The Witcher svet je popularniji nego ikad! Netflix serija je, pomislili smo, pokreula privremenu euforiju ali oduševljenje nikako da prođe. Knjige, serija, stripovi, figure i razni gadgeti će vas moždai zbuniti i naterati da se zapitate – odakle krenuti? Knjige svakako, ali kako započeti sa knjigama o Vešcu.
Video igre i mnoge nove adaptacije TV serija preuzimaju glavne elemente zapleta direktno iz priča o Vešcu koje je napisao poljski autor Andžej Sapkovski. Knjige The Witcher uključuju mnoge priče, ali centralni luk prati glavnog vešca, Geralta od Rivije, koji štiti Ciri, princezu čija je zemlja osvojena. Ako želite akciju sa mačevima, romantiku, groteskna čudovišta i čudne porodične veze, ovo je tekst za vas.
Redosled čitanja knjiga o Vešcu
The Witcher nije najkomplikovanija fantastična serija ikad, ali kako priče nisu objavljene hronološkim redosledom, datum izdavanja sigurna sam, neće biti vaš najbolji vodič. “Veštac” je oživeo 80-ih kao serija kratkih priča koje je Sapkovski pisao za jedan magazin fantastike. Devedesetih, priče su objavljene u dva zbira, pa je sledilo pet romana, svi objavljeni tokom iste decenije. Knjige su prevedene na engleski 2007. godine, sa Danusiom Stok koja je prevela prve dve, a Dejvid Frenč je preuzeo prevod od treće knjige nadalje.
Dakle, koji je redosled čitanja knjiga?
- Poslednja želja
- Mač sudbine
- Sezona oluja (opciono zbog razloga koji ću kasnije navesti)
- Krv vilenjaka
- Vreme prezira
- Vatreno krštenje
- Lastavičja kula
- Gospodarica jezera
- The Last Wish
- Sword of Destiny
- Season of Storms
- Blood of Elves
- Time of Contempt
- Baptism of Fire
- The Tower of the Swallow
- The Lady of the Lake
Treba da počnete sa “Poslednja želja”. Iako je objavljena druga, ona je početak serije, uvodeći Geralta i postavljajući Kontinent kao pozadinu. Meni lično se dopada Komplet sa fenomenalnom kutijom Saga o vešcu 1-8.
Poslednja želja uvodi sve što ćete videti u igrama. Sapkovski postavlja scenu počevši od važnosti Geraltovog srebrnog mača kojim ubija čudovišta. Opisuje često korumpirane vlade širom sveta, a srećemo i mnogol šarenih likova koje mnogi od nas znaju i vole. Tu su Jaskier koji je Dandelion u igrama. On je pesnik i Geraltov prijatelj koji čuje ove priče koje mi doživljavamo. Yennefer je čarobnica sa kojom Geralt započinje viđe nego turbulentnu vezu.
Priča “Zrno istine”, koja se nalazi u ovoj zbirci, započinje drugu sezonu Netflixove serije, kroz priču o Nivellenu. Ostale priče u “Poslednjoj želji” čine većinu prve sezone serije, iako se ona takođe oslanja na knjigu koju treba da pročitate drugu: “Mač sudbine”. U Maču sudbine upoznajemo Ciri, a svaka priča se odvija neposredno pre glavnih romana.
Više iz sveta Vešca
Sezona oluja, odvija se unutar priča iz Poslednje želje. Iako događaji nisu integralni za glavni luk dešavanja, ovo je primerak bogat tradicijom koji vredi pročitati. Nakon toga, čitajte knjige redosledom kojim su objavljene.
Koliko knjiga o Vešcu ima u seriji?
Kao što je već navedeno, serija The Witcher ima osam knjiga, od toga šest romana i dve zbirke kratkih priča. Neki spiskovi će računati seriju kao devet knjiga, uključujući originalno izdanje iz 1990. godine sa prvih pet kratkih priča o Vešcu. Pošto su te priče sve ponovo objavljene u “Poslednjoj želji” kada je serija promenila izdavače, i zato što je originalna knjiga sada van štampe, nije ih potrebno razmatrati kao poseban naslov.
Druge knjige i stripovi o Vešcu
Pored kratkih priča i romana, Dark Horse Comics je izdao mnogo strip romana o Vešcu. Većina stripova je zasnovana na video igrama CD Projekt Reda, a ne direktno na romanima. Iako ih Sapkovski nije napisao, stripovi odlično dopunjuju već objavljene priče. Treba li da napomenem da sjajno izgledaju jer umetnost evocira mračne teme knjiga i igara.
