Najkreativniji i najčudniji primeri oglašavanja u video igrama

Od fast-food giganata do modnih kuća – ko sve ulazi u gejming svet?

indijankadanka
od indijankadanka
20 minuta za čitanje
Canva pro

U jednom od prethodnih tekstova sam se bavila velikim brendovima i reklamama u video igrama, a danas ću se pozabaviti najinteresantnijim primerima ovakvog oglašavanja.

Globalno tržište video igara se procenjuje na 256,97 milijardi dolara do 2025. godine, a reklame za igre čine veliki deo ove računice. Neke gejming reklame su postale popularne kao same igre zahvaljujući pametnoj izvedbi, besprekornom tekstu i odličnim vizuelima. S godišnjim prihodima od 140,11 milijardi funti (183,9 milijardi dolara) i impresivnih 3,4 milijarde igrača širom sveta, industrija video igara predstavlja masovnu publiku. Međutim, ulaganja u oglašavanje unutar igara i dalje su iznenađujuće niska u poređenju sa drugim oblicima marketinga.

Ipak, saradnja brendova i industrije igara nije nova pojava. Od 80-ih godina prošlog veka, video igre su postale inovativan kanal za povezivanje sa potrošačima, naročito mladima.

Prvi oglašavači

Brendovi poput McDonald’sa, Taco Bella, Cheetosa, Pringlesa i drugih, ubrzo su prepoznali potencijal video igara. Fast-food industrija prednjačila je u ovom trendu, a kasnije su se priključili i modni brendovi, proizvođači automobila, pa čak i Američka vojska. Ove pionirske adver igre su inspirisale nove vrste partnerstava. Evoluirale su u brendirana partnerstva na platformama poput Roblox-a, Decentralanda i Fortnite-a, zadržavajući strategiju privlačenja postojeće baze igrača dok osvajaju nove demografske grupe.

Od 1990. do 1998. brendovi grickalica su, zbog ograničenja reklamiranja prema američkim regulativama iz 1990, ušli u svet video igara, koji je tada bio daleko manje regulisan. Igrači su plaćali da konzumiraju brend, i šta tu ima loše?

Evolucija adver-gaminga u 21. veku

Savremeni advergaming doveo je do sofisticiranijih partnerstava. Na primer, Wendy’s je u saradnji s Fortnite-om kreirao Super Wendy’s World, što je rezultiralo porastom spominjanja brenda na društvenim mrežama za 119% i privuklo četvrt miliona gledalaca na Twitch-u.

Emily Baird ukazuje na značaj ovih projekata: “Za mnoge su igre oduvek bile mesto bekstva. Adver-igre koriste tu prednost integracijom mehanike igranja sa suptilnim brendiranjem, bez osećaja da su klasične reklame.” Ona navodi primere kao što su Doritos Crash Course i Burger King’s Pocket Bike Racer/Sneak King, igre koje su razvijene od nule za Xbox. Ovi naslovi su demonstrirali kako fokus na iskustvo igrača može značajno doprineti uspehu brenda.

Prilike za budućnost

I pored potencijala, ulaganja u oglašavanje unutar igara čine samo mali deo ukupnog marketinškog budžeta. Predviđa se da će američki oglašivači ove godine potrošiti 5,9 milijardi funti (6,7 milijardi dolara) na reklame unutar igara, što čini svega 3,7% ukupnog digitalnog oglašavanja u SAD. Ovo ukazuje na značajan potencijal za rast.

Steve Garside, strastveni igrač i marketinški stručnjak iz kompanije TMW, priznaje da oseća nostalgiju za brendiranim igrama, ali dodaje da su troškovi razvoja danas veliki izazov.
“Igrači su zahtevni, ali i opraštaju. Ako je igra zabavna, donosi redovne nagrade i ima smislen cilj, uspeh je zagarantovan,” zaključuje.

Assassin’s Creed: My Life As An NPC


Ubisoft je sa “My Life As An NPC” kampanjom na humoristički način prikazao likove iz igre Assassin’s Creed: Odyssey. Ova kampanja je koristila Instagram i Facebook za prikazivanje života NPC-a, što je izazvalo veliki odziv među fanovima.

