ZAŠTO IZBEGAVATI SHEIN I TEMU?

Ispod povoljne kupovine krije se visoka cena za zdravlje i planetu.

indijankadanka
od indijankadanka
23 minuta za čitanje

Već neko vreme se spremam da napišem ovaj tekst, iako sam sigurna da će teško bilo šta promeniti. Nije ovde u pitanju zaštita domaćih proizvođača ili radnji već činjenica da smo zbog jeftinih proizvoda spremni da zaboravimo na nešto što se zove zdravlje, a evo i zbog čega!

Kvalitet robe koja ulazi zvaničnim putem i roba sa Temu-a

Da bi se roba našla na policama naših radnji nije dovoljan samo račun na koji se nakači carina i PDV. Za električne uređaje, postoje dodatne kontrole, dok se za bežične RF proizvode podnose svi testovi i to samo u dve firme u zemlji, koje onda izdaju potvrdu da je ta roba u skladu sa našim propisima. Ako govorimo o igračkama, gadgetima pa čak i šoljama, uvoznik mora bar jedan komad da pošalje na sanitarnu inspekciju. Svi ti testovi i dozvole koštaju ali ste sigurni da zadovoljavaju više nego osnovne kriterijume.

TEMU i SHEIN ulaze kod nas u zemlju bez ikakve kontrole i sigurna sam da ćemo uskoro primetiti koliko je problematično! Grejna sezona još nije ni počela a imamo požare u stanovima. Znamo šta jedan lošiji punjač može da uradi, a gomila gluposti na struju je bolje i ne zamišljati.

Brzi uspon Sheina i Temu-a

Modna industrija već dugo trpi pod teretom ekoloških i etičkih problema, ali Shein i Temu dodatno pogoršavaju situaciju svojim poslovnim modelom brze mode. Iako na prvi pogled nude neodoljivo jeftine proizvode, njihova niska vrednost dolazi s visokom cenom za planetu i ljudska prava. Ova dva kineska giganta, svaki na svoj način, donose izazove i probleme koje ne bi smeli da zanemarimo.

Od osnivanja 2008. godine, Shein je izrastao u jednog od najvećih igrača u industriji brze mode. Sa svojim fokusom na ultra niske cene i stalno promenljivim stilovima, brzo je postao najspominjaniji brend na društvenim mrežama poput TikToka, posebno tokom pandemije.

Shein je sličan onlajn platformama kao što su Temu, Wish i Alibaba, koje nude ogroman izbor proizvoda po nerealno niskim cenama. Kompanija nudi besplatnu standardnu dostavu za porudžbine preko nekog iznosa i besplatnu ekspresnu dostavu za narudžbine iznad određenog iznosa, pa kupci često naručuju više stvari kako bi iskoristili ovu pogodnost.

Vrednost Sheina procenjuje se na neverovatnih 100 milijardi dolara, što je više nego ukupna vrednost modnih giganata H&M i Zara zajedno.

Za razliku od drugih brendova, ova kineska kompanija se ne oslanja na fizičke prodavnice. Umesto toga, odeća kupljena putem Sheina šalje se direktno iz njihovih distributivnih centara širom sveta. Iako niske cene mogu biti neodoljive za kupce s ograničenim budžetom, one dolaze uz visoku cenu koju plaćaju radnici i životna sredina, ali o tome kasnije.

Od lansiranja 2022. godine, Temu je brzo postao jedan od najpopularnijih i najuspešnijih onlajn prodavaca širom sveta. U vlasništvu kineske kompanije PDD Holdings, koja takođe poseduje sličnu firmu Pinduoduo, Temu nudi širok spektar proizvoda po izuzetno niskim cenama i veoma podseća na Shein.

Nerealno niske cene i eksploatacija radnika

Radnici u fabrikama koje snabdevaju ove kompanije često rade u izuzetno lošim uslovima, prekovremeno i sa minimalnim platama. Studije su pokazale da neki radnici u Sheinovim fabrikama rade i do 75 sati nedeljno, daleko iznad kineskih zakonskih limita.

