Dok sam istraživala materijal za tekst o Iqbal Masihu, došla sam i do nekih informacija o kojima mislim da se kod nas nije mnogo pisalo. Naime, poznati brendovi L’Oreal i Estée Lauder podržavaju rad male dece!
Prema istrazi koju je prošle godine sproveo BBC, deca od pet godina rade na branju jasmina tokom cele noći, a zarađuju u proseku samo 1 dolar dnevno. Znate i sami da vrhunski parfemi koji koriste egipatski jasmin a koji čine oko polovinu svetske ponude mogu koštati i do 300 dolara. Istraga je pratila porodice u Egiptu koje beru jasmin za lokalne fabrike tokom leta 2023. godine. Ove fabrike izvlače ulje jasmina iz cveća i snabdevaju poznate proizvođače mirisa.
Ovaj Egipatski jasmin se koristi za Lancôme Idôle L’Intense, Ikat Jasmine i Limone Di Sicilia za Aerin Beauty. Egipat proizvodi polovinu svetskih zaliha cvetova jasmina koji je osnovna komponenta parfema.
Na stranici BBC-ja koji je snimio i otkrio ovo možete pročitati ceo tekst. Između ostalog i opis dana porodice koja bere jasmin.
Heba, koja živi u selu u okrugu Gharbia, srcu egipatskog regiona jasmina, budi svoju porodicu u 03:00 da bi počela da bere cveće pre nego ih vrućina sunca ošteti. Ona mora da na glavi nosi lampu kako bi videla šta radi. Heba kaže da joj je potrebno njeno četvoro dece, uzrasta od 5 do 15 godina da pomognu. Kao i većina berača jasmina u Egiptu, ona je ono što je poznato kao “nezavisna beračica” i radi na malom gazdinstvu. Što više ona i njena deca mogu da uberu, to više zarađuju. U noći kada smo je snimili, ona i njena deca uspeli su da uberu 1,5 kg cvetova jasmina. Nakon što je platila trećinu svoje zarade vlasniku zemlje za rad te noći, ostala joj je otprilike 1,5 dolara. Manje nego ikada ranije, s obzirom da je inflacija u Egiptu na svom vrhuncu svih vremena, a berači često žive ispod granice siromaštva.
Hebinoj 10-godišnjoj ćerki Basmali je dijagnostikovana teška alergija na očima. Na medicinskoj konsultaciji na kojoj su snimali, doktor joj je rekao da će njen vid biti oštećen ako nastavi da bere jasmin bez lečenja upale. Kada se jasmin ubere i izvaga, prenosi se preko sabirnih punktova u jednu od nekoliko lokalnih fabrika koje izvlače ulje iz cveća. Tri glavne su A Fakhry and Co, Hashem Brothers i Machalico. Svake godine fabrike su te koje određuju cenu za jasmin koji beru ljudi poput Hebe.
Fabrike izvoze ulje jasmina poznatim internacionalnim kućama parfema. Givaudan iz Švajcarske je jedna od najvećih i ima dugogodišnju saradnju sa A Fakhry and Co. Poznate parfemske kompanije iznad njih koje uključuju L’Oreal i Estee Lauder su te koje imaju svu moć. Poznati kao “majstori”, oni su ti koji su odredili veoma mali budžet za mirisne kuće. Interes majstora je da se u bočicu mirisa stavi najjeftinije ulje koje će zatim prodati po najvišoj mogućoj ceni.
Naravno, nakon izveštaja, L’Oreal je objavio da je “L’Oreal duboko posvećen poštovanju i zaštiti ljudskih prava i verujemo da su svi oblici dečijeg rada potpuno neprihvatljivi . Očekujemo od svih naših dobavljača, uključujući kuće mirisa, da se ponašaju na odgovoran i etički način.” Najavili su da će preduzeti hitne mere i konkretneh akcije uoči sledeće berbe jasmina u junu.
Kako je odnos kupaca prema pomenutim brendovima počeo da se očitava u padu popularnosti, napadnut je BBC jer nisu spomenuli konkretne akcije koje su pokrenute u Egiptu. Naime, firma CARMA je objavila da se komunikacija na društvenim mrežama o kompaniji L’Oréal pomerila na 40.5% pozitivnih i 9% negativnih. Pre BBC istrage je situacija bila 56.1% pozitivna i 2.4% negativna. Za Estée Lauder je sada 26.3% pozitivno i 19.5% negativno u odnosu na ranijih 42.6% pozitivnih i 5% negativnih.
Zaključak je jednostavan, kompanije koje poseduju luksuzne brendove sada režu troškove što rezultira malim platama tj. nadoknadama radnicima i samim tim su berači jasmina prinuđeni da zapošljavaju decu. Cene parfema poslednjih godina konstantno rastu i već smo svi počeli da se pitamo do kada će taj trend da se nastavi.
Slike Canva, Estee Lauder, L’Oréal
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.