Što sam starija, to se manje šminkam. Neko će reći da nisam uspela da se naviknem na svoje bore i promene crta lice koje dolaze sa godinama, a ja nekako mislim da sam lepša i prirodnija bez šminke. Istina je negde u sredini.
KRKA
Stara reklama za olovke za usta
Helena Rubinstein i Max Factor
Reklame 1930
Uvod
Činjenica da sa godinama moramo da menjamo način šminkanja jer nam se nos povećava, kapci spuštaju, bore skupljaju puder i budu još veće… Mogu sada navesti toliko toga, ali sve je to deo života i na nama je da se trudimo da uvek budemo najbolja verzija sebe.
Ova moja verzija mene je oduvek volela crveni karmin i to je nešto od čega ne želim da odustanem ni sada. Teško je postići da vam se ne razlije karmin posle izvesnog vremena i sigurna sam da nije uvek u pitanju samo kvalitetna šminka već i dosta drugih faktora. Prošla sam sve faze, od mat do metalik varijanti, i uvek je osnova svega crveni karmin. Ali, kako smo uopšte došli do karmina?
Karmin, čudo kozmetike koje je odolelo testu vremena, više je od običnog proizvoda za šminkanje. On on predstavlja simbol samopouzdanja, kulture i istorije. Put evolucije karmina je fascinantna priča koja spaja drevne civilizacije, tehnološke napretke i kulturne nijanse različitih regija. Baš danas sam pisala tekst o starom Bagdadu iz devetog veka u igrici Assassin’s Creed Mirage i nisam mogla a da ne pomislim na uzavreli grad pun trgovaca i negovanih žena, i zapitam se kako su one kupovale i nosile karmine, a znamo da jesu.
Prve oblikovane ruževe koji liče na ono što danas koristimo izmislio je Abu Al-Qasim Al-Zahrawi tokom islamskog zlatnog doba.
Film KLEOPATRA
Elizabet Tejlor
Elizabet Tejlor
Reklama za Max Factor i kada je imala 18 godina
Drevni Počeci
Istorija karmina datira vekovima unazad do drevnih civilizacija Mezopotamije i Egipta, gde su i muškarci i žene ukrašavali usne različitim pigmentima dobijenim iz prirodnih izvora. Oko 5000 godina unazad, mezopotamijske žene bi drobile dragulje kako bi stvorile bogat pigment i nanosile ga na usne i oči. Slično njima, drevni Egipćani su koristili mešavinu buba, joda i kane kako bi obojili usne. Ovi rani oblici upotrebe karmina nisu bili samo za kozmetičke svrhe već su imali simbolično značenje i verovalo se da poseduju zaštitne i natprirodne moći.
Rani Razvoj
Popularnost karmina je nastavila da raste kako se širio na druge kulture. U drevnoj Grčkoj i Rimu, boja usana je označavala društveni status, pri čemu su pripadnici elite često koristili žive tonove da bi pokazali svoje bogatstvo. Metode izrade karmina su takođe napredovale, sa sastojcima poput izdrobljenih duda i izdrobljenih insekata koji su se koristili za dobijanje različitih nijansi. Međutim, karmin je tokom srednjeg veka u Evropi pao u nemilost zbog povezanosti sa paganskim ritualima i veštičarstvom.
Žene nose crveni karmin otprilike od 2500. godine p.n.e
Max Factor
Reklame
Oglašavanje je uvek bilo bitno kada su u pitanju proizvodi za ulepšavanje a karmin spada u najpopularnije. Ponekada pomislim da bi današnji marketing magovi mogli malo da se pozabave starim reklamama i dodaju im nešto moderno. Bilo bi to interesantno videti!
Renesansa i Moderni Preporod
Period renesanse označio je ponovno interesovanje za kozmetiku, uključujući i karmin. Kraljica Elizabeta I je čuvena po tome što je nosila svetao ten sa jarko crvenim usnama, koristeći mešavinu pčelinjeg voska i boja na biljnoj bazi.
XIX vek doneo je značajna poboljšanja u proizvodnji karmina, uz uvođenje metalnih tuba i upotrebu sintetičkih boja.
XX vek je doneo savremeni karmin kakav danas prepoznajemo. Prva tuba sa mogućnošću izvlačenja karmina je patentirana 1923. godine. To je bio revolucionarni pomak u načina pakovanja i upotrebe karmina. Pojava ikona poput Merilin Monro i Odri Hepbern dodatno je popularizovala upotrebu karmina kao simbola ženstvenosti i glamura.
