ZARZUELA – muzički žanr rođen u Španiji

Uvek vatrena Španija

indijankadanka
od indijankadanka
2 minuta za čitanje

Ambasada Španije u Srbiji, uz saradnju Ministarstva turizma te zemlje i Narodnog pozorišta u Beogradu, organizuje Gala veče 29. maja u 20 časova kako bi približila srpskoj publici Zarzuelu, muzički žanr rođen u Španiji koji kombinuje instrumentalne delove, pevane delove (solo, dueti, horovi…) i ponekad govorne delove.

Ovaj lirski žanr verni je prikaz španskog društva kroz svoje likove: tipični festivali, običaji, porodica, ljubav, ratni sukobi, anegdote i književnost prisutni su u delovima zarzuela, koji variraju od najromantičnijih ili srceparajućih romansi do komičnih dueta ili horova i narodnih plesova, kao što su jota, dvostruki koraci, boleros, fandangos ili seguidillas, koji pokazuju aspekte španskog života tog vremena. Ali takođe je česta pojava u Zarzueli tipično latinoameričkih muzičkih ritmova, kao što su tango ili habanera, posledica bliskih odnosa Španije kroz vekove.

Zarzuela potiče iz sedamnaestog veka, tokom “Zlatnog veka” španske književnosti. Ali razvila se tokom osamnaestog veka, posebno na njegovom kraju, dostigavši vrhunac tokom devetnaestog veka i prvih decenija dvadesetog. Zarzuela iznenađuje svojom vitalnošću i stalnom evolucijom, odražavajući transformacije u društvu i istorijske događaje. Takođe, dolazi do promene ciljane publike. Za razliku od Opere, koja je namenjena rafiniranoj publici, Zarzuela jednako zanima obučeno uho i ono koje to nije, pošto će se svi pronaći u različitim pričama, muzici i likovima i uživati razumevajući radnju dela a ne samo slušajući muziku.

Predlog koji Španija donosi u Beograd sastoji se od gale u Narodnom pozorištu Srbije, za koju će dirigovati maestro Oliver Diaz, jedan od najistaknutijih dirigenta Španije i bivši direktor Teatra de la Zarzuela. Pratit će ga José Luis Sola, tenor, i Angel Ódena, bariton. Na sceni će im se pridružiti lokalni sopran Aleksandra Stamenković.

Događaj je i poziv da građani Srbije nastave da otkrivaju istoriju, kulturu, turizam i tradiciju, poput Zarzuele, uz UNESCO-ovu listu koja uključuje 50 španskih lokaliteta, od kojih je 15 gradova, nadajući se da će njihovo sledeće putovanje u Španiju biti inspirativno.

Karte se mogu kupiti na biletarnici Narodnog pozorišta.

Link OVDE

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.