BBC je nedavno objavio dokumentarac o Kat Torres, manekenki koja je završila u zatvoru zbog trgovine belim robljem. Odgledala sam ga i još uvek sam pod utiskom toga kako lako poverujemo ljudima kada se nalazimo u problemu i očekujemo pomoć.
Lažnog sjaja je bilo i pre Intstagrama ali tada nije bilo tako lako postati poznat i iskoristiti dobrotu i naivnost drugih za sopstvenu dobrobit. Društvene mreže, naročito Tik-Tok i Instagram, kao i neke TV stanice koje jure samo brojke a ne kvalitet su dozvolili raznim bolesnicima da utiču na ljude. Bolest ili psihopatski poremećaj, rezultat je isti, stradaju nevini i naivni.
Neke od žena su bile previše uplašene da se pojave u BBC-jevom filmu, plašeći se online zlostavljanja i pod uticajem trauma koje su doživele. Ipak. ekipa je uspela da snimi film i potvrdi njihove priče kroz sudsku dokumentaciju, poruke, izvode iz banaka ali i delove memoara koje je izdala jedna od žrtava Desirrê @Searching Desirrê.
Ko je Kat Torres?
Katiuscia Torres Soares je rođena 1992. godine i bila samo još jedan brazilski model koji se preselio u Ameriku u potrazi za slavom pod svetlima reflektora. Jurila je slavu u Holivudu ali je postala poznata kao influenserka. Bila je kao svaki drugi influenser kojeg srećete na mrežama. Vitka i dugokosa plavuša je veći deo svog vremena provodila pozirajući, delila je savete za lepši izgled, dokumentovala svoja putovanja i delila savete za zdrav način života. Opuštala se sa svojim psom, čitala knjige i uživala u kupkama.
Njene besprekore i zavodljive slike bogatog i uspešnog života privukle su više od milion pratilaca na Instagramu. Torres je shvatila da joj je bolje da se istakne u odnosu na ostale pa je rešila da se predstavi kao guru, hipnotizer, autor knjige o samopomoći i life coach koja je redovno koristila ayahuasca, psihodelik poznat po tome da pokreće unutrašnje isceljenje i i da podstiče nasilje i zlostavljanje.
To je potvrdio njen bivši cimer iz Njujorka, Luzer Twersky u dokumentarcu rekavši da je “počela da se potpuno gubi” kada je počela da koristi halucinogene droge. „To je trenutak kada je počela da ide nizbrdo,“ kaže on. Rekao je da je takođe verovao da je radila kao “sugar baby”, plaćena za romantične veze sa bogatim i moćnim muškarcima koji su takođe plaćali stan koji su delili.
Operacija odstranjivanja dojke je pokrenula promenu.
Online guru
Wellness web sajt i pretplatničke usluge koje je Torres pokrenula su obećavali korisnicima: „Ljubav, novac i samopouzdanje o kojima ste oduvek sanjali.“ Video klipovi samopomoći nudili su savete o vezama, wellnessu, poslovnom uspehu i spiritualnosti – uključujući hipnozu, meditaciju i programe vežbanja.
Za dodatnih $150 klijenti su mogli da otključaju ekskluzivne video konsultacije jedan na jedan sa Torres tokom kojih bi tvrdila da može da reši sve njihove probleme.
Ana – žrtva koja je pomogla drugima i hrabro stala pred kamere
„Ona je za mene predstavljala nadu,“ kaže Ana, opisujući svoju reakciju kada je 2017. godine naletela na Katin Instagram profil.
Kaže da je bila privučena Torresinim napretkom od siromašnih brazilskih favela do međunarodnih modnih pista, sa sve žurkama sa poznatim holivudskim zvezdama. „Delovala je kao da je prevazišla nasilje u detinjstvu, zlostavljanje i sve te traumatične događaje,“ rekla je Ana za ovaj BBC dokumentarac. Ana je ranjiva i kaže da je pretrpela nasilno detinjstvo, sama se preselila u SAD iz južnog Brazila, i prethodno bila u nasilnoj vezi.
Torres je tada upravo objavila svoju autobiografiju pod A Voz ili u prevodu Glas, u kojoj je tvrdila da može da proriče budućnost zahvaljujući svojim spiritualnim moćima i bila je čest gost u uglednim brazilskim medijima. „Bila je na naslovnicama časopisa. Viđena je sa poznatim ličnostima poput Leonarda DiKapria. Sve što sam videla delovalo je verodostojno,“ kaže Ana. Posebno ju je privukao Torresin pristup spiritualnosti.
Ono što Ana nije znala je da je inspirativna priča koju je Torres ispričala bila zasnovana na poluistinama i lažima. Kao i kod većine takvih, zar ne?
Kada je Torres 2019. godine zamolila Anu da se preseli u Njujork i radi i živi kod nje kao njena asistentkinja, pristala je. Rada je studirala nutricionizam na univerzitetu u Bostonu, ali je prešla na online umesto toga, i prihvatila ponudu da brine o Torresinim životinjama, kuva, pere veš i čisti za oko $2000 mesečno.
Kada je stigla, odmah je shvatila da se realnost ne poklapa sa savršenstvom prikazanim na influenserkinom Instagramu. „Bilo je šokantno jer je kuća bila stvarno neuredna, stvarno prljava, nije lepo mirisala“ .