America’s Armyy – United States Army

Neobični, America’s Army, objavljen početkom 2000. je multiplayer u kojoj su igrači preuzimali ulogu vojnika američke vojske u taktičkim borbama na nivou odreda, sa tri tima. Kombinovala je autentične vojne treninge i stratešku igrivost, uz realno iskustvo borbe. America’s Army nije bila direktni konkurent yza Call of Duty ili Battlefield, , već je postala poznata po svojoj tehničkoj autentičnosti i tome da je bila besplatna, korišćena kao alat za regrutaciju i trening, iako je koštala američku vladu 32,8 miliona dolara tokom deset godina.

Imala je stroga pravila angažovanja, kažnjavala je prekršaje i simulirala realne borbene scenarije. Bila je ključni deo napora američke vojske da se poveže s mladima, trošeći oko trećinu jednog procenta vojnog marketinškog budžeta. Ipak, izazvala je kontroverze zbog svoje “teen” ocene, jer je promovirala karijeru i životni stil, a ne samo proizvod.

B Bounce – Burberry

Do kraja 2010-ih, advergaming je napustio konzolne igre. Mobilni gaming postao je glavno polje saradnje, a mnoge modne kuće su se okrenule browser-based igrama.

Burberry je 2019. godine hrabro zakoračio u svet igara sa B Bounce, prvim naslovom brenda. Igra je bila dostupna online i na velikom ekranu u njihovoj Regent Street prodavnici, a igrači su vodili jelena obučenog u jedan od tri nova puffer džempera. Oni koji su dostigli 1500 metara u igri dobijali su pravi puffer džemper vredan preko £1000.

Ovaj pristup pokazao je Burberry-ove nove dizajne, ali i na inovativan način angažovao potrošače, što je dovelo do nastavka igre, Ratberry, povodom Kineske Nove godine.

Cool Spot – 7Up

Cool Spot je platformska igra iz 1993. kompanije Virgin Games za različite sisteme, a najpoznatija je verzija za Sega Mega Drive. Glavni lik, Cool Spot, bio je maskota za brend gaziranog pića 7 Up. On je skakao, ispaljivao mehuriće sode i pentrao na objekte, sa cilljem oslobađanja drugih Cool Spot likova iz kaveza prikupljanjem “tačkica”. Uspeh je iznedrio nastavak 1995. godine pod nazivom Spot Goes to Hollywood.

Deca u Evropi devedesetih nisu bila svesna da se radi o igri reklami. Većina 7 Up brendiranja uklonjena je iz PAL verzije igre. U US verziji Cool ulazi u igru surfujući na flaši 7 Up, a u EU verziji flaša je bez brenda. Pametna odluka jer su deca zavolela lik.

League of Legends K/DA


League of Legends je verovatno jedna od najpopularnijih igara svih vremena. Riot Games, developer ovog multiplayer battle arena video igre, stvorio je K-pop bend kao deo igre i potom počeo da stvara muzičke spotove koji su služili kao reklame, perfektno se uklapajući u njihovu marketinšku strategiju. Bend je prvi put debitovao 2018. godine uoči Svetskog prvenstva u League of Legends u Južnoj Koreji. Od tada su proizvodili spektakularne muzičke spotove koji promovišu igru, poput ovog koji koristi animirane likove iz same igre.

Finger Lickin’ Fun – KFC

Početkom 2000-ih su Flash igre na sajtovima poput Newgrounds bile prilično nepoznate, ali žanr je postao globalno popularan sa porastom mobilnih igara. Danas je nemoguće igrati bez oglasa na mobilnom za neku varijantu dating sima.

Bilo je čudno kada je KFC odlučio da ponudi izlaske sa Colonel Sandersom 2019. godine. Objavljena je na Steamu kao vizuelni roman sa anime-inspirisanim umetničkim stilom u višesatnoj priči gde su odluke uticale na romantične avanture.

91% igrača su je preporučili! Majstori za kuvanje i igranje!