Proizvodnja
Prvi brendovi karmina počeli su se razvijati u ranim decenijama 20. veka kako je upotreba karmina postajala sve popularnija. Max Factor, često nazivan “ocem šminke”, smatra se jednim od prvih proizvođača modernih komercijalnih karmina. U Sjedinjenim Američkim Državama, brendovi kao što su Revlon, Estée Lauder i Maybelline takođe su postali poznati proizvođači karmina tokom sredine 20. veka, ali sa fokusom na različite ciljne grupe.
Crveni karmin
Pojavom crvenog karmina, istorija šminke dobija strastveni ton koji odražava snažnost i privlačnost. Crveni karmin postao je simbol hrabrosti i elegancije, igrajući značajnu ulogu u modi i kulturi tokom vekova.
Prvi tragovi upotrebe crvenog karmina sežu unazad u antičke civilizacije, gde su se koristili prirodni pigmenti iz voća i biljaka kako bi se usne obojile crveno. Međutim, moderna upotreba crvenog karmina postala je prepoznatljiva tokom elizabetanske ere u Engleskoj.
Jedna od prvih poznatih osoba koja je koristila crveni karmin na javnom mestu bila je kraljica Elizabeta I Engleska. Njen prepoznatljiv izgled uključivao je svetlu kožu i jarko crvene usne, što je postalo njen zaštitni znak. Kroz svoj vladarski period, kraljica Elizabeta I je postavila temelje upotrebe crvenog karmina kao simbola snage i prestiža.
Crveni karmin je postao neizostavni deo modnih fotografija i naslovnica magazina. Mnoge slavne ličnosti, kao što su Marilyn Monroe, Audrey Hepburn i Elizabeth Taylor, zasijale su na naslovnim stranama magazina sa svojim prepoznatljivim crvenim usnama. Crveni karmin je postao simbol glamura i očaravajućeg izgleda.
Prva i najpoznatija manifestacija crvenog karmina bila je u Njujorku kada su žene izašle na ulice, udružile se, i kao deo svog prkosa i borbe za glasanje, sve su nosile jarkocrveni karmin, Nije iznenađenje da je ruž za usne nastavio da dobija na popularnosti nakon tog perioda, a postao je snaga tokom Drugog svetskog rata. Tokom rata, nošenje karmina bilo je deo borbe protiv neprijatelja.
Emancipacija uz crveni karmin
U Njujorku 1912. godine, žene su se pojavile sa crvenim usnama kako bi nagovestile svoju nezavisnost. Trend je zaživeo, delom zato što je šokiralo muškarce kada su videli žene kako nanose ruž u javnosti.
Hitler i karmin kao znak pobede nad nacizmom
1940-ih žene su preplavile fabrike i ratišta , noseći crveni karmin u znak patriotizma i hrabrosti. Marinci su kreirali obavezni ruž za ženske marince pod nazivom Montezuma Red. Crvena boja je predstavljala američku zastavu i postala je simbol snage.
Adolf Hitler je mrzeo ovaj trend i rekao je da je napravljen od “životinjske masti izvučene iz kanalizacije.” Arijevski ideal je bilo čisto lice. Posetioci Hitlerovog doma za odmor, dame konkretno, dobijale su mali spisak stvari koje ne smeju da rade a to je značilo: izbegavajte preteranu kozmetiku, izbegavajte crveni karmin i ni u kom slučaju ne farbajte nokte.
I on nije jedini političar u ratu protiv crvenog karmina jer je 2013. godine u Turskoj zabranjen crveni karmin stjuardesama.
Francuska modna kreatorka Coco Chanel, čiji su crveni karmini postali sada legendarni, smatrala je crveni karmin vulgarnim kao i crveni lak za nokte, žaleći se da gosti ostavljaju mrlje na njenom staklenom posuđu i stoljnjacima.
Na modnim revijama širom sveta, crveni karmin često igra ključnu ulogu. Dizajneri često koriste ovu strastvenu nijansu kako bi dodali izražajnost i dramu njihovim kreacijama. Crveni karmin se često kombinuje sa raznim modnim stilovima, od klasičnog do avangardnog.
Postoje dizajneri koji često uključuju upotrebu crvenog karmina u svojim modnim revijama kao potpisni element svog stila i estetike. Jedan takav dizajner je Christian Louboutin, poznat po svojim kultnim cipelama sa crvenim đonom. Iako nije šminker, Louboutin-ove cipele se često povezuju sa luksuzom i elegancijom, a crveni ruž dopunjuje sveukupni sofisticirani izgled koji kreira. Lubutenove modne revije često predstavljaju modele koji nose crveni karmin koji se uklapa u crvene potplate njegovih cipela, stvarajući kohezivnu i vizuelno upečatljivu prezentaciju. Kombinacija smele obuće i živahnih usana doprinosi privlačnosti i dramatičnosti njegovih kolekcija.
