Serija THE DIPLOMAT Recenzija

Političke igre jedne žene

indijankadanka
od indijankadanka
6 minuta za čitanje

Kao i uvek vikendom, odgledala sam novu seriju ali mi se nikako nije dalo da napišem svoje viđenje iste. Dolaze nove serije i red je da se o ovoj napiše par reči.

Politika, disfunkcionalan brak, oštar um i više nego simpatična pojava Keri Russell kao Kate Wyler su osnova serije. Dosta je tu obrta, nekih interesantnih likova i zlikovca koji smrdi od prve epizode, samo nisam sigurna da su ga svi lako namirisali.

Serija „Diplomata“ govori o velikoj političkoj igri. Odvija se u kancelarijama ambasada iza zatvorenih vrata. Razni politički zvaničnici koji vatreno razgovaraju o državama kao što su Iran, Rusija i Avganistan. Odbacuju predsednike i pozivaju na izvore. Oni prave istorijske, sveobuhvatne planove za zemlje udaljene hiljadama milja kao odgovor na međunarodne incidente koji retko dolaze u vesti, a zatim prerađuju te planove kada stignu nove informacije. I kako se par puta provlači u poslednjoj epizodi – uvek pričaju. Razgovori o tome šta je najbolje za njihovu zemlju, njihovog predsednika, njihov narod. Priče o tome šta je najbolje za tu drugu državu, njenog predsednika i njen narod. Uputstva kako će razgovarati o tim temama da bi bili u najboljoj poziciji da dobiju ono što žele. Razgovaraju, opet, o onome što je već rečeno, analiziraju reči i signale koji bi mogle da rasvetle skrivene namere govornika.

Kejt Vajler je američki ekvivalent iskusnog državnog službenika, koju su predsednik i šef njegovog kabineta naterali da postane nova ambasadorka u Velikoj Britaniji. Ovo se dešava nakon napada na britanski nosač aviona na Bliskom istoku. To je rezultiralo sa mnogo smrtnih slučajeva i probudilo sve vrste tenzija između Ujedinjenog Kraljevstva, SAD i Irana, za koji se sumnja da je izvršio napad. Ona je sputana protokolom kada ljudi iznad nje ne telefoniraju u pravo vreme, ogorčena zbog dodatnog pritiska na nju kao ambasadorku da se lepo oblači, lepo se ponaša i učestvuje u modnim editorijalima i nestrpljiva je da se vrati svom pravom radu na pravima žena u Avganistanu. Rasel je u ovoj ulozi odlična i savršeno balansira tako da uspešno zaobilazi svaku potencijalnu zamku i opasnost da se Kejt pretvori u bilo koji od stereotipa na koje smo navikli. Ona nije opterećana karijerom, nije sebična, ume da iskaže emocije i neverovatno je iskrena… i ženstvena.

Ona nije doputovala sama već je tu i njen pametni muž Hal (Rufus Sewell). I sam bivši ambasador, on još uvek ima mnogo veza koje nastoji da iskoristi kao pomoć svojoj ženi da prebrodi krizu. Ubrzo shvatamo da njegov navodni altruizam često koristi kao paravan za sopstvene namere koje krije od Kejt. On čak nije jedini koji joj krije istinu iza puta. Razlog zbog kojeg je dobila zadatak da preuzme ovu važnu poziciju je zapravo test za potencijalno višu kancelariju.

Davno sam čitala da najbolji lideri oni koji ne žele da budu lideri, a ne oni kojima je liderstvo samo sebično sredstvo za osvajanje vlasti. I to je ono što se provlači kroz celu seriju. Kejt i Ministar spoljnjih poslova UK (David Gyasi) sa jedne strane, njen muž i Premijer UK sa druge (Rory Kinnear).

Čitala sam na jednom forumu prepucavanja o tome da li je nedostatak ambicija koje Kejt ima uzrokovan ne altruizmom ili nesebičnosti, već zbog toga što je njen osećaj za delovanje skoro u potpunosti narušen godinama institucionalnog seksizma i mizoginije? Šta ako ona iz iskustva zna da čak i na vlasti neće biti više od prijatnog, kompetentnog lica za tuđe ciljeve? Možda, ali ja nisam glavni lik tako doživela.

Ubačena u središte međunarodnog političkog fijaska, Kejt savršeno preživljava prvu nedelju na poslu. Jedino mi nije jasno zbog čega joj je tako teško da svih 8 epizoda sredi frizuru. I dok se muči sa krpicama, političarima koji je ne shvataju ozbiljno, manipulativnim mužem i državnim sekretarom i uzajamnom privlačnošću, ona nekako uvek uspeva da poveže konce u poslednjem momentu i povuče savršen potez.

Ono što se može, a i ne mora zameriti stvaraocima serije je da ovako nešto baš i nije moguće. Serija počiva na fantaziji. Svet je dovoljno problematičan sa izazovima iza svakog ugla da mi je neverovatno da neko imenuje ovakvog diplomatu da uzdrma stvari. Kad bi samo život i međunarodna politika bili tako jednostavno…

Ima tu raznih situacija, špijunskih igara, kidnapovanja, mrtvih političara i napetosti. Neću Vam reći ko je zlica i mastermind cele operacije jer mi je zamereno da u tekstovima previše otkrivam.

Ja volim London i uživala sam u svakoj sceni. Predivne građevine, parkovi i kancalarije.

Glumci su odlični iako bih nekima malo više poradila na likovima ali to će verovatno uraditi u drugoj sezoni.

Ono što Vam mogu reći da je ovo serija koju možete pogledati preko vikenda i nećete se pokajati.

Slike imdb

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.