SPA vikendi su nekada bili stvar prestiža, a danas su stvar osnovne kulture, nege i zdravlja. Ne kažem da nema onih koji vole da se hvale skupim hotelima i destinacijama, ali je sve više vikend putnika koji žele da se vide nešto novo, odmore se i pripreme za obaveze koje svi imamo na poslu i u životu.
SPA nije samo sauna ili neki mali jakuzi bazenčić. Kultura SPA odmora je mnogo više!
Mađari su narod sa tradicijom odlaska u SPA centre vekovima. Zbog toga i ne treba da nas čudi toliki broj banja, hotela i destinacija koje se preporučuju u ovoj zemlji. Ko nije bar jednom otišao do Morahaloma?
Ali… postoje mnogo veći, interesantniji i kulturno bogatiji lokaliteti od Morahaloma!
Harkanj banju sam otkrila ovog vikenda, i sigurna sam da ću se tamo vraćati!
Priča
Kažu da je davno, davno na brdu iznad Harkanja živela veštica koja je imala prelepu ćerku. Naravno, svi su bili zaljubljeni u nju, pa i đavo koji je hteo oženiti. Majka veštica je dala svoj pristanak ali uz uslov da đavo poore brdo za samo 24h, ili u ta stara vremena, do izlaska sunca. Đavo zaljubljen i vredan se bacio na posao, a majka videvši u sred noći da đavo dobro napreduje, reši da ga pređe! Malo je zagolicala petla kako bi krenuo da kukuriče pre zore, a za njim su i zakukurikali i ostali. Đavo besan, baci plugove, a na mestima gde su oštrice pale izbila je voda oštrog đavoljeg mirisa.
Naravno, u pitanju je sumpor.
Lekovita voda
Direktor kompleksa, poreklom naš čovek, napomenuo je da je ova voda među tri najbolje na svetu! Ova lekovita voda ima jedinstven hemijski sastav u čitavoj Evropi. Izbija sa dubine od 50-70 m sa prosečnom temperaturom od 62.5º C. Mineralni sadržaj termalne vode je skoro 1000 mg po litru. Najvredniji medicinski sastojak je karbonil sulfid, jedinjenje koje ima bivalentni sumpor, koje se može naći u količini od 12 mg po litru lekovite vode. Kada voda dolazi na površinu, gas se oslobađa pod pritiskom i odmah počinje da se rastvara, pretvara se u gas vodonik-sulfid koji je odgovoran za karakterističan miris vode u Harkanju. To će Vam zasmetati možda samo prvih par minuta.
Ovo jedinjenje nije ranije bilo poznato. Otkriveno je baš ovde kada su se obavile hemijske analize 1860. godine. Ovo jedinjenje aktivno ulazi u organizam kroz kožu ili inhalacijom anjegova apsorpcija je 150 puta veća od kvadrivalentnih sumpornih jedinjenja (sulfata).
Treba li napomenuti da se termalna voda Harkanja uspešno koristi skoro 200 godina u lečenju različitih bolesti, od bolesti digestivnog sistema, preko lokomotornih poremećaja, ginekoloških i dermatoloških oboljenja, a naročito u lečenju psorijaze?
Kako sam već napisala, lekovita voda sa sličnom kombinacijom i efektima može se naći na još dva mesta u čitavom svetu, od kojih je Mrtvo more najbliže Evropi.
Glavobolja nestaje
Toga dana, pre posete banji sam komentarisala kako me od obaveza i previše posla danima boli glava i loše spavam. Pored glave, ni vrat nisam mogla da pomeram od bolova. Posle pola sata u vodi, otvoreni bazen u kojem izvire voda tempersture 63 stepena, imala sam osećaj kao da mi je neko skinuo kamen sa glave. Progledala sam!
Interesantno je napomenuti, da za razliku od Morahaloma, ovde nije moguće online rezervisati masaže i tretmane. Sve se plaća i dogovara po dolasku. Iskreno, to mi je mnogo bolja opcija jer mi se uvek dešavalo da nema slobodnih termina za masažu kada stignem u Morahalom. A kako može banja bez masaže?
Široka ponuda usluga uključuje saune, šumeće kupke, bazene za masažu, osvežavajuće tretmane, kurseve za opšte poboljšanje zdravlja, tretmane za očuvanje i poboljšanje lepote, kozmetičke salone i najbitnije usluge masaža. Zdravstvena nega u okviru hotela obuhvata: terapeutsku masažu, podvodnu džet masažu, penušave kupke, fizioterapiju, pakovanja sa blatom i parafinom, magnetnu i lasersku terapiju, kao i elektroterapiju.
Spoljni kompleksi sa ogromnim bazenima, toboganima i ostalim sadržajima nisu radili. Ali, sve ono što nas je sačekalo unutra je toliko veliko i imponzantno da se pitate kako sve živo izgleda leti. Otvoreni bazeni i spoljnji sadržaji rade od maja do oktobra.
Temperatura vode u lekovitim bazenima iznosi od 34 do 38º C. Kade sa toplom i lekovitom vodom pružaju mogućnost uživanja u intimnoj atmosferi uz profesionalne tretmane. Kažu da ova lekovita voda čini čuda u slučajevima neplodnosti i psorijaze.
Smeštaj i cene
Banja Harkanj je od Beograda udaljena svega 250 km. Neki su mi pisali da je to daleko, ali ukoliko idete sopstvenim prevozom, to je nekih tri sata ukoliko rešite da putujete preko Hrvatske. Meni nije bilo ni daleko niti mi je put teško pao. Vredi svakog momenta koji sam potrošila na putovanje.
Proverila sam i pronašla par agencija koje nude odlazak u banju ali mislim da je to malo u odnosu na ono što sam videla. Interesovanje za Harkanj banju bi trebalo da je veće. Ako Vas mrzi da vozite, agencija je uvek odličan izbor.
Cene noćenja u apartmanu preko Bookinga ili agencija su jako povoljne, dok je noćenje sa doručkom u hotelima sa tri zvezdice oko 25 evra. Hotel Drava sa svojom SPA ponudom je iznad proseka sa cenama ali sam sigurna da imaju neuporedivo najbolju hranu. Nisam odavno bila u hotelu sa tako ukusnim jelima.
Cene zima 2023 OVDE
Cena masaža i ostalih usluga OVDE
Ulaznice za bazene se kupuju na licu mesta i koštaju od 10 eura pa naviše. Tu su popusti za penzionere, studente, porodice…
Tri puta nedeljno imaju skolu plivanja za malu decu.
Okolina
Harkanj banja je locirana između dve vrlo poznate turističke destinacije, grada Pečuja i vinske regije Vilanj. Ova banja je osamdesetih godina imala više od million posetilaca iz bivše Jugoslavije godišnje. Svuda su se mogli videti natpisi na srpsko-hrvatskom jeziku. Neki su dolazili da se leče, neki da unaprede imuni sistem, ili se oraspolože jer povećava i dozu beta-endorfina (hormona sreće), te oslobađa od stresa. Bilo je i onih koji su se tamo i zaljubili i ostali da žive pa tako ima dosta stanovnika iz Srbije.
A neki su se zaljubili u banju pa već sada planiraju kada će je opet posetiti.
P.S. Uskoro tekstovi o Pečuju, Šiklošu i mestima koje morate posetiti kada dođete u Harkanj banju.
Pogledajte odli;an prilog o banji (posle 22 minuta)
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.