Za TEMU je dokazano da su radnici morali da rade 380 sati mesečno. To znači više od 12 sati rada svakog dana tokom meseca sa 31 danom bez slobodnog dana. The Guardian je objavio da je anonimni radnik rekao da su fabrički pogoni Pinduodua često pretrpani i da nemaju adekvatne uslove za toliki broj zaposlenih. Da li vam je 8 toaleta na hiljadu radnika realna brojka?

2021. godine su zbog loših uslova i smrti dvoje zaposlenih izbili protesti. Dva mlada radnika umrla su u razmaku od dve nedelje. Jedan je izvršio samoubistvo, a drugi se srušio na radnom mestu. Ovo je podstaklo bojkot kompanije od strane potrošača i dovelo do vladinih istraga.

Mnoge fabrike koje rade za Shein primenjuju sistem plaćanja po komadu, što znači da ako odeća ne prođe kontrolu kvaliteta, radnici ne dobijaju platu. Ovaj nepredvidivi način zarade stvara nesigurnost među radnicima i povećava pritisak da rade što više. Jedno od istraživanja navodi da za belu i plavu haljinu sa cvetnim uzorkom, napravljenu od poliestera, krojač ili krojačica verovatno dobija oko 3 juana (40 centi). Haljina se zatim prodaje preko Shein-a za oko 10 evra.

Prinudni rad

2023. američki zakonodavci su upozorili da postoji velika mogućnost povezanosti Temua sa prinudnim radom, naročito kineske ujgurske populacije. Prema američkoj istrazi, postoji izuzetno visok rizik da su proizvodi sa Temua napravljeni od strane robova.

Temu negira da koristi prinudni rad, a oslanja se na treće strane za većinu svojih proizvoda. Ove kompanije mogu koristiti prinudni rad kao deo proizvodnog procesa.

Temu nema nikakav sistem koji bi osigurao usklađenost sa Zakonom o sprečavanju prinudnog rada ujgurske populacije (UFLPA), što garantuje da proizvodi napravljeni prinudnim radom redovno ulaze u druge zemlje.

Potrošači treba da znaju da postoji izuzetno visok rizik da su Temu lanci snabdevanja kontaminirani prinudnim radom.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva takođe je upozorila potrošače da oni koji naručuju sa Temua nesvesno mogu profitirati od prinudnog rada.

Pretnje i nadzor

Kada zaposleni žele da odu i pronađu bolji posao, sočavaju se sa pritiscima. Dokazi ukazuju da su Pinduoduo i PPD Holding, kompanije usko povezane sa Temuom, bile umešane u nezakonite radnje protiv bivših zaposlenih. Istraga Financial Timesa otkrila je da su radnici koji su odlučili da napuste Pinduoduo bili stavljeni pod nadzor kompanije. Neki su bili tuženi i primorani da plate odštetu zbog kršenja restriktivnih sporazuma o konkurenciji koje su morali da potpišu na početku zaposlenja. U ovakvim situacijama nije neuobičajeno da kompanija angažuje ljude da prate bivše zaposlene i snimaju ih kako bi bili sigurni da ne rade za konkurenciju.

Wall Street Journal je otkrio da se od radnika u PPD Holdingu često zahteva da rade u izolaciji kako ne bi mogli da otkriju informacije konkurenciji. Uslovi su toliko restriktivni da mnoge kolege čak i nakon godina rada zajedno ne znaju imena svojih saradnika. Temu dobija slične kritike za svoja skladišta i lance snabdevanja.

