AI Parfemi i pop kultura

Parfemi koje kreira veštačka inteligencija – tehnologija u službi emocije ili miris bez duše?

indijankadanka
od indijankadanka
6 minuta za čitanje
Internet

Ukoliko pratite blog, znate da sam ja neko ko voli da proba sve parfeme i proveri šta je novo. Ali, imam taj problem da moja koža ne reaguje na parfeme kao većini žena. Ono što je na nekoj mirisna rapsodija na meni može da podseća na kanalizaciju, i obrnuto.

Isto tako, dosta sam pisala o AI i tu takođe mislim da postoje stvari koje bi morale ostati nekako, umetničke. Ali, da li je stvaranje parfema umetnost kao ostale?

AI i industrija parfema

U poslednje vreme sve više se govori o „AI parfemima“ kao mirisima koje je pomogla da se razviju veštačka inteligencija. Iako to može zvučati kao još jedan marketinški trik, u pozadini se krije prava tehnološka revolucija.

Jedan od primera je Tom Ford, koji posluje pod okriljem kompanije Estée Lauder. Njihov najnoviji AI projekat rezultirao je parfemom Tom Ford AI Essence Bois Pacifique, koji koristi podatke iz analize miliona kombinacija nota, potrošačkih preferencija, ali i molekularnih stabilnosti, kako bi se stvorio „savršen parfem“.

Slične formulacije kojima je asistirao AI pojavljuju se i kod brendova kao što su Givaudan i Symrise, EveryHuman, koji koriste veštačku inteligenciju u analizi sastojaka i potrošačkih reakcija širom sveta.

AI sistem prepoznaje obrasce koji se često dopadaju potrošačima i na osnovu toga predlaže formule koje parfimeri potom testiraju, dorađuju i finalizuju. Dakle, iako AI kreira osnovu, umetnost i nos parfemera su i dalje presudni.

Da li je stvaranje parfema umetnost?

Tradicionalno, parfimeri se smatraju umetnicima jer njihova čula, veštine i godinama građen stil ne mogu se tek tako zameniti. Parfimeri rade decenijama učeći o sirovinama, hemiji, kompoziciji. Njihove plate u luksuznim kućama mogu dostići i nekoliko stotina hiljada evra godišnje, a najpoznatiji među njima, poput Francisa Kurkdjiana, Alberta Morillasa ili Dominiquea Ropiona su tretirani kao zvezde u svom domenu.

Ipak, AI može biti koristan alat. Može pomoći u smanjenju vremena potrebnog za razvoj parfema, eliminisanju neodrživih sastojaka ili pružiti nove ideje. Zamislite, recimo, AI koji analizira emocije povezane sa mirisima i pokušava da replicira uspomenu kroz note!

Da li AI može „osetiti miris“?

Jedan od izazova jeste to što AI nema čulo mirisa. Nema iskustvo, kontekst, emociju i ono što nas tera da volimo neki parfem čak i kad ne znamo zašto. AI može samo da „predvidi“ i „kalkuliše“.

U tom smislu, AI parfemi mogu biti savršeno balansirani, ali često će im nedostajati ono nešto što se zove duša. Nešto što se ne uči u laboratoriji, već donosi iz života, ljubavi, melanholije ili radosti.

AI parfemi u kulturi

Iako AI parfemi još nisu postali tema velikih holivudskih hitova, u filmovima poput “Perfume: The Story of a Murderer” vidi se koliko miris može biti nosilac emocije i opsesije. AI samo može pokušati da replicira taj intenzitet, ali ostaje pitanje da li ga razume?

U književnosti, romani poput “The Scent Keeper” Erikhe Bauermeister istražuju kako mirisi čuvaju uspomene.

Društvene igre o parfemima

Na tržištu postoji niz društvenih igara koje se bave temom parfema, a neke od njih imaju odlične ocene.

  • Fragrances
  • Parfum
  • The Perfumer
  • Aqua Mirabilis
  • Grasse: Mestres Perfumistas
  • Perfumery
  • Fairy of Perfume

Video igre u svetu mirisa

  • Scent of Clouds – avanturistička igra sa atmosferičnim pristupom svetu mirisa.
  • Area of Effect Perfumery – simulacija parfemske radnje i kreiranja mirisa.
  • Perfumer – interaktivna igra u kojoj pravite parfeme po želji klijenata.
  • Passport to Perfume – edukativna i zabavna igra kompanije PlayFirst.
  • Game of Perfumes – online iskustvo za ljubitelje mirisa dostupno na gameofperfumes.com

U segmentu parfema inspirisanih igrama, sve više kompanija eksperimentiše sa mirisima kao produžetkom gejming univerzuma.

Na primer, saradnja između nezavisnih parfemskih brendova i popularnih video igara dovela je do kreiranja linija inspirisanih igrama poput Final Fantasy, The Legend of Zelda, The Witcher, pa čak i Dark Souls. Ti parfemi pokušavaju da prenesu atmosferu igre kroz miris, bilo da se radi o zagonetnim, tamnim notama za RPG klasike ili cvetnim i svežim tonovima za avanturističke naslove.

Na Etsy platformi dostupna je bogata kolekcija parfema inspirisanih video igrama, uključujući ručno rađene mirise koji evociraju likove, lokacije ili emocije iz omiljenih naslova.

Parfem inspirisan igrom Valentine iz serijala TheGamer bio je deo limitirane edicije koja je kombinovala note kože, metala i vetra, simbolizujući borbu, oklop i strast.

Jedan od najpoznatijih primera je „Geralt’s Fragrance“, inspirisan protagonistom iz Witcher serijala – parfem s notama lavande, kože i dimljenog drveta.

I za kraj…

AI parfemi jesu budućnost, ali samo ako ih ne prepustimo isključivo mašinama. Kao i sve drugo, najbolje je kad čovek i tehnologija rade zajedno.

A vi? Da li biste nosili parfem koji je stvorila mašina?

Za sada, ja ostajem verna mirisima koji u sebi imaju i grešku jer u toj grešci često leži najlepša emocija.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.