Anđela Manojlović otkriva inspiraciju iza kolekcije „Moonlight Vigilance” na Perwoll Fashion Week-u

Diplomska kolekcija Anđele Manojlović „Moonlight Vigilance“ osvetljava kompleksnost ženskog iskustva i stila kroz umetnički izrađene kreacije.

indijankadanka
od indijankadanka
4 minuta za čitanje

U okviru prestižne Beogradske nedelje mode ovog vikenda, mlada dizajnerka Anđela Manojlović zablistala je na modnoj pisti, predstavivši svoju diplomsku kolekciju „Moonlight Vigilance“ Univerziteta Metropoliten i Profesora Aleksandra Protića. Ova revija nije bila samo završetak njenih akademskih studija na Univerzitetu Metropoliten, već i snažan umetnički izraz ženskog doživljaja noćnog izlaska, kroz prizmu modnog dizajna. Iste večeri, Anđela je bila jedna od finalista takmičenja mladih kreatora „Fashion Incubator by Perwoll“, čime je dodatno potvrdila svoj talenat i kreativnost u jakoj konkurenciji.

Kolekcija „Moonlight Vigilance“, s inspiracijom koja proističe iz kontrasta provokativnosti i zaštite, stavila je Anđelu u sam centar pažnje, dok je svoju viziju pretočila u haljine i kapute koji nose duboku simboliku. Svaka njena kreacija osvetlila je kompleksnu dinamiku ženskog identiteta i iskustva, ostavljajući publiku očaranu i nestrpljivom da vidi šta će ova mlada dizajnerka sledeće doneti na modnu scenu.

Kaput kao zastita Andjela Manojlovic
Kaput kao zaštita, haljina inspirisana Atropa belladona Anđela Manojlovič, Univerzitet Metropolitan via Belgrade Fashion Week
haljine Andjela Manojlović
Haljina inspiracija bela ruža, veš inspiracija hrizantema Anđela Manojlović, Univerzitet Metropolitan via Belgrade Fashion Week

Odakle tema i inspiracija za ove modele?

U našem društvu se mnogo priča o femicidu ali se malo radi da se spreči. Tema kolekcije “Moonlight Vigilance” je subjektivni ženski doživljaj noćnog izlaska, do čega može dovesti percepcija onoga što je obučeno, a najpre načini na koje žene to pokušavaju da izbegnu. Uske, kratke, provokativne haljine postaju meta i poziv strancima na komunikaciju, ako ne i na mnogo više od toga. To dovodi do skrivanja radi osećaja sigurnosti. Kaputi i jakne koji sakrivaju telo i čine ga neprijatnim ili nepoželjnim nose se kao štitovi.

Haljine ove kolekcije su inspirisane cvećem, s obzirom na to da su žene često upoređivane s njim u literaturi, dok su kaputi izgovori koji se preporučuju i često se nalaze na usnama straha: “Reci da imaš dečka,” “napravi grimasu da izgledaš luda,” itd. Svaki cvet nosi svoju simboliku, te su cvetovi izabrani za ovu kolekciju oni koji predstavljaju šta bi žene trebalo da budu, makar u očima patrijarhije — nevinost, lepota, ljubav, strast i naklonost.

Tema diplomske revije je veoma lična i značajna, kako zbog mojih iskustava tako I zbog žena u mom životu.

defile BFW
Defile modela i diplomaca Univerzitet Metropoliten via Belgrade Fashion Week

Da li si uspela da uradiš sve kako si planirala?

Na žalost, ne! U istom danu sam imala diplomsku reviju, ali i finale „Fashion Incubator by Perwoll“ tako da pored učenja i priprema nije bilo dovoljno vremena da se sve uradi kvalitetno. Zbog toga sam rešila da celu kolekciju završim i onda napravim reviju.

Radila si samo žensku kolekciju, da li to znači da ti je budući fokus kreiranja samo ženska moda?

O ne! Ovde je bio plan da se pojavi i muškarac, kao kompletan deo priče, i to ćete videti kada cela kolekcija bude gotova. I na maturskoj reviji sam imala muški model i jednako mi je izazovno da radim i za njih. Svoj stil i modni pravac predstavljam kroz subkuture kao sto su gotika i pank, ali je isti daleko od potpuno razvijenog. Moda je mašta a ja volim da maštam.

Šta sada kada je diplomska revija gotova?

Odmor, potraga za poslom i nastavak kolekcije. Biće izazovno ali to sam oduvek maštala da radim i sigurna sam da ću uživati,

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.