Boje
Najpopularnije Boje Karmina:
Boje karmina se tokom vekova menjale u skladu sa trendovima, društvenim okolnostima i kulturom. Evo nekoliko najpopularnijih boja karmina kroz različite epohe:
Crvena – Crveni karmin je simbol ženstvenosti i senzualnosti. Ova boja je dugogodišnji favorit i dolazi u različitim nijansama, od svetlih do tamnih, pružajući ženama mogućnost da izraze svoju individualnost i stil.
Roze – Ružičasti karmin je često povezan sa svežinom, nežnošću i mladošću. Ružičaste nijanse karmina su popularne među ženama koje žele postići prirodan i blag izgled.
Nude – Nude nijanse su postale izuzetno popularne, pružajući suptilan i prirodan izgled. Nude karmin se često koristi kao svakodnevna opcija i može se lako kombinovati sa različitim odevnim kombinacijama.
Kraljica Elizabeta I
Verovala je da ruž ima lekovitu moć i da će odbiti smrt. Ironično, njen ruž je imao štetne sastojke poput belog olova, koje ju je polako trovalo. Kraljičina specifična crvena boja je uključivala i druge sastojke kao što su belance i mleko od smokava. Mnogi naučnici pripisuju kraljici Elizabeti pronalazak olovke za usne. Kraljičina olovka za usne pravljena je od mešavine alabastera i boje koja je sušena na suncu pre nego što bi obložila usne.
Kraljica Shub-Ad
Karmin datira od kraljice Šub-ad iz drevne Sumerije. Stavljala je boju za usne napravljenu od belog olova i smrvljenog crvenog kamenja. Kraljičina trendi crvene usne nisu bile jedini doprinos ženama. Kada je 1920-ih otkrivena njena grobnica, naučnici su bili šokirani bogatstvom složenim u kraljičinom zagrobnom prostoru. Grobnica je imala i skelete 23 sluškinje koje su ubijene i sahranjene da bi služile kraljici u sledećem životu. Kasnije pronađene sumerijanske kraljevske grobnice su takođe imale boje za usne za zagrobni život pohranjene u školjkama.
Umetnost
Karmin je igrao važnu ulogu u umetnosti, simbolizujući različite aspekte ženske lepote, snage i tajanstvenosti. Umetnici su kroz vekove koristili karmin da izraze emocije, karaktere i društvene norme. Evo nekoliko primera karmina u umetnosti:
Portreti i Karmin – Portreti slavnih žena često su prikazivali njihove prepoznatljive usne i boju karmina koju su nosile. Frida Kalo je često koristila upadljive nijanse karmina kako bi dodala lični pečat svojim autoportretima.
Pop Art – Umetnici pop arta kao što je Andy Warhol često su koristili ikonične proizvode poput karmina kao sredstvo za istraživanje potrošačkog društva i masovne proizvodnje.
Izražavanje Identiteta – Karmin je takođe bio korišćen kao sredstvo za izražavanje identiteta i političkih stavova. Umetnici su često koristili boje karmina da istraže teme kao što su feminizam, rodna jednakost i seksualnost.
Umetnost je pružila platformu za različite interpretacije karmina, od tradicionalnih do provokativnih, i ovaj kozmetički proizvod je postao deo vizuelne kulture i identiteta.
Endy Warhol
Portret Merlin Monroe koji je prodat za neverovatnih 195 miliona dolara!
Frida Kahlo
Uvek sa upadljivim karminom
Brendovi i trendovi
Trenutno popularni brendovi:
- Chanel – Sinonim za crveni karmin i pojam kvaliteta.
- MAC Cosmetics – MAC (Make-up Art Cosmetics) je postao sinonim za kvalitetne i inovativne proizvode, uključujući i karmin. Njihove raznolike nijanse i dugotrajne formule privlače širok spektar potrošača.
- Fenty Beauty – Brend osnovan od strane Rijane, Fenty Beauty, postao je poznat po svojoj inkluzivnosti i raznolikim nijansama karmina koje se prilagođavaju svim tonovima kože.
- Kylie Cosmetics – Kylie Jenner je lansirala svoju kozmetičku liniju sa fokusom na usne proizvode, uključujući popularne “Lip Kit” proizvode sa tečnim karminima i olovkama za usne.
Najpopularniji trendovi:
Mat karmini – Mat karmini su postali izuzetno popularni zbog svoje dugotrajnosti i elegantnog izgleda. Nijanse crvene, nude i tamne boje često dominiraju među ovim modelima.