Halo 3 – Believe


“Believe” nije bila samo jedna video reklama, već cela kampanja koja je smatrana za jednu od najuspešnijih Halo 3 reklama. Ove reklame, koje prikazuju jednu bitku iz Halo 3, kreirao je Rupert Sanders za procenjenu cenu od 10 miliona dolara. Video je sniman koristeći ogromnu dioramu, model ljudskih i Covenant figura, stvarajući emocionalnu vezu sa publikom koja je bila ključ uspeha ove kampanje.

Fortnite i Travis Scott


Gaming reklame mogu biti i iskustvene, kao što je to bio slučaj sa Fortnite i Travisom Scottom 2020. godine. U saradnji sa Scottom, Epic Games je organizovao virtualni koncert kao promociju njegove pesme “Astronomical”, koji je privukao milionske učesnike i stvorio nezaboravno iskustvo za igrače.

FIFA 18 El Tornado


FIFA 18 El Tornado reklama pokazuje kako veštine i potezi iz video igre mogu postati deo stvarnog života. Ova reklama je pratila mladog dečaka koji postaje internet senzacija, zahvaljujući FIFA 18 i njegovom izvođenju El Tornado poteza.

Halo: Monument of Light


Tri nedelje pre lansiranja Halo: Reach, Microsoft je započeo kampanju „Monument of Light“, gde su korisnici mogli da kontrolišu robot-arm i stvaraju svetlo memorijalnog spomenika. Ovaj ad je postigao veliku uspešnost zahvaljujući interaktivnosti i emocionalnom angažmanu korisnika.

M.C Kids – McDonald’s

Devedesete godine bile su uzbudljiv period za gejming, pa nije čudno što se McDonald’s upustio u svet video igara sa naslovima poput Donald Land i M.C. Kids. Potonji, razvijen u saradnji sa Virgin Games, upoznao je igrače sa likovima Mackom i Mickom, koji kreću u avanturu kroz McDonaldland s ciljem da povrate čarobnu torbu Ronalda McDonalda. Sama igra je po mehanici podsećala na čuveni Super Mario Bros. 3 i bila je dostupna na više platformi, uključujući Game Boy, NES, Amiga i Commodore 64.

Između kasnih osamdesetih i sredine devedesetih godina, McDonald’s je lansirao nekoliko tzv. advergejming naslova. Kada je M.C. Kids prvi put objavljen, mnogi su ga kritikovali kao čistu marketinšku strategiju usmerenu na decu. Ikonični logo zlatnih lukova bio je prisutan na svakom koraku igre, dok su elementi iz jelovnika, zanimljivo, bili znatno suptilnije prikazani.

Lego Worlds

LEGO video igre su prisutne gotovo tri decenije, ali njihov početak bio je skroman.

Prva igra, LEGO Fun to Build, pojavila se 1995. godine na Sega Pico konzoli za decu. Nekoliko godina kasnije stigle su PC igra LEGO Island i LEGO Stunt Rally za Game Boy, kao i razni drugi naslovi koji nisu privukli veliku pažnju.

Sve se promenilo 2005. kada je objavljen LEGO Star Wars, što je otvorilo vrata za brojne popularne saradnje, uključujući Marvel univerzum, Indianu Jonesa, DC, Gospodara prstenova i Harryja Pottera.

Skok na 2017. godinu – prvi LEGO film bio je veliki uspeh i pokazao je koliko se brend povezao s raznim franšizama. Sledeći korak bio je LEGO Worlds, sandbox igra nalik Minecraftu, gde su igrači mogli da oslobode svoju maštu i grade kompleksne strukture u dinamičnom 3D svetu. Igra je omogućila istraživanje i kreaciju u univerzumu koji se proceduralno generiše.

Pre LEGO Worlds, kompanija je 2015. lansirala LEGO Dimensions, akciono-avanturističku platformsku igru koja je spajala likove i svetove iz čak 30 različitih franšiza, uključujući Batmana i Doktora Whoa.

Zanimljivo je da je najava za LEGO Worlds stidljivo otkrivena na poleđini uputstva za LEGO City Square (60097) set, pružajući fanovima prvi nagoveštaj ovog inovativnog projekta.

