Biografski film o Bobu Dilanu, legendarnom muzičaru koji je zauvek promenio tok američke muzike, uskoro stiže u bioskope. Iako nisam jedna od njegovih strastvenih obožavateljki, njegovo ime i delo svakako zaslužuju poštovanje. Dilan je bio i ostao simbol promene, umetnik koji je hrabro menjao pravac kada god bi osetio da je vreme za nešto novo.
Film “Bob Dylan: Potpuni neznanac”, u režiji Džejmsa Mangolda, biće prikazivan u domaćim bioskopima od 9. januara. Mangold, poznat po filmovima “Logan” i “Le Man ’66: Slavna 24 sata”, ovoga puta fokusira se na rane godine Dilanove karijere, kada je, kao devetnaestogodišnjak iz Minesote, stigao u Vest Vilidž i započeo svoj nezaustavljivi umetnički uspon.
Šta možemo očekivati od ove priče? Pre svega, istraživanje genijalnosti, talenta i tereta koji takav dar nosi. Mangold je istakao da je posebno želeo da prikaže trenutke Dilanove radosti kada je prvi put uključio električnu gitaru i stvorio zvuk koji je uzdrmao dotadašnje muzičke norme. Naravno, ne možemo zaobići ni kontroverze koje su pratile njegovo odbijanje da bude strogo definisan u okvirima jednog žanra.
U glavnoj ulozi je Timoti Šalome, koji je već osvojio publiku filmovima poput “Dina”. Pored njega, u filmu se pojavljuju Edvard Norton, El Faning i Monika Barbaro, što obećava izvanrednu glumačku postavu. Već sama činjenica da je film nominovan za Zlatni globus u tri ključne kategorije govori mnogo o očekivanjima publike i kritike.
Radnja filma smeštena je u rane šezdesete, u Njujorku, kada u pozadini živopisne muzičke scene i kulturnih preokreta, tajnoviti mladi devetnaestogodišnjak, sa gitarom u ruci i revolucionarnim talentom stiže iz Minesote u Vest Vilidž. Čini se da je predodređen da promeni tok američke muzike. Dok, tokom svog uspona do slave uspostavlja najintimnije veze, odbija da bude striktno definisan, donoseći kontroverzan izbor koji odjekuje širom sveta.

Kako Mangold navodi, ono što ga je posebno zanimalo u ovom segmentu Dilanovog života iz filma, bila su pitanja koja se tiču genijalnosti i talenta sa kojima se pojedini umetnici rađaju, kao i lepote, ali i tereti tog talenta koji istovremeno mogu da vas učine izuzetno popularnim ili potpuno usamljenim.
Ponešen tokovima ove priče, Mangold je želeo takođe da uhvati i Dilanovu radost i uzbuđenje kada je prvi put uključio električnu gitaru i svirao sa bendom.
Za one koji, poput mene, nisu odrasli uz njegovu muziku, ovo je prilika da se bolje upoznaju s Dilanovim životom i delom. Zašto? Jer su neke priče jednostavno univerzalne i govore o borbi, promeni i umetnosti koja ostavlja trag bez obzira na generaciju.
“Bob Dylan: Potpuni neznanac” nije samo film za fanove. To je priča o jednom mladiću koji je imao smelosti da izazove norme i postane glas vremena, bez obzira na cenu. Zaista, kada poslednji put nismo mogli da budemo impresionirani time?
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.