Tečni karmini – Tečni karmini pružaju preciznost i dugotrajnost. Oni su postali omiljeni zbog svojih intenzivnih boja i mogućnosti da se lako nanose.
Hidratantni karmini – Ovi karmini kombinuju boju sa hidratantnom formulom, pružajući boju i negu usnama istovremeno.
Svaka godina donosi nove trendove u svetu lepote, uključujući i promene u popularnim nijansama karmina. Evo nekoliko promena koje su se desile u popularnim nijansama karmina u poslednjim godinama:
Prirodne nijanse: U poslednjim godinama, sve više žena je počelo da se okreće prirodnijim nijansama karmina. Nude tonovi, kao i nežni roze i breskva, postali su izuzetno popularni. Ovi tonovi se lako kombinuju sa svakodnevnim izgledima i naglašavaju prirodnu lepotu.
Smele nijanse: Iako su prirodne nijanse dominantne, trend eksperimentisanja sa svetlijim bojama i izražajnim tonovima takođe je postao primetan. Tamnocrvene, plave, ljubičaste i crne nijanse karmina su privukle pažnju potrošača koji žele da izraze svoju kreativnost.
Mat i Metalik efekti: Mat finiš i metalik efekti su postali popularni, pružajući jedinstven izgled usnama. Metalik nijanse, poput bakarnih i zlatnih tonova, dodaju dozu blistavosti, dok mat nijanse ostaju elegantan izbor za dugotrajan izgled.
Ombre efekti: Tehnika stvaranja ombre efekta na usnama je postala popularna, koristeći kombinaciju dve ili više nijansi karmina za postizanje postepene promene boje.
Važno je napomenuti da trendovi u nijansama karmina variraju iz godine u godinu i mogu se razlikovati u različitim delovima sveta. Promene u popularnim nijansama često odražavaju šire kulturne i društvene trendove, kao i individualne preferencije potrošača.
Važno je napomenuti da popularnost brendova i modela karmina može varirati u različitim regijama i kulturama. U Srbiji, lokalni brendovi i internacionalni giganti su takođe dobili na značaju, nudeći širok spektar opcija za potrošače sa različitim preferencijama.
Metalik karmin
probala sam stvarno dosta metalik karmina ali je ubedljivo najbolji od svih bio Smash Box koji sam kupila u Americi.
Ombre usne 2024
Za ovakve usne su vam potrebna tri proiyvoda,olovka i dva karmina. Koristite klasičnu nijansu višnje crvene boje za usne da popunite centar usana, vodeći računa da se ne preklapa crvena tamnijeg tona na spoljnim ivicama usana. Zatim lagano raspršite dve nijanse zajedno tako da ne bude primetan „šav“ gde jedna nijansa počinje, a druga prestaje.
Ov godine se kombinuje roze sa crvenom ali pazite da to budu karmini koji ne ostavljaju tragove kako se ne bi preslikali sa jedne na drugu usnu.
Filmska umetnost i crveni karmin
“Gone with the Wind” (1939) – U ovom klasičnom filmu, lik Vivijen Li, Skarlet O’Hara, nosi upečatljiv crveni karmin kako bi naglasio njenu lepotu i harizmu. Scena u kojoj ona prkosno kaže: “Nikad više neću biti gladna!” je posebno za pamćenje.
Breakfast at Tiffany’s” (1961) – Lik Odri Hepbern, Holi Golajtli poznata je po svom šik stilu, uključujući njene klasične crvene usne. Uvodna scena u kojoj ona doručkuje ispred Tifanija, podignute kose i crvenih usana, postala je kultna slika u istoriji kinematografije.
“Chicago” (2002) – Smešten u 1920-te, ovaj mjuzikl sadrži likove jakih i odvažnih ličnosti, i još smeliju šminku. Pesma “All That Jazz” prikazuje Ketrin Zitu-Džons sa živopisnim crvenim karminom dok nastupa na sceni.
“The Red Shoes” (1948) – Ovaj klasični film govori o balerini koja postaje opsednuta željom da igra, čak i po cenu sopstvenog života. Crvene baletske cipele služe kao simbol njene strasti, a tema je odjek upotrebe crvenog karmina.
“Funny Face” (1957) – Još jedan film Odri Hepbern u kojem ona igra mladu službenicu u knjižari koja je postala manekenka. Film uključuje nezaboravnu scenu u kojoj se transformiše u glamuroznog modela sa upečatljivim crvenim karminom i modernim izgledom.
