvano jaje može biti samo jedna od savršenih namirnica prirode, pomoć za dijete ali i pravo malo kuvarsko remek delo ako se sve odradi kako treba. Kuvana jaja isporučuju dosta proteina, puno vitamina i minerala i imaju malo ugljenih hidrata i to sve u urednom, kompaktnom i skromnom pakovanju od samo 75 kalorija. 

Najčešće jedemo kuvana jaja sa malo soli i bibera, dok ih nekoliko dodatnih sastojaka mogu pretvoriti ih u salatu od jaja, punjena jaja, đavola jaja, škotska jaja i šoju tamago, puslica jaja i toliko toga. Kuvanje jajeta svima može izgledati kao prilično jednostavan proces, ali uvek postoji opcija koja može doneti poboljšanje.

Meni je nekada najveći problem sa kuvanim jajima onaj momenat kada pokušam da uklonim ljuske a uz njih krenu da mi otpadaju i čiste se i parčići belanceta. Zbog toga sam pokušala da istražim kako je najjednostavnije izbeći ovaj problem, a onda sam se setila nekih providnih crnih jaja koje sam jela u Hong Kongu pa sam krenula da istražujem i male trikove za čudna i ukusna jaja.

Soda bikarbona za lako čišćenje

Kažu da stara izreka da je najbolja hrana sveža hrana ne važi kada su u pitanju jaja. Ovde ipak može da se primeni ono o starosti vina i sireva, pa dodati da su i starija jaja bolja za kuvanje. Najbolja garancija lakog ljuštenja je upotreba starih jaja!” Razlog za to je što belančevina starijih jaja ima viši pH, što dovodi do toga da se slabije drži za membranu ljuske kada je jaje kuvano. Pošto mi nemamo pri kupovini jaja baš sigurnu informaciju i njihovoj starosti, predlažem da jednostavno dodate pola kašičice sode bikarbone na litru vode koja se koristi za kuvanje jaja.

Ulje da ljuska samo sklizne

Ulje ne koristim mnogo u kuhinji ali uvek imam više vrsta na polici. Ovde nije tajna u mešanju odmah već u dodavanju ulja u vodu. Dakle, ne njihovo kombinovanje, već dodavanje da bi se kuvana jaja lakše ogulila. Ako sipate kašiku ili dve bilo kog ulja za kuvanje u šerpu u kojoj kuvate jaja, ona će uspeti da prodre u porozne ljuske i nekako formira sloj podmazivanja između membrane i belanca. To znači da kada dođe vreme za ljuštenje jaja, ljuske će jednostavno skliznuti!

Sirće za cela jaja

Sirće takođe može biti od pomoći pri kuvanju jaja i učiniti da ostanu cela. Ali… potencijalni problem sa korišćenjem starijih jaja za kuvanje je taj što ih njihov viši, alkalniji pH čini lakšim za ljuštenje, ali ih takođe može učiniti sklonijim pucanju. I za to postoji rešenje!

Dodavanje male količine sirćeta u vodu za kuvanje je jednostavno i lako. Treba napomenuti da sirće zapravo neće sprečiti da ljuska jajeta razvije pukotine dok se kuva. Umesto toga, delovaće na belančevine unutar ljuske, ojačavajući ih tako da ako ljuska pukne, belance će ostati u kesici umesto da se izlije u ključanje.

Možete koristiti bilo koju vrstu sirćeta za vodu za kuvanje jaja, a takođe će isto uraditi i limunov sok. Što se tiče količine koja će vam trebati, predlažu se 2 kašičice po šoljici ili oko 3 kašike po litri. Ne ostavljajte jaja u vodi sa sirćetom nakon što ste ih kuvali, jer će sirće na kraju rastvoriti ljuske. Umesto toga, izvadite jaja iz tople vode i ostavite ih u kupatilu sa hladnom vodom kako biste olabavili ljuske pre guljenja.

Pečenje umesto kuvanja u vodi

Pre par dana nam je u zgradi bila isključena voda a komšinica je spremala detetu rođendan. I bilo joj je potrebno dosta jaja. Ali kako ih skuvati bez vode?

