Svetski dan bipolarnog poremećaja: Kada um ima dva neba

Razumevanje, podrška i umetnost – svet posmatran očima onih koji osećaju dublje.

indijankadanka
od indijankadanka
4 minuta za čitanje
Canva pro

Svake godine 30. marta obeležava se Svetski dan bipolarnog poremećaja. Ovaj datum nije izabran slučajno. To je rođendan Vinsenta van Goga, jednog od najznačajnijih slikara svih vremena, za koga se veruje da je živeo sa simptomima bipolarnog poremećaja. Dan služi kao podsetnik na borbu, razumevanje i podršku osobama koje se svakodnevno suočavaju sa ovom mentalnom bolešću.

Svetski dan bipolarnog poremećaja: Kako je nastao ovaj dan?

Svetski dan bipolarnog poremećaja iniciran je od strane organizacija koje se bave mentalnim zdravljem, a prvi put je zvanično obeležen 2014. godine. Cilj je bio da se poveća svest o bipolarnom poremećaju, poboljša razumevanje simptoma, kao i da se smanji stigma koja još uvek postoji kada se govori o psihijatrijskim stanjima.

Svetski dan bipolarnog poremećaja: Kako se obeležava?

Dan se obeležava kroz razne aktivnosti: tribine, radionice, izložbe umetničkih radova osoba sa dijagnozom, kao i online kampanje koje pozivaju na empatiju i edukaciju. Mnoge bolnice i institucije otvaraju svoja vrata za besplatna savetovanja, dok na društvenim mrežama ljudi dele svoje priče pod hashtagovima #WorldBipolarDay i #BipolarStrong.

Poznate ličnosti koje su živele sa bipolarnim poremećajem

Osim Vinsenta van Goga, brojni umetnici i javne ličnosti otvoreno su govorili o svojoj dijagnozi: glumac Stephen Fry, pevačica Demi Lovato, glumica Catherine Zeta-Jones, kao i pisac Virginia Woolf. Njihove ispovesti doprinele su većem prihvatanju i razumevanju bipolarnih stanja.

Filmovi koji su se bavili temom bipolarnog poremećaja

  • Silver Linings Playbook (U dobru i u zlu) — film koji na topao i iskren način prikazuje život sa bipolarnim poremećajem, uz sjajne uloge Jennifer Lawrence i Bradleyja Coopera.
  • Infinitely Polar Bear — dirljiva priča o ocu koji se bori sa bipolarnim poremećajem dok pokušava da brine o svojoj porodici.
  • Touched with Fire — film koji prati dvoje umetnika koji se zaljubljuju dok su hospitalizovani zbog bipolarnog poremećaja.

Pročitajte Video igre su dobile još jednu bitku za zdravlje ali i Prolećni umor: Kako se telo prilagođava i kako mu pomoći?

Knjige koje osvetljavaju život sa bipolarnim poremećajem:

  • An Unquiet Mind (Autorka: Kay Redfield Jamison) — lična ispovest autorke koja je i psihijatar i osoba sa bipolarnim poremećajem.
  • Madness: A Bipolar Life (Autorka: Marya Hornbacher) — brutalno iskren memoar o životu između depresije i manije.
  • The Center Cannot Hold (Autorka: Elyn Saks) — iako se fokusira na shizofreniju, dotiče i šire teme mentalnog zdravlja i stigme.

Video igre i digitalne alatke

Iako ne postoji poznata mainstream igra koja se direktno bavi bipolarnim poremećajem, neke igre kao što su Celeste i Hellblade: Senua’s Sacrifice uspevaju da prenesu osećaje unutrašnje borbe, teskobe i samoizlečenja i spoznaje. Pored toga, postoje aplikacije kao što su eMoods i Moodnotes, koje pomažu u praćenju raspoloženja, što je ključno u svakodnevnom životu osoba sa bipolarnim poremećajem.

I za kraj…

Bipolarni poremećaj nije kraj sveta. On je izazov, ali i prilika da naučimo kako da živimo sa sobom i drugima na dubljem nivou.

Kada sledeći put čujete da neko ima bipolarni poremećaj, setite se da to nisu dve osobe u jednoj. To je jedno srce koje zna kako izgleda i svetlo i tama.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.