Neki od ranijih tomova je teško pronaći kao samostalna izdanja u štampanom obliku, tako da ćete želeti da pronađete njihove omnibus edicije kao što je navedeno ispod.
Witcher Omnibus
- Volume 1: House of Glass
- Volume 2: Fox Children
- Volume 3: Curse of Crows
- (One-shot) Killing Monsters
Witcher Omnibus 2
- Volume 4: Of Flesh and Flame
- Volume 5: Fading Memories
- Volume 6: Witch’s Lament
- Volume 7: The Ballad of Two Wolves
- Volume 8: Wild Animals
- Volume 9: Corvo Bianco (izdanje još uvek izlazi od 2024.)
Dark Horse je takođe producirao nekoliko stripova koji specifično adaptiraju priče iz “Poslednje želje”: The Witcher: A Grain of Truth i The Witcher: The Lesser Evil.
Na kraju, tu je The Witcher: Ronin koji je manga reinterpretacija Geraltove priče, takođe od Dark Horsea, u kojoj Geralt putuje u svet inspirisan Edo-periodom Japana da bi pratio mitsku Gospodaricu Snega. Interesantno je da je CDPR pokrenuo na Kickstarteru kampanju za finansiranje izrade stripa kako bi ispitali publiku da li su zainteresovani. Clj od 90 000€ je premašen višestruko nakon samo 2 sata i 16 minuta. Prikupljeno je 678.036 hiljada evra, 750% pa je naravno projekat oživeo. Fanovi koji su pomogli ovoj kampanji dobili su Deluxe Wanderer ediciju, sa tvrdim koricama i posterom.
Da li postoje druge knjige o Vešcu?
Van romana, vredi pročitati i “Svet Vešca”, koji je skup informacija kreiran direktno od strane CD Projekt Reda. To je prelepo ilustrovani dodatak seriji koji sadrži sve što želite da znate o čudovištima, oružju, ljudima i mestima. Međutim, sadrži spojlere za igre i knjige. Teško ga je kod nas pronaći.
Postoji i knjiga o umetnosti “The Witcher 3: Wild Hunt”, ali je prilično retka jer je izdata samo uz kolekcionarska izdanja. Kod nas je nema ali sam uspela da je pronađem u Hrvatskoj. Nakon izdavanja igre Gwent, ponuđena je i njena knjiga umetnosti The Art of the Witcher: Gwent Gallery Collection. Takođe je nema kod nas ali ima kod komšija.
I na kraju, tu je i The Witcher Adult Coloring Book koju imaju Delfi knjžare a koja će vam dugo zaokupiti pažnju dok bojite jedinstvene likkove i stvarate vaše sopstvene slike Vešca.
Da li treba da čitate The Witcher knjige?
Zašto čitati knjige ako ste igrali igre? Zato što Vam se očigledno dopadaju priče Vešcu i zato što je on cool!
To su divne knjige za čitanje sa kompleksnim političkim narativima, puno izdaje, magije i ljubavi. Nisu pisane samo za ljubitelje fantastike već su pristupačne ljubiteljima svih žanrova koji žele dobru seriju za čitanje. Kada ih sve pročitate, možete upolemisati na temu Šta je bolje: knjige, Netflix serija ili igre?
Čitanje knjiga će vam dati bolji osećaj za svet, razjasniti više likova i stvoriti jaču vezu između vas i situacija u priči. Likovi su prikazani sa više dubine, i iako će vam veći deo zapleta biti poznat ako ste igrali igre, knjige popunjavaju sve one male praznine tu i tamo.
Koliko su igre “The Witcher” verne knjigama?
DOSTA! Iako je samo deo knjiga direktno prenet u igre, CD Projekt Red je uložio velike napore da igračima predstavi duhovitog, ironičnog i snažnog Geralta od Rivije. Zbog grananja narativa igara, zaplet je zasnovan na knjigama, a ne direktno na prepričavanju svake priče. Sve što ste videli u igrama, od runa do oružja i čudovišta, nalazi se u seriji romana.
Postoji zanimljiva podela između toga kako Sapkovski vidi svoj svet i kako je prenet u igre, ali čitaoci će tu i tamo primetiti samo male razlike. Prelazak na knjige iz igara donosi određenu iskru života borbama i okršajima.
Vredi napomenuti da su igre, posebno one ovakvog visokog kvaliteta, dizajnirane da donesu uzbuđenje i opasnost. Ovo može učiniti neke delove knjige, uglavnom političke diskusije prilično dosadnim u poređenju jer iIgre isporučuju priču u malim delovima između ubijanja i lova, nude najinteraktivniji način da doživite deo Geraltove priče.