“Moulin Rouge!” (2001) – Smešten u boemski deo Pariza, u noćni klub, film sadrži vrhunske kostime i šminku. Lik Nikol Kidman nosi smele crvene usne koje dopunjuju ekstravagantno i šareno okruženje.
Prohujalo sa vihorom
Scarlet O’Hara
Doručak kod Tifanija
Audrey Hepburn
Crveni karmin i muzika
Muzika i video klipovi su oduvek bili način da se pesma više približi slušaocima. Dok su neki snimali video samo da bi ga snimili, drugi su u ovaj način prezentacije ulagali velike sume novca. Duran Duran je bend koji je umetnost video klipova unapredio do savršenstva. Da li je crveni karmin doprineo popularnosti neke pesme, sumnjam, ali znam da je mnogim umetnicima postao zaštitni znak.
Marilyn Monroe – Ikona stila i lepote, Marilyn Monroe je glumila i pevala svojim toplim glasom, a često je nosila crveni karmin kao deo svog prepoznatljivog izgleda.
Taylor Swift – Ova popularna pevačica je često viđena sa crvenim usnama, što je postalo jedno od njenih zaštitnih znakova.
Rihanna – Rihanna je eksperimentisala i još uvek to radi sa različitim makeup izgledima, a crveni karmin je često bio deo njenih izvanrednih stilova.
Gwen Stefani – Gwen Stefani je poznata po svom hrabrom i nekonvencionalnom stilu, uključujući crveni karmin.
Lady Gaga i Rihanna
House lab je firma koju je oformila Lady Gaga. Poznati su po kvalitetnim veganskim proizvodima koji se ne testiraju na životijama.
Rihana je nakon godina eksperimentisanja sa najboljim od najboljih u lepoti odlučila da popuni prazninu u industriji za proizvode koji bi delovali na svim tipovima i tonovima kože.
Pevači sa crvenim karminom
Umetnici su odavnina bili inspirisani crvenim karminom. Neki od njih su postali poznati baš zbog crvenog karmina a sve je veći broj pevača koji biraju ovu boju za nastupe.
Muški Pevači koji su koristili Crveni Karmin:
Prince – Legendarni Prince je često koristio crveni karmin na svojim nastupima, što je doprinosilo njegovom jedinstvenom i androgenom izgledu.
David Bowie – David Bowie, još jedna ikona, nije se plašio eksperimentisanja sa svojim izgledima, uključujući i upotrebu crvenog karmina. On se nije plašio da pomera granice mode ili muzike tokom svoje karijere, iako je istovremeno bio u stanju da demonstrira klasu i stil koji se kretao od drag, potpuno kostimiranog do tradicionalno muževnog i androgenog. Ponekad je sebe opisivao kao biseksualca i „pokušaj-seksualca“. Fotograf Dijego Učitel snimio je Bouvija sa crvenim karminom, klasično muževna leptir mašna, prodorne oči, neprobojna.
Robert Smith The Cure divlje kose i crvenog karmina.
Eddie Izzard, poznat po presvlačenju, komediji i aktivizmu, koji se izjasnio kao transgender (objašnjavajući da ima i devojke i dečake).
James Franco za Candy Magazine.
John Cameron Mitchell kao Hedvig u Hedwig and the Angry Inch.
Ru Pol o kome svi sve znaju.
Androgeni kraj Marilyn Menson, koji ima sposobnost da se okrene od malo smirenijeg ka divlje i manje smirenom na svoj specifičan način.
Jacob Tobia se identifikuje kao nebinarni, koristi se zamenicom „oni“ i bira mešavinu muškog i ženskog u svojoj odeći.
Adam Lambert – Kao zvezda Američkog idola, Adam Lambert je poznat po svom promenjenom stilu, izražajnom stilu, uključujući crveni karmin.
Crveni karmin u video igrama
Iako video igre možda ne usmeravaju direktno na kozmetiku ili karmin, sem onih za šminkanje o kojima ću kasnije, postoje trenuci u kojima se šminka, uključujući crveni karmin, koristi kako bi se poboljšao dizajn likova ili priča. Evo nekoliko primera:
“L.A. Noire” – Ova igra sa detektivskom tematikom smeštena je u 1940-e i prikazuje likove sa odećom i stilom karakterističnim za to doba. Iako se ne fokusira direktno na kozmetiku, pažnja igre prema istorijskim detaljima uključuje i izbor šminke, uključujući crveni karmin, koji odražava estetiku tog perioda.
“Bayonetta” – U ovoj akciono-avanturističkoj seriji, glavni lik Bayonetta je prepoznatljiva po svom posebnom i stilizovanom izgledu. Često nosi crveni karmin kao deo svog smelog i upečatljivog izgleda. Naglasak igre na vizuelnom dizajnu i estetici likova prikazuje važnost šminke u kreiranju pamtljivog lika.