Ana kaže da Torres nije mogla da podnese da bude sama tako da bez nje nije mogla da uradi ni osnovne stvari kao što je recimo održavanje higijene. Stalno je morala da bude tu za nju. Kaže da je ponekad bežala u teretanu u zgradi, hvatajući nekoliko sati sna umesto vežbanja. „Sada vidim da me je koristila kao robinju… nelazila je zadovoljstvo u tome,“ i dodala da nikada nije bila plaćena za svoj rad i da se osećala kao da nema izlaza. „Verovatno sam bila jedna od njenih prvih žrtava trgovine ljudima.“
Kako se odrekla svog smeštaja na univerzitetu u Bostonu, nije imala gde da se vrati. Nije imala novac da plati alternativni smeštaj jer nikada nije ništa dobila za svoj rad. Kada bi pokušala da se suprotstavi, Kat je postajala agresivna, pokrećući Aninu bolnu istoriju sa porodičnim nasiljem.
Na kraju, posle tri meseca, Ana je pronašla način da pobegne preselivši se kod novog dečka.
Ana nije bila jedna od nestalih žena koje su bile cilj istrage FBI, ali je i ona bila žrtva prisile i ključna za njihovo spasavanje. Sada se nada da će njena priča pomoći drugima da prepoznaju znakove manipulacije i eksploatacije i da će žene biti ohrabrene da potraže pomoć ako se nađu u sličnim situacijama.
Amanda
Amanda, bivša klijentkinja koja živi uglavnom gradu Brazila kaže da je Kat činila da se oseća posebno. „Sve moje sumnje, moja pitanja, moje odluke: uvek bih ih prvo prenela njoj, da bismo zajedno donosile odluke,“ kaže ona. Ali izgleda da je taj savet imao mračnu stranu. Ana, Amanda i drugi bivši pratioci kažu da su se osećali sve više psihološki izolovani od prijatelja i porodice i bili spremni da urade sve što Torres predloži.
Desirrê – od društvenih mreža do prostitucije
Desirrê Freitas, Brazilka koja živi u Nemačkoj, i Brazilka Letícia Maia , dve žene čiji je nestanak pokrenuo potragu FBI, preselile su se da žive sa Torres.
Desirrê kaže da je u njenom slučaju, Torres kupila avionsku kartu iz Nemačke, rekavši joj da je suicidalna i da joj je potrebna Desirrêina podrška. Torres ju je primoravala da satima satima provodi ispred kamere kako bi proizvodila sadržaj za društvene mreže, kao i da je naterala da pešači do „tačke iscrpljenosti“ pod maskom spiritualne prakse. Kao da to nije bilo dovoljno, sredila joj je posao u klubu kao igračici a zatim je naterala da se navi prostitucijom. U jednom momentu je spavala na ulici jer nije smela da se vraća u stan sa manje od 3000 dolara. Napisala je knjigu o svemu @Searching Desirrê.
Sol
Još jedna Brazilka, Sol, takođe je regrutovana. Objavljujući na svojim društvenim mrežama, Torres je predstavila svoj “klan veštica” svojim pratiocima.
Sol kaže da je pristala da se preseli kod Torres nakon što je postala beskućnica i bila zaposlena da obavlja tarot čitanja i časove joge. Ali nije prošlo mnogo vremena pre nego što su, kako Desirrê kaže, stvari postale zloslutne. „Kat je postala veoma agresivna i nije nam dozvoljavala da napustimo kuću. Jednog dana je rekla: ‘Zar ne shvatate da ovde nemate nikakva prava? Sviđa mi se što ste vi, devojke, ovde jer nema zakona koji bi vas zaštitili,’“ kaže ona.
Istraga FBI 202. godine
Kada su porodice dve mlade Brazilke Maia Alvarenga i Desirrê Freitas prijavile njihov nestanak u septembru 2022. godine, Ana je znala da mora da reaguje kada je saznala da su otišle da žive kod Kat.
Torres je tada bila udata za muškarca od 21. godine po imenu Zach, kojeg je upoznala u Kaliforniji. Živeli su u iznajmljenoj kući pet spavaćih soba u predgrađu Austina, Teksas. Ponavljajući obrazac koji je započela sa Anom, Torres je ciljala svoje najposvećenije pratioce, pokušavajući da ih regrutuje da dođu i rade za nju. Zauzvrat, obećavala im je da će im pomoći da ostvare svoje snove, kapitalizujući na intimnim ličnim detaljima koje su delile sa njom tokom sesija životnog koučinga. Naravno, odmah im je oduzimala dve papire i pasoše.
Dok su bile zatvorene u kući, Ana je otkrila njihov nestanak u Brazilskim vestima. Kontaktirala je advokate porodica nestalih devojaka i poslala im zapise glasovnih poruka koje su joj slale prijateljice koje su se borile da pobegnu od Torres. „Srećom, imala sam te poruke jer, da nisam imala dokaze, verovatno im ne bi poverovali,“ kaže ona. „Onda je FBI stupio u akciju.“
Desirrê kaže da kada je primetila agente kako se približavaju kući stavila poruku u staklenu posudu za hranu i spustila je preko ograde, tražeći pomoć. I Letícia i Desirrê sada žive u sigurnim kućama u Teksasu.
Nedovoljna kazna?
Torres i njen suprug Zach su uhapšeni prošle godine. Dok su Zachu odbačene sve optužbe nakon što je proveo 10 dana u zatvoru. Torres je osuđena na osam godina zatvora zbog trgovine ljudima i ropstva jedne od tih žena. BBC World Service je saznao da su protiv nje podignute optužbe u vezi sa drugom ženom. BBC je otkrio da je najmanje još četiri žene bilo gotovo uvereno da se pridruže Torres u kući, ali su odustale. Ukupno je pronađeno 20 žrtava.
Kako je ovaj bivša manekenka uspela da pridobije svoje pratioce i namami ih u seksualnu eksploataciju?
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.