Jaja kuvana u rerni su pečena u ljusci i rezultat je prilično blizak onima iz vode. Ne morate da brinete da ćete se isprskati dok sipate ključalu vodu u sudoperu ili još gore, prospete oko šporeta vrelu vodu.. Da biste napravili ova pečena kuvana jaja, biće vam potreban kalup za mafine. Stavite jaje u svaku rupu, a zatim stavite posudu u prethodno zagrejanu rernu na 160 stepeni. Nakon 20 minuta kuvanja, vaša jaja će biti meko kuvana, ali i dalje veoma tečna. Za 25 minuta jaja će biti srednje kuvana sa mekim žumancima, dok ćete za 30 minuta imati potpuno stegnuto tvrdo kuvano jaje. Kada pečena jaja izvadite iz rerne, i dalje ćete morati da ih uronite u hladnu vodu da biste zaustavili proces kuvanja i pripremili ih za guljenje.

Ekspres lonac

Ja lično nisam probala, ali sam preporučila drugarici i prenosim njena iskustva. Jaja kuvana u instant loncu imaju žumance koje nikada ne postane zeleno i ljuske jednostavno skliznu. Postoji pravilo zvano pet kada se u ovome kuva. To znači da bi trebalo pet minuta da se lonac zagreje i napravi pritisak, pet minuta da se jaja kuvaju, još pet minuta da se pusti para, a zatim poslednjih pet minuta da se jaja potope u hladnoj vodi.

Za početak, sipajte šolju hladne vode u unutrašnji lonac, stavite jaja na rešetku, prave posebne police za jaja, zatvorite lonac i stavite da se kuva na visokom pritisku pet minuta. Kada istekne vreme, pustite da se para prirodno oslobađa pet minuta, a zatim pažljivo izvadite jaja u posudu sa hladnom vodom za poslednji korak od pet minuta.

Kuvanje u ketleru

O ovome sam već pisala pa pročitajte u tekstu Recenzija MUSE ketler MS-020 SC.

Kuvanje u mašini za pranje sudova

Ovaj trik sam iskopala dok sam pripremala recenziju Union Electronics mašine za pranje sudova. Tekst nisam još uvek stigla da objavim ali ću ovde napisati trik.

Otkriveno je da možete postići sličan efekat kuvanjem hrane u mašini za pranje sudova. Naravno, pazite da Vam pranje ispadne ekonomično pa nemojte da je uključujete samo zbog jaja. Možete da skuvate seriju jaja dok koristite mašinu za pranje sudova za ono čemu je namenjena. Tajna kuvanja u mašini za pranje sudova, kako jaja ne bi imala ukus sapuna, leži u stvaranju zaptivke koja ne propušta vazduh i sapun. Pronađite staklene tegle sa poklopcem u koje ćete staviti jaja. Stavite jaja u tegle, napunite tegle vodom, zavijte poklopce i uključite mašinu za pranje sudova. Ciklus od sat vremena će vam obezbediti seriju meko kuvanih jaja i čiste sudove.

Crna jaja iz Hong Konga

Postoje dve opcije crnih jaja. Jedno su ona koja oko 100 godina stoje u zemlji uvijena u razne začine i to je posao koji se prenosi porodično, dok je druga opcija brža i jednostavnija a to su kesice čaja.

Jaja kuvate sa kesicama čaja u vodi i ona postanu braon, što se duže kuvaju, to budu tamnija. Ova jaja od čaja, koja su popularna u Kini i drugim azijskim zemljama, ne dobijaju samo boju, već dobijaju i obilje ukusa od čaja i drugih začina koji se koriste u njihovoj pripremi.

Kari jaja

Dodajte kari u vodu za kuvanje jaja i ona će pokupiti blagi ukus karija.

Jaja sa soja sosom

Umutite marinadu od soja sosa i potopite prethodno kuvana jaja do 24 sata. Što duže stoje, to je jači ukus. Takođe, možete da dodate đumbir u sos i prelijete jalapenjo za malo začina. Služe se najbolje sa pirindžem.

Jaja skuvate i ogulite, i preko noći potopite u marinadu od tamnog soja sosa, malo sirćeta od pirindža, čili sosa, malo šećera i još nekim začinom koji volite.

U nekom drugom tekstu ću pisati o najboljim receptima sa kuvanim jajima.

Imate li vi neki trik za kuvanje jaja?

Slike Canva

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.