Štetni materijali i ekološki uticaj

Jedan od ključnih razloga zašto su Shein i Temu toliko jeftini jeste upotreba sintetičkih materijala, poput poliestera i najlona. Odeća od ovih materijala ne samo da je jeftina za proizvodnju, već je i dugoročno štetna. Poliester, na primer, može da se raspada od 20 do čak 200 godina, a njegova proizvodnja godišnje emituje više od 700 miliona tona CO2. Ovi podaci ukazuju na ogroman doprinos brendova poput Sheina i Temu klimatskim promenama. To je ista količina CO2 kao 180 termoelektrana na ugalj. Ako nastave ovim tempom, brojevi bi se mogli udvostručiti do 2030. godine.

Emisije ugljen-dioksida su veliki uzrok globalnog zagrevanja. Što se više CO2 ispušta, to ćemo imati više problema, a Zemlja će postati nepodnošljiva za život.

Čak i prirodni materijali, kao što je pamuk, koji se povremeno koriste u njihovoj proizvodnji, zahtevaju ogromne količine vode, čak 9.800 litara za proizvodnju jednog kilograma. Održivi materijali su retkost u njihovoj ponudi, jer bi značajno podigli cenu proizvoda. Umesto toga, Shein i Temu biraju najjeftinije opcije, čime pojačavaju svoj destruktivni uticaj na planetu.

Internet

Prema istraživanju koje je sproveo which.co.uk, kada su testirali električne grejače početkom 2024. godine, sva tri grejača kupljena od prodavaca na Temu platformi pokazala su se kao električki nesigurna i ne mogu se legalno prodavati u Ujedinjenom Kraljevstvu. U to vreme, Temu je naveo da je bezbednost njihovih kupaca najviši prioritet, te da su njihovi proaktivni sistemi nadzora u decembru otkrili i uklonili dva grejača. U okviru druge istrage, otkriveni su jeftini električni uređaji kao što su punjači i utičnice na više različitih platformi, uključujući Temu, a koji su se raspali tokom kratkog testa otpornosti.

Toy Industries of Europe (TIE) je u februaru kupio 19 igračaka sa Temu i ustanovio da nijedna nije u potpunosti ispunjavala EU propise. 18 igračaka je predstavljalo ozbiljan bezbednosni rizik za decu, opasnosti od posekotina, zapušenja disajnih puteva, gušenja, davljenja i izloženosti hemikalijama.

U julu 2021. godine, Američka komisija za bezbednost potrošačkih proizvoda povukla je Shein dečje pidžame koje nisu ispunjavale standarde zapaljivosti. Kasnije te godine, Health Canada je povukla dečju jaknu koja je sadržala opasne nivoe olova. Primera je bezbroj kada krenete da istražujete.

Prebrza i neodrživa proizvodnja

Shein i Temu su majstori brze proizvodnje. Shein lansira novi dizajn u roku od samo jedne nedelje, dok je za brendove poput Zare i H&M taj proces duži, do tri nedelje. Svakodnevno Shein na platformu dodaje između 700 i 2000 novih stilova, a Temu hiljade novih artikala u različitim kategorijama, od odeće do elektronike.

Shein počinje sa proizvodnjom najnovijih stilova u malim količinama, između 50 i 100 komada. Artikli koji su popularni i brzo se prodaju, zatim se masovno proizvode u većem obimu. Najmanja serija od 50 komada za 700 stilova, to je i dalje 35.000 komada odeće proizvedeno svakog dana. O većim serijama je bolje i ne razmišljati.Ovakav brzi obrt modnih stilova stvara potrebu kod potrošača da neprestano kupuju. Nažalost, loš kvalitet ovih proizvoda znači da oni često završe na deponijama u rekordno kratkom roku.

Prosečan potrošač baca čak 60% svoje nove odeće u roku od godinu dana, što dodatno doprinosi globalnom problemu otpada.