“Life is Strange” – Ova serija avanturističkih igara sa narativom omogućava igračima da donose odluke koje utiču na priču. Dizajn likova često uključuje detalje kao što je šminka, uključujući boju usana. Iako nije centralna tema, izbori šminke može doprineti razvoju likova i doživljaju igre.
“The Sims” – U ovoj simulacionoj igri života, igrači mogu prilagoditi izgled likova, uključujući i izbor šminke. Iako se ne fokusira direktno na karmin, igra omogućava igračima da eksperimentišu sa različitim opcijama šminke, uključujući i boju usana.
Nekada su, naročito devedestih, bile popularne igre u kojima ste mogli manekenkama, ili sebi, da menjate frizure, šminku ili boju očiju kako biste isprobali različite stilove. Čak i danas, ne samo u igrama već i na društvenim mrežama, kada pravimo svoj avatar uvek imamo opciju krv crvenih usana.
“Style Savvy” (Nintendo DS, 2008): Poynata i kao “Nintendo Presents: Style Boutique” u nekim regionima, ova serija simulacionih igara omogućava igračima da upravljaju sopstvenim modnim butikom. Igrači mogu pomoći kupcima da izaberu odeću i dodatke, uključujući šminku, kako bi stvorili moderan izgled.
“Barbie: Beauty Boutique” (2003): U ovoj igrici namenjenoj mlađim igračima, igrači mogu da vode sopstveni kozmetički salon i pomažu Barbi i njenim prijateljima u šminkanju, frizurama i modi. Igra se fokusira na kreativnost i zabavu menjanja kompletnog izgleda.
“Bratz: Rock Angelz” (2005): Zasnovana na Bratz liniji lutaka, ova igra omogućava igračima da preuzmu ulogu Bratz devojke i da se uključe u modne i kozmetičke izazove, uključujući šminkanje i frizure.
“Imagine: Makeup Artist” Series (Nintendo DS, 2008, 2011): Ova serija simulacionih igara omogućava igračima da preuzmu ulogu šminkera i kreiraju izgled za različite klijente. Igrači mogu da eksperimentišu sa različitim proizvodima i stilovima šminke.
“Princess Salon” Series (Mobilna): Ove mobilne igre su često dizajnirane za mlađu publiku i omogućavaju igračima da se uključe u aktivnosti promene likova princeze. Igrači mogu da se šminkaju, oblikuju kosu i biraju odeću za princeze.
“Stardew Valley” (2016): Iako nije fokusirana samo na šminku, ova igra simulacije poljoprivrede omogućava igračima da prilagode svoje likove, uključujući izbor različitih frizura i odevnih predmeta.
“Dream Daddy: A Dad Dating Simulator” (2017): U ovom vizuelnom simulatoru zabavljanja, igrači mogu da prilagode izgled svog lika, što uključuje odabir frizura i šminke.
“YouCam Makeup” Aplikacija (i Mobilna Igra): Mobilna aplikacija koja omogućava korisnicima da eksperimentišu sa različitim makeup varijantama uz pomoć virtuelne šminke. Korisnici mogu testirati različite proizvode, uključujući različite nijanse karmina, kako bi videli kako bi im stajali. Pored aplikacije, postoje i mini igre koje uključuju stvaranje makeup izgleda i takmičenje u modnom stilizovanju.
“Cosmopolitan Virtual Makeover” Aplikacija: Ova mobilna aplikacija je kreirana u saradnji sa časopisom Cosmopolitan i omogućava korisnicima da eksperimentišu sa različitim makeup izgledima. Aplikacija nudi širok spektar proizvoda, uključujući različite nijanse karmina, kako bi korisnici mogli da kreiraju svoje željene izglede. Devedesetih su ove igre bile jako popularne kod nas.
“Style Me Girl” (2012): Ova igra omogućava igračima da se bave modnim stilizovanjem, uključujući i izbor šminke. Igrači mogu kreirati različite makeup izglede i eksperimentisati sa stilovima kako bi postigli željeni izgled.
“Lady Popular Fashion Arena” (2009): Ova online igra omogućava igračima da stvaraju modne outfite, uključujući izbor šminke. Igrači se takmiče u stilizovanju i modi, uključujući kreiranje makeup izgleda.
Ikone crvenog karmina
Betty Boop (1930) – Bilo je to 1930. godine kada su se širom otvorenih očiju Beti Bup i njene ferari crvene usne prvi put pojavile u crtanom filmu Dizzy Dishes. Lik, inspirisan pevačicom Helen Kejn, i dalje je popularan seks simbol koji je prevazišao generacije.