Koliko je Netflix serija The Witcher verna knjigama?
Mnogo više nego igre, po dizajnu. Zvanično, serija “Veštac” je zasnovana direktno na knjigama, a ne na igrama. Ipak, serija uzima neke slobode, posebno sa vremenom. Da bi gledaoce prirodnije upoznali sa Geraltom i svetom oko njega, priča prve sezone je kombinacija kratkih priča iz “Poslednje želje” i početka Ciriine priče u “Maču sudbine”.
Prva sezona je bila zbunjujuća za neke ljude, pa je Netflix sastavio prelepu mapu vremenske linije da bi sve to pojasnio (upozorenje na spojlere za knjige, očigledno). Druga sezona je mnogo linearnija i lakša za razumevanje, sa nekoliko adaptacija priča tu i tamo.
Igre o vešcu
Najbolje za: Iskustvo života u svetu Vešca, upravljanje Geraltom kako postaje manje ciničan heroj dok sazreva.
Redosled igranja: Počnite sa “The Witcher 3“, zatim njegove ekspanzije, a onda “The Witcher 2” ako želite još.
Najvažniji trenuci: Misija sa Krvavim Baronom, vođenje duha na venčanje u ekspanziji “Hearts of Stone”, buđenje sa tetovažom u “The Witcher 2”.
Iako prve dve igre nisu loše napravljene, mehanika u njima nije dobro ostarila i nekima mogu biti čak neprijatne za igranje. Međutim, igranje ne umanjuje uživanje u pričama koje se završavaju Geraltovim povratkom sećanja. Interesantno je iskusiti Geraltovu amneziju, ali igre ne ulaze u detalje o tome šta je Geralt zapamtio. Oni koji žele više informacija o tome, moraju se na kraju okrenuti knjigama.
Dakle, da li je neophodno da igrači prođu kroz The Witcher 1 i 2 pre nego što započnu The Witcher 3: The Wild Hunt? Ne! Ttreći deo se odlično nosi sa uvodom novih igrača bez prethodnog znanja o svetu Vešca i ove igre možete pronaći u našim radnjama. Međutim, svaki pravi ljubitelj fantazije teško će odoleti da ne istraži složenosti univerzuma sa tako bogatom i intrigantnom istorijom a gde pronaći igre, ostaje na vama.
Ukoliko neko traži dobru igru i zanimljivu priču, biće mu dovoljno da odmah uskoči u The Witcher 3. Kada je u pitanju celokupno iskustvo univerzuma i otkrivanje celokupne lore, svi imaju različita mišljenja. Neki kažu da uživaju u The Witcher 3 samostalno, a zatim se vraćaju i istražuju celu priču počevši od knjiga. Drugi su hronološki tradicionalisti, dok treći pristupaju na svoj način, odbacujući vremenske linije i jednostavno uživajući u lorama.
Video igre CD Projekt Red su zaslužne za popularizaciju serijala van Poljske, iako Netflix serija nije direktno zasnovana na njima. Originalna igra “The Witcher” bila je problematična, iako je “director’s cut” verzija popravila loš prevod i postoje modovi za poboljšanje borbe, ali ipak je vrlo lako preskočiva.
The Witcher 2: Assassin of Kings je značajno poboljšanje, a način na koji se zaplet grana na pola igre bio je impresivan u to vreme, ali još uvek nije preporuka za svakoga. Izdvajaju se zadaci kao što je onaj gde se Geralt budi sa mamurlukom i tetovažom i mora da rekonstruiše događaje prethodne noći, ali su takve misije prilično retke, a borba je bolja, ali i dalje osrednja. Međutim, igra ima dosta modova koji vrede isprobati.
Ne brinite što počinjete sa trećom igrom, iako postoji scena na početku gde vas lik pita o događajima iz prethodne igre, zaplet je više inspirisan romanima i zapravo zanemaruje jednu važnu nit iz “The Witcher 2”. Posle dve igre koje ignorišu i marginalizuju glavne likove iz knjiga kao što su Ciri i Yennefer, The Witcher 3 ih stavlja u prvi plan, što znači da je poznavanje knjiga ili TV serije korisno. Kada Geralt naleti na NPC iz knjiga koji se nisu pojavljivali u prethodnim igrama, on reaguje kao da ih poznaje, tako da vam 70 sati provedeno u prethodnim RPG-ovima neće pomoći kada se pojavi Dijkstra i Geralt reaguje kao da se znaju.