PlayStation Move


Ova reklama za PlayStation Move fokusira se na interaktivne mogućnosti nove tehnologije i njenog korišćenja u igricama. Inovativna i zabavna, privukla je pažnju korisnika kroz prikaz različitih igara i aktivnosti koje omogućava Move.

Pepsiman – Pepsi

1999. izdavač igara KID lansirao je Pepsiman, akcionu igru za PlayStation koja je postala neobičan primer advergaminga. Igra, dostupna isključivo u Japanu se fokusirala na japanskog superherojskog maskotu kompanije Pepsi. Igrači su upravljali Pepsimanom kroz različite nivoe, izbegavajući prepreke trčanjem, sprintom i skakanjem, dok je Pepsiman automatski trčao napred. Razvijena je s minimalnim budžetom, zbog čega su u igru ubačeni intersticijalni video-snimci čoveka koji pije Pepsi, rešenje izabrano zbog niske cene.

Prijem je bio mlak. Kritičari su isticali njenu jednostavnost i upoređivali je s naslovima poput Metro-Cross, Paperboy i uprošćene verzije Crash Bandicoot-a. Finansijski, igra nije ostvarila uspeh, ali ostaje zanimljiv primer advergaminga sa neobičnim konceptom koji nije uspeo da pogodi ciljnu grupu.

PocketBike Racer – Burger King

2006, Burger King je pokrenuo inovativnu kampanju prodajući tri Xbox igre – PocketBike Racer, Big Bumpin’ i Sneak King uz obroke po ceni od 3,99 dolara. Ove igre su se ubrzo našle među najprodavanijima na Xbox-u te godine.

PocketBike Racer se istakao zabavnim iskustvom na mini-motociklima, omogućavajući igračima da prilagođavaju motocikle i likove, kao i da biraju između pet različitih staza. Igra je nudila opciju solo igranja, lokalni split-screen za četiri igrača i online trke za do osam učesnika putem Xbox Live-a. Kampanja je doprinela povećanju prodaje Burger King za 40% u tom kvartalu, moć advergaminga na način koji tradicionalni oglasi nisu mogli.

Sega Genesis – “Does What Nintendon’t”


Jedna od najpoznatijih reklama iz 80-ih, Sega je izazvala Nintendo tako što je predstavila svoj Sega Genesis konzolu sa novim tehnologijama i funkcijama. U reklami, koja je postavila jednostavan, ali efikasan slogan „Genesis does… Nintendon’t“, Sega je jasno istakla prednosti svog proizvoda u odnosu na Nintendo.

Sony PlayStation: Long Live Play


Jedna od najlepših reklama ikada, “Long Live Play” je oda igračima koji oživljavaju likove u igrama. Ova reklama donosi nostalgičan ugođaj, povezujući igračke memorije sa starim PS uređajem.

Super Princess Peach reklama


Ova reklama za Super Princess Peach pokazuje kreativni pristup promociji likova u igrama i njihovih specifičnih sposobnosti, što je učinilo ovu kampanju prepoznatljivom i zabavnom.

Taco Bell: Tasty Temple Challenge

Početkom 2000-ih, Taco Bell se upustio u svet kompjuterskih igara tako što je ponudio tri naslova kao nagrade uz obroke za decu. Među njima se isticala igra Taco Bell Tasty Temple Challenge, neobična pucačina iz prvog lica u kojoj su igrači preuzimali ulogu Baja Billa, avanturiste nalik Indiani Džounsu. U igri, igrači su istraživali opasni hram, koristeći ljuti sos kao oružje protiv kobri i škorpija, dok su konzumiranjem Taco Bell specijaliteta poput Čalupa obnavljali energiju.

Iako je prošlo dosta vremena od njenog izlaska, igra je zadržala kultni status i popularna je među speedrunnerima, što dokazuje trajnu privlačnost ovog nekonvencionalnog marketinškog poteza.

Yaris – Toyota

Za razliku od ostalih brendova na ovoj listi, Yaris nije FMCG brend, ali trkačke igre su dugo bile ključni žanr u svetu video igara. Automobilski giganti često se pojavljuju u naslovima poput Gran Turismo, F1 i Forza Horizon, pa je bilo logično napraviti igru posvećenu jednom brendu.