Plagijati i kršenje autorskih prava

Osim ekoloških i etičkih problema, Shein i Temu su često optuživani za plagijat. Shein je poznat po tome što kopira dizajne manjih dizajnera i luksuznih brendova, koje zatim prodaje po znatno nižim cenama. Ove optužbe su višestruko dokumentovane, a mali dizajneri imaju malo šanse da se bore protiv giganta poput Sheina. Temu se već suočio s kritikama za prodaju proizvoda sumnjivog porekla, a povezanost s kompanijama koje su poznate po falsifikatima dodatno srozava njihov imidž.

Primera krađa je bezbroj, a neki od brendova koje najviše kopiraju su Maisoncleo, Bailey Prado, a nekada to nisu samo brendovi već mladi umetnici kao Tiina Menzel (@therese_nothing on Instagram). Na ethically-dressed.com možete proveriti šta se sve krade kada je u pitanju moda malih dizajnera jer se slike i spisak stalno dopunjuju.

primer umetnika
Instagram

Najsmešnije u ovome je da je Shein podneo novu tužbu protiv Temu, optužujući ih za krađu dizajna, kopiranje slika proizvoda i druge vrste prevare.

Tužba, podneta u avgustu u federalnom sudu u Vašingtonu, navodi da Temu, subvencioniše svoje niske cene podsticanjem prodavaca da nude falsifikovane proizvode, ukradene dizajne i proizvode niskog kvaliteta.

Ove optužbe dolaze u trenutku kada se i sam Shein suočava sa tužbama od strane brendova i dizajnera koji ga optužuju za krađu dizajna i prodaju kopija proizvoda na svojoj e-commerce platformi.

Primeri kradje
Internet

Prema istraživanju which.co.uk, na platformi Temu pronađeno je nekoliko proizvoda koji neverovatno podsećaju na poznate brendirane artikle.

Recimo, parfemi kao što su ‘COOC’ (imitacija Chanelovog Coco Mademoiselle), ‘Miss Dear’ (Miss Dior) i ‘Black Coffee’ (Yves Saint Laurentov Black Opium) dostupni su za manje od 5 funti, dok originalne verzije koštaju 80 funti ili više.

Što se tiče elektronike, nekoliko proizvoda izgledaju slično popularnim gedžetima, ali po znatno nižim cenama. Na primer, sat koji je dizajniran da liči na Apple Watch Series 9 košta 30,99 funti, dok original košta 399 funti. Kada je cena toliko niža u poređenju sa originalom, gotovo sigurno dolazi do kompromisa u kvalitetu i to je ono o čemu pišem i pričam godinama.

Zaštita podataka i sigurnost

Rizici povezani sa aplikacijama i sajtovima u vlasništvu kineskih kompanija sve više dolaze u prvi plan poslednjih godina. Postoji sve veća zabrinutost da bi kompanije mogle da predaju lične podatke korisnika kineskoj vladi, što ozbiljno shvataju mnoge države širom sveta. Jedan od najpoznatijih primera jeste mogućnost zabrane aplikacije TikTok u SAD. Slični problemi u vezi sa privatnošću i sigurnošću odnose se i na Temu.

Iako nema čvrstih dokaza da Temu prikuplja ili deli korisničke podatke na neprikladan način, sumnje su porasle zbog problema sa povezanom kompanijom Pinduoduo. Naime, Google je uklonio Pinduoduo iz Play Store nakon što je otkriveno da aplikacija instalira malver na Android uređajima. Tako je omogućeno kompaniji da špijunira korisnike i prikuplja njihove lične podatke bez dozvole (prema izveštaju CNN). Ove zabrinjavajuće informacije su podstakle strahove da bi Temu mogla slediti isti put. Iako Temu nije prošla određena sigurnosna testiranja i postoje izveštaji koji ukazuju na to da aplikacija prikuplja podatke korisnika.

