Šta se dešava?
Palilula.Info 27. septembra 2023.
Tinejdžeri i mlađi osnovci u Srbiji imaju novu opsesiju. Reč je o soku – a iako zvuči bezazleno, uopšte nije.
Energetsko piće koje su osnovali Jutjub influenseri Logan Pol i KSI našlo se pod udarom u SAD nakon što je utvrđeno da sadrži opasne nivoe kofeina.
– Jedan od najjačih simbola leta za decu nije odeća ili igračka, već piće. Kupci i roditelji treba da se paze jer postoji ozbiljna zabrinutost za decu, koja su ciljana grupa – rekao je Šumer, demokrata iz Njujorka.
Da li je i koliko ovaj napitak opasan po zdravlje dece i kakve posledice uzrokuje? Šta se dešava kada deca uzimaju energetski napitak, a inače ne konzumiraju kofein? Šta preduzima Uprava za bezbednost hrane?
Youtube senzacija
“Prajm” je odmah postao senzacija jer su ga podržala dva influlensera sa Jutjuba prošle godine, nakon čega su se stvarali redovi u prodavnicama i školskim kantinama, jer su deca želela da ga kupe. Reklamira se da nema šećera i da je veganski napitak, a neonski obojena konzerva je među najviše rastućim energetskim pićima sa povišenim nivoom kafeina – u slučaju “Prajma”, ekvivalentna je pet, šest konzervi “koka-kole” ili skoro dva “red bula”.
Takav sadržaj doveo je do zabrane prodaje pića u nekim školama u Velikoj Britaniji i Australiji, gde su pojedini pedijatri upozorili na potencijalne zdravstvene probleme za mlađu decu, poput srčanih problema, anksioznosti i digestivnih teskoba.
Iz kompanije su rekli da na etiketi jasno piše da se ne preporučuje deci ispod 18 godina.
Roditelji su se na društvenim mrežama raspisali o izvesno „Prime“ napitku koji košta 1.000 dinara, kupuje se samo na pumpama i potpuno je zaludeo tinejdžere. Deca stoje u redovima kako bi kupila popularni sok, a među onim roditeljima koji su posustali i kupili ga, našao se jedan otac sa Tvitera, koji je podelio svoje iskustvo.
– Klinac hoće neki sok „Prime“. Odemo žena i ja na benzinsku pumpu (1000 din – 0.5 L). Kupimo. Ne budem lenj i pročitam sastav i sve što piše. Nije za decu! Samo za odrasle! Deca to piju kao luda jer je to piće koje su „smislili“ neki USA youtuberi – piše u njegovoj objavi.
A šta je zapravo sok „Prime“?
U opisu prodavaca u Srbiji se navodi da je Prime napitak namenjen svim sportistima i fizički aktivnim ljudima budući da pruža odgovarajuću hidrataciju i da ne sadrži kofein i gluten.
Inače su dostupne dve vrste Prime pića – Prime Hidration, sok za hidrataciju o kom se govori u tvitu iznad, i Prime Energy piće.
Oba sadrže mešavinu filtrirane vode, kokosove vode, sukraloze i kalijum acesulfama (veštačkih zaslađivača), kao i prirodnih aroma. Prime takođe sadrži brojne vitamine i minerale, uključujući vitamine B6 i B12, magnezijum, kalijum i kalcijum. Prime Energy sadrži i oko 200 mg kofeina, dok Prime Hidration ne sadrži kofein.
Iako ova pića nemaju dodati šećer, ipak sadrže veštačke zaslađivače, kalijum acesulfam i sukralozu. Dok su studije pokazale da su te supstance bezbedne za konzumiranje, postoje neka istraživanja koja pokazuju negativne posledice zbog povećanog unosa zaslađivača, poput poremećaja crevnih bakterija i mikrobioma, što jako utiče na celokupno zdravlje, pišu na sajtu dietitianfit.co.uk.
Prime Hidration takođe sadrži i BCAA, supstance važne za rast mišića, ali u nedovoljnim količinama.
„Najbolji način da se hidrirate je da pijete vodu. Prime Hidration pruža neke prednosti nakon vežbanja, kao što su elektroliti i BCAA, koji mogu pomoći u oporavku, ali Prime i druga sportska pića su bogata šećerima ili veštačkim zaslađivačima, koje treba da unosimo što manje“, kaže Rima Patel, ekspertkinja za ishranu.
Crna Gora i zabrana
U međuvremenu, ovo piće u Crnoj Gori privremeno je zabranjeno, prenose Vijesti.me. Nakon prve ture koja je otišla u prodaju, zbog predostrožnosti Uprava za bezbednost hrane je novu pošiljku ovog proizvoda zadržala i zabranila stavljanje u promet dok se ne obavi laboratorijsko ispitivanje.
O tome je govorila i doktorka Zorica Đorđević iz tamošnjeg Instituta za javno zdravlje, posebno o kofeinu kog ima u Prime energetskom piću, a najviše deluje na centralni nervni sistem, bubrege i mozak.
“Pojačava koncentraciju, zato ga i uzimaju. Ubrzava srčani ritam, povećava krvni pritisak… Ali može i da izazove probleme, poveća probleme, ukaže na nešto što nismo znali da postoji. Posebno je opasno ako se uzima istovremeno sa alkoholom i narkoticima”, rekla je Đorđević.
Na kraju, najvažniji podatak za sve roditelje koji rešava sve eventualne dileme – i sama kompanija koja je stvorila Prime ističe da Prime Hidration nije za decu mlađu od 15, a Prime Energy nije za mlađe od 18 godina, prenosi thenourishedchild.com.
I kako navodi news24com, BCAA supstance mogu uticati na razvoj fetusa, a pošto nije bilo studija o uticaju na decu mlađu od 18 godina, ne postoji garancija za njihovu bezbednost.
Izvor: Tanjug, citymagazine.danas.rs, vijesti.me, Foto: Shutterstock
Slika Internet
Više ovakvih vesti na Palilula Info
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.