Šta je Platform Engineering?
Zašto sada?
Kako to izgleda u praksi?
I za kraj…
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
U vremenu kada se i najjednostavnija aplikacija oslanja na desetine alata, servisa i cloud rešenja, inženjeri više ne razvijaju samo funkcionalnost ve’ oni upravljaju haosom. I baš zato, sve više timova širom sveta prelazi na Platform Engineering.
Ovo nije novi jezik programiranja, ni nova tehnologija. U pitanju je novi način razmišljanja o razvoju. I nova platforma onih koji ovo rade.
Platform engineering je pristup razvoju softvera koji ima jedan jasan cilj a to je olakšati život programerima. Umesto da svaki tim iznova rešava iste probleme, platform inženjeri kreiraju unutrašnje razvojne platforme (IDP – Internal Developer Platforms).
Te platforme uključuju alate koje programeri mogu da koriste sami, bez čekanja i bez nepotrebnih prepreka:
Razvoj softvera je postao prekomplikovan. Novi alati, više cloud servisa, veća odgovornost. Prema jednom istraživanju, čak 75% lidera u razvoju softvera kaže da njihovi inženjeri dnevno provedu 3–4 sata radeći stvari koje nemaju direktne veze sa razvojem proizvoda. Platform engineering to menja.
Gartner predviđa da će do 2026. godine čak 80% velikih inženjerskih organizacija koristiti ovaj pristup. Samo u 2022. to je činilo njih 45%.
Evo nekoliko alata koji trenutno predvode ovu tranziciju:
Platform engineering možda nećete odmah primetiti kao krajnji korisnik. Ali ako vidite da Vaš tim radi brže, stabilnije i uz manje buke – verovatno je neko negde uveo ovu filozofiju. Jer ne morate da budete najveća IT kompanija na svetu da biste želeli manje stresa i više fokusa na ono što zaista pravite.
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Prijavite se na svoj nalog