Tri RPG-a nisu kraj priče. Postoje dva spin-offa zasnovana na gwentu, minigri koju Geralt igra u “The Witcher 3”. Ako igrate to i ne možete se zasititi, postoji besplatna online verzija zvana Gwent, kao i narativna singleplayer igra zasnovana na gwentu pod nazivom Thronebreaker, u kojoj igrate kao kraljica Meve, vladarka Rivije i Lirije, tokom ratova koji prethode Geraltovim igrama.
Preskočite The Witcher Adventure Game. To je digitalna adaptacija društvene igre o Vešcu i nije dobro prihvaćena.
Više iz sveta Vešca
Društvene The Witcher igre imaju dosta toga u ponudi. Možete probati Condottiere, društvenu igru za dva do šest igrača, koja je inspirisala gwent.
The Witcher Old World je preko Kickstartera prikupila više od 6 miliona eura. Smeštena godinama pre sage o Geraltu od Rivije, “Veštac: Stari svet” istražuje vreme kada su čudovišta u većem broju lutala Kontinentom, stvarajući stalnu opasnost koja je zahtevala pažnju veštih lovaca na čudovišta, poznatih kao vešci. Pet suparničkih škola obučavalo je svoje učenike kroz surove režime, a kada bi bili potpuno spremni, ti sada priznati vešci su kretali u istraživanje zemlje, tražeći nevolje i avanture, i pomažući drugima za novac.
U ovoj takmičarskoj avanturističkoj društvenoj igri, 2-5 igrača putuje preko ogromne mape, učestvujući u majstorski osmišljenim misijama, susrećući se i donoseći dvosmislene moralne odluke, boreći se sa čudovištima i ponekad se sukobljavajući sa drugim vešcima kako bi odbranili čast svoje škole!
Igra omogućava igračima da izgrade sopstvene jedinstvene špilove karata birajući između širokog spektra sposobnosti: napadi, izbegavanje i veščačka borbena magija poznata kao “znaci”. Kroz sinergiju karata, igrači nastoje da postignu moćne kombinacije koristeći osobene sposobnosti svoje veščačke škole do njihovog punog potencijala. Misije, bitke, pa čak i poker sa kockama omogućavaju svakom igraču da zarađuje novac, dobija nove predmete i trenira svoje veštine.
The Witcher Adventure game iz 2014. godine još uvek osvaja. U njoj igrači preuzimaju uloge četiri različita lika iz ove serije: Geralt od Rivije, lovac na čudovišta; Triss Merigold, lukava čarobnica; Yarpen Zigrin, ratoborni patuljak; i Praskovik, nevaljali bard. Svaki lik ima jedinstvene veštine i više načina za prevazilaženje prepreka, ali vi odlučujete šta ćete raditi tokom igre.
Da li ćete se boriti do pobede, osloniti se na šarm, ili okušati sreću u diplomatiji? Možete pridobiti neprijatelje na svoju stranu mačem kao Geralt ili ih podmititi zlatom i pretnjom pozivanja moćnih prijatelja kao Praskovik. Ako situacija zahteva snagu brojeva, Yarpen ima svoju družinu patuljaka kojom može komandovati, a Triss može računati na svoje veštine u magiji da spasi dan. Svaki lik ima svoj špil karata za razvoj, tako da svaki put kada igrate možete otkriti nešto novo isprobavajući različite likove i eksperimentišući sa različitim načinima razvoja.
Raznovrsne misije pozivaju igrače da love čudovišta, zarađuju zlato i stupaju u interakciju sa likovima koje sreću u mreži saveza i izdaja. Odlučite da li ćete pomoći drugim igračima ili prvo brinuti o sopstvenim interesima, i pazite na napredak svojih prijatelja dok pažljivo krčite put ka pobedi.
FUNKO Figure i figure
Ja obožavam Funko male okrugle likove i iako nemam Geralta na svojim policama, znam da se redovno pojavljuju nove figure u našim radnjama. Geralt uvek ima nešto novo da pokaže, a ranije sam višala i sve ostale likove u radnjama. Verovatno ponuda zavisi i od Netflix premijera.
Trenutno nema u radnjama, ali nije na odmet da pitate i onih skupljih, pravih figura sa likovimaiz serije za one starije i ozbiljnije kolekcionare.
Periferije i gadgeti
Velike podloge za miša su nešto što svima toplo preporučujem. Ja nisam pronašla neku sa Kianu Reevesom kao Neom, ali sam videla da ima par modela sa Geraltom.
Mišve i tastature kod nas nisam videla ali na Amazonu ima stvarno svega i svačega.
Majice su priča za sebe i predlažem da proverite House i Cropp radnje jer dolaze iz zemlje koja je iznedrila Vešca pa tako uvek imaju nešto u ponudi.
Da li sam nešto zaboravila?
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.