Merilin Monro (1953) Nema sumnje da je ova zavodljiva, plavokosa lepotica znala kako da napravi vrele usne. Ova poznata fotografija američke glumice koja nosi svoju ozloglašenu grimiznu nijansu snimljena je na terasi ispred njene kuće u Holivudu u maju 1953.
Lucille Ball u I Love Lucy (1955) Lusi niko nikada nije doveo u pitanje njene živopisne kao bombona crvene usne. Iako je omiljeni sitkom sniman u crno-beloj tehnici, svi njeni reklamni radovi i fotografije, kao i kadrovi iza scene snimljeni su sa njenom blistavom kosom boje šargarepe i rubin usnama.
Elizabeth Taylor (1955) „Nalijte sebi piće, stavite ruž za usne i opustite se“, izjavila je slavna holivudska glumica, i to je učinila. Tejlor je uvek bila obučena da bi impresionirala licem punim glamurozne šminke, uključujući i crveni karmin sa primesama roze.
Tim Curry u The Rocky Horror Picture Show (1975) Njegova usta su u ovom delu svakako imala svoj značaj i doprinos. Usne boje jagode uvode u film.
Debbie Harry (1979) Sa buntovničko crvenim usnama i izblajhano plavom kosom, uz jaku šminku oko očiju, niko je nije mogao zaboraviti. Video ‘Heart of Glass’ iz 1979. je mnoge ostavi širom otvorenih usta. Meni je nekako uvek asocijacija na nju serija Crno beli svet i ona u Beogradu.
Jessica Rabbit u Who Framed Roger Rabbit (1988) Jessica Rabbit je postala legendarni lik sa svojim vatreno crvenim usnama i to od osamdesetih.
Ursula u The Little Mermaid (1989) Jeste zlica ali ume da nosi crveni karmin. I još tada je znala za one koji su vodootporni.
Madonna (1990) Madonna je htela seksi izgled kako na telu sa zavodljivim modelima iz Blonde Ambition Tour 1990. tako i na licu. tada je brend u usponu, M.A.C. osmislio novi i sada legendarni Russian Red matte lipstick a ova nijansa je postala najprodavanija do današnjih dana.
Julia Roberts u Pretty Woman (1990) Svi smo videli kako je postala nova osoba, a velikim delom je tu zaslužan i crveni karmin uz crvenu haljinu kao poklon od Ričarda Gira.
Michelle Pfifer The Batman Returns (1992) Michelle Pfeiffer kao Catwomen sa savršeno crvenim usnama boje trešnje i Tim Burtonov Batman Returns. Sjaj se savršeno uklapao sa lateks odelom za savršeno seksi izgled.
Uma Thurman Pulp Fiction (1994) Vampirski crvena usta koje je ponela Uma Thurman u Quentin Tarantinovom kultnom delu, Pulp Fiction. 2014. Urban Decay je čak odao počast ovom izgledu i Umi sa ogračenom serijom kozmetike.
Gwen Stefani (2001) Gwen Stefani je poznata po tome što uparuje njen pank rok izgled sa žestokim crvenim pop bojama. Na dodeli muzičkih nagrada VH-1 2001. Stefani je pokazala opaki crveni top i vatreno crvenu usnu.
Christina Aguilera (2006) Kristinine vatreno crvene usne su sve samo ne osnovne na omotu njenog albuma Back to Basics. Inspirisan njenim retro idolima iz 20-ih i 50-ih, album pevačice bio je soul mešavina džeza i popa.
Adele (2013) Adele je definitivno neko ko ume da nosi crveni karmin, naročito na dodeli nagrade Best Oscar Song za Skyfall, prvi Oskar za Bond film za 47 godina. mat crvene usne uz ajlajner i porcelansku kožu.
Taylor Swift (2016) Iako se stil ove glumice menjao, njena crvena usta su ostala zaštitni znak. Menjala je samo nijanse al ostala je upamćena po narandžasto crvenim usnama na 58. dodeli Grammy Awards februara 2016.
Još je toliko poznatih dama koje su ponele crveni karmin, i teško ih je sve nabrojati. Koji izgled neke pevačice ili glumice je vama primer odličnog crvenog karmina?