Prema Opštoj uredbi o zaštiti podataka (GDPR) u Velikoj Britaniji, kompanije su obavezne da budu transparentne u vezi sa podacima koje prikupljaju i kako ih obrađuju. Međutim, neke se pozivaju na široko definisane pojmove poput “legitimnih interesa”, što ostavlja korisnicima nejasno šta se tačno dešava sa njihovim podacima, osim ako pažljivo ne prouče politiku privatnosti. Da biste bolje kontrolisali svoje podatke prilikom korišćenja aplikacija poput Temu, možete preduzeti nekoliko jednostavnih koraka:

Pregledajte dozvole: Aplikacije često traže pristup podacima koji im nisu neophodni, pa proverite i ograničite dozvole u postavkama telefona.

Isključite opcionalno deljenje podataka: Tokom podešavanja aplikacije, podelite samo one podatke s kojima ste saglasni.

Pročitajte politiku privatnosti: Fokusirajte se na delove o prikupljanju podataka i iskoristite pravo da prigovorite nepotrebnoj obradi podataka.

    Generalni tužilac Arkanzasa, Tim Grifin, podneo je tužbu protiv Temu i njene matične kompanije PDD Holdings. On tvrdi da aplikacija funkcioniše kao špijunski softver, dizajniran da dobije neograničen pristup sistemima korisničkih telefona i zaobiđe podešavanja privatnosti. Tužba navodi da je Google privremeno suspendovao Pinduoduo zbog malvera, a Apple nakratko uklonio Temu iz svog App Store zbog kršenja pravila o privatnosti. Iako direktni dokazi o špijuniranju nisu dostavljeni, tužba ukazuje na zabrinjavajuću količinu podataka koje Temu može prikupljati sa korisničkih telefona.

    Da li ste pročitali sve što piše kada ste instalirali TEMU?

    Reklame, prevare i influenseri

    Osim tradicionalnog oglašavanja, Temu koristi posebnu marketinšku strategiju kako bi privukao nove korisnike i zadržao postojeće. To uključuje opsežno korišćenje referalnih linkova i kodova, kao i mini-igrice i vremenski ograničene ponude. Ove funkcije su osmišljene kako bi kupovina na Temu bila interaktivnija i kako bi zadržala pažnju korisnika. Meni je prosto smešno kako uvek ono kolo sreće omaši prvu put a onda dobijete od 70% do 90% popusta ako ODMAH kupite u aplikaciji.

    Prevara putem poklon kodova

    Prevare variraju od lažnih ponuda za skinove i predmete u igrama poput Fortnite, do eksplicitnih slika poznatih osoba koje navodno promovišu određene proizvode na Temu. Neki su čak nudili eksplicitne fotografije poznatih u zamenu za registraciju korisnika, kako bi dobili novčanu nagradu.

    Iako Temu nije odgovoran za ove prevare niti ih podržava, poslovni model može podstaći prevarante i omogućiti im da iskoriste korisnike. U izjavi za SlashGear, Temu je naveo: „Kompanija je svesna prevara koje imitiraju Temu i savetuje potrošače da aplikacije preuzimaju samo sa zvaničnih Apple App Store i Google Play Store, kao i da budu oprezni prilikom klika na sumnjive linkove na društvenim mrežama.”

    Prevare u vezi sa igrama

    Jedna od najčešćih prevara na internetu uključuje lažne tvrdnje o besplatnim predmetima za otkup u online igrama. Igre kao što su Fortnite i Roblox imaju veliku bazu mlađih igrača, od kojih mnogi koriste platforme poput TikTok-a, gde se Temu često oglašava. Mnogi partneri Temu-a obećavaju korisnicima besplatne predmete u ovim igrama ukoliko se pridruže Temu koristeći referalni kod, ali na kraju korisnici ne dobijaju ništa, dok partneri ostvaruju novčanu korist.

    Lažne preporuke poznatih ličnosti

    Poznate ličnosti oduvek utiču na potrošače, ali na TikTok platformi i kod nas na Instagramu prevaranti koriste falsifikovane informacije kako bi izgledalo da su vaši omiljeni influenseri ili poznate ličnosti dali pozitivne ocene o Temu. Često su uključeni lažni tvitovi, postovi i objave u kojima oni promovišu proizvode sa referalnim kodovima. Mnoge od ovih reklama su kasnije uklonjene što ukazuje na to da su korisnici već prijavili ove prevare.