Toyota je 2007. godine objavila igru Yaris za Xbox 360, dostupnu besplatno putem Xbox Live servisa. Igra kombinuje futurističke trke i borbu, s tri modela Yarisa opremljena robotskim “mechanosymbiont” laserima. Igrači se trkaju kroz staze u obliku slova U, izbegavajući apstraktne prepreke i koristeći lasere za uklanjanje prepreka na putu.

Kim McCullough, tadašnji menadžer za marketinške komunikacije u Toyoti, objasnila je ovaj pristup: “Ljudi lako preskaču reklame. Zato moramo izaći izvan tradicionalnog oglašavanja i raditi nešto što stvarno angažuje publiku.”

Evidentni primeri brendiranih proizvoda u video igrama

Proizvodni plasman je čest marketinški alat koji se pojavljuje u filmovima, serijama i muzici, a sada je pronašao svoje mesto i u video igrama. Neki naslovi su diskretni, spominjući proizvode u dijalozima ili kroz odjevne predmete likova, dok drugi idu dalje i koriste proizvode kao deo dizajna nivoa ili čak prave uloge unutar igre. Evo nekoliko očiglednih primera:

Axe & Airwaves Gum – Splinter Cell: Chaos Theory U trećem delu Splinter Cell serijala, Axe i Airwaves žvake se pojavljuju kroz brojne reklame u igri, uključujući ogromne neonske reklame i žvake koje likovi konzumiraju tokom cut scena.

Burger King – Fight Night Round 3 U Fight Night Round 3, Burger King postaje trener u ringu, sa svojim prepoznatljivim zlatnim ogrtačem i krunom, a čak utiče na statistiku igrača u borbi.

Chupa Chups – Zool: Ninja Of The Nth Dimension Ovaj platformer iz 1992. godine prikazuje brend Chupa Chups lollipop kroz različite nivoe igre i čak na meniju, budući da je razvojni tim imao sponzorstvo sa ovom španskom kompanijom.

Cup Noodles – Final Fantasy 15 U Final Fantasy 15, popularne instant nudle postaju deo misije u kojoj likovi traže savršen recept za Cup Noodles, dok se logo Nissin brenda pojavljuje na kamionu i tokom same igre.

Energizer & Verizon – Alan Wake U Alanu Wake, Energizer baterije su neizostavan element jer igrači koriste lampe sa Energizer baterijama za borbu protiv natprirodnih pretnji. Verizon se pojavljuje na bilbordima unutar igre.

Kit Kat – Theme Hospital U klasičnoj menadžerskoj igri Theme Hospital iz 1997. godine, dizajn automata za grickalice bio je zasnovan na Kit Kat brendu, sa prepoznatljivom crvenom bojom i logotipom.

Monster Energy & AMC’s Ride With Norman Reedus – Death Stranding U apokaliptičnoj avanturi koju je stvorio Hideo Kojima, Monster Energy piće se pojavljuje u Samovoj privatnoj sobi, dajući igračima pojačanje izdržljivosti. Takođe, tu je i poster za TV emisiju Normana Reedusa “Ride with Norman Reedus”.

Mercedes-Benz – Mario Kart 8 U Mario Kart 8 za Wii U, igrači mogu da voze Mercedes-Benz automobile u besplatnom DLC paketu, uključujući modele poput GLA klase SUV i 300 SL Roadster.

Red Bull – Judge Dredd: Dredd Vs. Death U ovoj igri iz 2005. godine, proizvodni plasman Red Bulla je gotovo nemoguće ignorisati. U trećem poglavlju, Dredd prelazi preko limenke Red Bulla svojim biciklom, a zatim se ta limenka pojavljuje u ogromnom krupnom planu. Tokom igre, igrači će naići na kutije sa Red Bull logotipom.

Powerade – Enter The Matrix U igri Enter The Matrix iz 2003. godine, Powerade je prikazan kao automat za osveženje, sa jasno vidljivim logotipom koji pomaže u obnavljanju zdravlja tokom misije.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.