Karmin u Srpskoj Kulturi
Put karmina u srpskoj kulturi odražava šire trendove u industriji kozmetike. Kako je Srbija prolazila kroz kulturne promene i tranzicije, karmin je postao sredstvo samoprihvatanja i samopouzdanja, odraz društvenih promena. Tokom ere socijalizma u Jugoslaviji, bile su popularne prirodne i nežne boje, odražavajući suzdržanu atmosferu tog vremena. nedne od najvećih modnih ikona bivše Jugoslavije su Zlata Petković, Beba Lončar, Milena Dravić, Tanja Bošković, Gabi Novak pa i Anica Dobra. Njihovi stilovi su se međusobno razlikovali, ali sve su odisale elegancijom, otmenošću i glamurom, i kao takve, uticale su na mnoge žene i njihov način šminkanja.
Moji prvi karmini (a ja sam rođena 1967.) su bili kozmetike Vesna koja se nalazila u Nušićevoj ulici. Oni su sami proizvodili karmine koji su, čini mi se, bili kvalitetniji od velikog broja brendova sada. Bili su divni i otvoreni da naprave neke nove boje ukoliko ih zamolite. Mani su ulepšali mladost i pomogli da isteram sve svoje ludosti od Kim Wilde do Cindy Louper.
Sa raspadom Jugoslavije, industrija lepote doživela je renesansu. Zapadni uticaji su doneli širi spektar nijansi i formulacija karmina na srpsko tržište, omogućavajući pojedincima da eksperimentišu sa različitim formama. Koncept lepote je postao raznovrstan i inkluzivan, prilagođavajući se različitim tonovima kože i preferencijama. Neke stare fabrike su zatvorene, neke su privatizovane i počinje period dominacije stranih proizvoda nad domaćim proizvođačima.
U poslednje vreme, srpski brendovi lepote su dobili na značaju, nudeći jedinstvene kolekcije karmina koje često crpe inspiraciju iz bogate istorije i kulturnog nasleđa zemlje. Ovi brendovi kombinuju tradicionalne elemente sa modernim formulacijama, pružajući fuziju prošlosti i sadašnjosti. Čini se da ovde imamo dve struje, firme koje idu na ekološke priče bez parabena i hemije, i one koji nude proizvode koji su u trendu sa manje ili više povoljnim cenama. Ali to je ceo jedan novi tekst.
Moji favoriti
Nisam pristalica skupe kozmetike samo da bih imala znak brenda na pakovanju. Ipak, višegodišnje iskustvo je da kada je u pitanju crveni karmin, ide ona stara koliko para toliko muzike. Pokušala sam sa jeftinijim brendovima, domaćim, stranim ali je uvek problem nositi ga duže a izbeći razlivanje. Postoje mali trikovi koji će pomoći da šminka duže stoji ali osnovni je – kupite kvalitetan karmin.
Nikada ne kupujem karmin samo da bih ga kupila. Čekam sezonska sniženja cena i obično kupujem u Jasmin radnjama. Ništa slađe nego kada za 50% manje, ili čak i više kupim karmin koji mi je potreban.
YSL 1 i Chanel 818 su mi favoriti. Mogu da ih nosim po ceo dan, pijem kafu, jedem i da su i dalje na usnama.
Dior 999 je takođe odličan i možda više za večernji izlazak.
Tom Ford 07 je prava letnja svetlucava nijansa, nije ni mat ni metalik ali ima zlatne čestice i ide uz sve. I najiskrenije, ne vredi bacanja para. Možete mnogo bolje odabrati iz ponude nekog drugog brenda koji nije trenutno in kao TF.
Pupa 18 je jeftinija opcija koja može dugo da se nosi.
Proverite ova dve nijanse jer su često na sniženju u Jasmin radnjama PUPA Red Power I‘M Precious Diamond Lipstick.
Bila sam, a i dalje sam, zaljubljena u Smash Box crveni metalik karmin koji sam 2017. donela iz Amerike. Ćerka ga je dokusurila a ja obilazim radnje kada negde otputujem i pokušavam da ga nađem.
Kod olovaka za usne, najbolje su mi se pokazale one KIKA tatoo ili slične jer duže traju. Sve ostalo je nekada bacanje para da se usklade boje.
Zaključak
Putovanje karmina kroz istoriju je priča o transformaciji i prilagođavanju. Od svojih skromnih početaka u drevnim civilizacijama do uloge koju ima u životu svake žene, ili bolje reći, karmin je prevazišao svoju kozmetičku funkciju i postao simbol ličnog izražavanja, kulture i identiteta. Dok cenimo različite nijanse i formulacije dostupne danas, neka nas svaki potez karmina podseti na nasleđe koje traje vekovima, povezujući nas sa raznovrsnim pričama naše prošlosti.
Šta vama znači crveni karmin?
Koje vaše najlepše sećanje kao asocijacija na crveni karmin?
Predlažem da pročitate
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.