Nekada sam verovala da sam „pas osoba“. Ili možda „papagaj osoba“. A onda su me mačke pronašle i osvojile. Ili još konkretnije, osvojio nas je Pablo, maca sa ulice koju su pronašli u jako lošem stanju a on je bio tako mazan i lep. I sada, kao zaljubljenik u sve što ima rep, šape i vlastiti karakter, delim s vama fascinantne činjenice o njihovom telu i ponašanju, jer one su čudo prirode.
Tigar u srcu, tišina u šapama
Genetski gledano, domaća mačka deli 95,6% DNK sa tigrom. I to se vidi u svemu, od načina na koji se prikrada, do obeležavanja teritorije grebanjem, trljanjem brade ili urinom.
Njihovi pokreti su toliko tihi zahvaljujući mekim jastučićima na šapama. Bez ijednog šuma, mačka je sposobna da vam se prišunja kao senka ili lovac na plen.
Telo koje zna više nego što pokazuje
Mačka ima 230 kostiju (za poređenje, čovek ih ima 206) i fleksibilno telo koje joj omogućava neverovatne pokrete. Njene ključne kosti nisu povezane sa ostalim kostima, već su ukopane u mišiće što joj omogućava da se provuče kroz uske prostore.
Njene šape imaju ukupno 18 prstiju (5 napred, 4 pozadi), osim ako nije polidaktilna (ima više prstiju, što se smatra srećnim znakom). Na prednjim nogama ima i brkove, koje koristi za orijentaciju baš kao i one na licu, neprocenjivi alati za preživljavanje.
Vid, mozak i još nešto
Mačke su kratkovide, ali im je periferni i noćni vid izvanredan. Njihove oči su najveće u odnosu na veličinu glave u životinjskom svetu. I za razliku od pasa, mačke imaju skoro duplo više neurona u moždanoj kori.
Posebno je zanimljivo da ne osećaju slatkoću, za razliku od ljudi i većine drugih sisara. Zato ih čokolada uopšte ne privlači. Srećom, jer je za njih otrovna.
Jezik, rep i „mačje hodanje“
Grubi jezik mačke može očistiti kost od mesa, a dugačak rep joj pomaže da balansira prilikom skakanja ili hodanja po uskim ivicama. Hodaju poput kamile i žirafe, pomerajući desnu pa levu stranu tela i jedine su domaće životinje koje to rade.
Pročitajte Zbog čega obožavamo mačke u video igrama? kao i Garfield: Oživljavanje kultnog mačka kroz decenije
Šta još niste znali?
- Mužjaci su češće levaci, ženke dešnjakinje
- Neke mačke su ambidekstralne
- Mogu da plivaju
- Otvorenih usta „njuše“ mirise zahvaljujući posebnom organu
- Reaguju bolje na brze nego na spore pokrete — pa vas možda „ne vide“ ako se ne pomerate dovoljno brzo
Za kraj, jedan klasik:
Ako ste sada još zaljubljeniji u mačke, preporučujem da pogledate animirani film „The Aristocats“ (1970). Ovo je nežna, duhovita i muzički bogata priča o aristokratskoj porodici mačaka koje se nađu u nevolji. Naravno, uz pomoć prijatelja i snalažljivosti, pronalaze put kući. Film savršeno ilustruje i gracioznost i karakter koji ste upravo upoznali kroz anatomiju.