    Ako primetite reklamu koja vam ne deluje poznato od strane vašeg omiljenog poznatog lika, verovatno je lažna. Svetske poznate ličnosti najčešće ne sarađuju sa Temu-om zbog njegovih kontroverzi i pravnih tužbi, ali kod nekih naših je i dalje sve pitanje novca.

    Vidim da se naši influenseri i recenzenti takmiče sa preporukama tehničkih proizvoda uz kodove za popust. Vi ako hoćete, verujte i kupite, ali zapitajte se koliko su ti proizvodi kvalitetni. Koliko vidim, najduže ih koriste ili hajde da kažemo testiraju dve nedelje, ako je i to tačno. A da li su u mogućnosti da istestiraju uticaj na zdravlje, ne bih da komentarišem!

    Klikbejt prevare

    Klikbejt je jedna od najstarijih taktika na internetu. Prevaranti koriste senzacionalističke tvrdnje kako bi privukli korisnike. Na Temu, jedna od čestih verzija klikbejta uključuje obećanja o kompromitujućim fotografijama poznatih ličnosti ili mračnim tajnama koje možete otkriti unosom referalnog koda. Kada unesete kod, prevaranti dobijaju svoje nagrade, a vi samo shvatite da ste prevareni.

    Kopiranje prodavnica

    Na velikim sajtovima kao što je Amazon, brendovi često imaju svoje prodavnice koje predstavljaju njihovu ponudu i proizvode. Temu je kopirao nekoliko takvih prodavnica bez dozvole pravih vlasnika. U aprilu je Temu tužen od strane brenda Hicober zbog kopiranja njihove Amazon stranice bez znanja ili odobrenja, što je rezultiralo uklanjanjem stranice.

    Kašnjenja sa povraćajem novca

    Temu tvrdi da nudi politiku povraćaja u roku od 90 dana, ali mnogi korisnici su prijavili probleme. Neki su tražili povraćaj novca i vratili proizvode, ali navodno nisu svi artikli stigli, iako su poslati zajedno. Drugi su morali dugo da čekaju na povraćaj novca, bez ikakvih aktivnosti na njihovim računima nedeljama. Ovi problemi sa refundacijama dodatno podstiču sumnju u poslovne prakse Temu-a, pa je preporučljivo biti oprezan prilikom povraćaja novca.

    Lažne ocene

    Na Trustpilot, kako navodi Which.co.uk korisničke recenzije su polarizovane. Od više od 7.600 recenzija, 49% su pet zvezdica, dok je 31% samo jedna zvezdica. Mnogi recenzenti sa pet zvezdica dele svoje kodove u recenzijama pa imajte na umu da žele da privuku korisnike na Temu kako bi zaradili kredite od svojih preporuka.

    Ako baš morate i želite da kupujete na ovim sajtovima, preporučujem da budete oprezni sa proizvodima za koje je bezbednost važna. Izbegavajte proizvode kao što su autosedišta, igračke i električni uređaji. Takođe, obratite pažnju na proizvode koji su navodno originalni a cena je siguran pokazatelj da nisu. Fake tašna i fake slušalice nisu isto jer vam ovo drugo može uništiti sluh. Fake miris, krema, šminka ili neki drugi kozmetički proizvod mogu uništiti vašu kožu. A onim zubarima koji uvoze bušilice sa Temu (znam da ih ima) želim da ih zatvore!”

    Starije generacije, koliko god imali ili nemali, su imali izreku NIKADA NISAM DOVOLJNO BOGAT DA KUPUJEM JEFTINO!

    Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

    Discover more from Indijanka Danka

    Subscribe to get the latest posts sent to your email.

    Podelite ovaj članak
    Zaprati:
    Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.