Svetski dan vode: Voda kao priča o opstanku

Kao što priče oblikuju svet, tako i voda oblikuje naš život. 22. mart je dan da se podsetimo koliko je dragocena.

indijankadanka
od indijankadanka
2 minuta za čitanje
Canva Pro

Svetski dan vode nas podseća da je voda više od resursa. Voda je priča o opstanku, o čistoći, o odgovornosti.

Svetski dan vode, koji se obeležava svake godine 22. marta, postoji da nas podseti da čista i dostupna voda nije svima zagarantovana, i da će upravo ona oblikovati budućnost, mnogo više nego što danas slutimo.

UNESCO i Ujedinjene nacije već decenijama koriste ovaj dan kako bi promovisali očuvanje voda, bolju upravu nad vodenim resursima i pravedniju raspodelu pristupa pijaćoj vodi. Tema ove godine je (unesi aktuelnu ako želiš), ali poruka ostaje ista: svaka kap je važna.

Zanimljivo je da je ove godine i Svetski dan pričanja (20. mart) posvećen baš vodi, tačnije dubokim vodama. I dok smo tada govorili o pričama koje su proizašle iz okeana, reka, legendi i mitova (od najlepših romana i filmova, do serija i igara), danas pričamo o stvarnosti. O vodi koja se gubi, koju ne primećujemo i koju uzimamo zdravo za gotovo.

Pročitajte Svetski dan reciklaže – Možemo li zaista da spasimo planetu?

Svetski dan vode nije dan za estetske čaše i osvežavajuće fotke. To je dan kada treba da se zapitamo:
– Koliko vode trošimo?
– Da li razmišljamo o njenom poreklu?
– Da li naš komfor nekome znači gubitak?

U Srbiji seSvetski dan vode obeležava kroz edukativne radionice, časove u školama, lokalne eko-akcije i tribine, a u mnogim mestima deca crtaju reke, dok odrasli zaboravljaju da ih čuvaju.

Ali ako nas je Dan pričanja podsetio da voda inspiriše priče koje se prenose generacijama, možda nas Dan voda može podsetiti da je naša dužnost da tu priču nastavimo — ne rečima, nego delima.

Jer, kao što poezija menja svet stih po stih, voda ga menja kap po kap.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.