Svetski dan knjige i autorskih prava

Dan kada knjige dobijaju svoj glas.

indijankadanka
od indijankadanka
5 minuta za čitanje
Canva pro

Nekada nismo ni svesni koliko svetskih dana postoji. Gotovo svaki datum u kalendaru ima neku svoju priču koja se slavi globalno. Ponekad je ta priča smešna, ponekad gorka a ponekad nevidljiva. Od Dana sendviča, preko Dana mačaka, do Dana krofni ili viskija…

Naravno da ne možemo sve da zapamtimo, niti da o svakom pišemo. Ali zato postoje oni koje vredi sačuvati, dani koji nas podsete na tihe radosti, na nečiju posvećenost, na ono što nas čini ljudima. Jedan od tih dana je i Svetski dan knjige i autorskih prava.

Knjige nisu samo stranice već pravi svetovi iza kojih stoje dani i noći, oči i ruke, snovi i discipline. Ovaj dan ne slavi samo papir, već i um ipravo da ono što napišeš ostane tvoje.

Zašto se baš 23. april slavi?

Ovaj datum simbolično vezujemo za smrt dva velikana književnosti: Miguela de Servantesa i Vilijama Šekspira. Ipak, istina je da su preminuli u razmaku od deset dana zbog tadašnjih razlika između gregorijanskog i julijanskog kalendara.

UNESCO je 1995. godine proglasio 23. april za dan kada se obeležava važnost knjige, čitanja, izdavaštva i zaštite autorskih prava širom sveta.

Filmovi koji slave čitanje i knjige

Dead Poets Society (1989) – Robin Williams u ulozi profesora koji uči učenike da misle svojom glavom kroz poeziju i snagu reči.

The Book of Thief (2013) – Devojčica u nacističkoj Nemačkoj pronalazi spas u ukradenim knjigama i deli ih sa onima koji više nemaju ništa.

Finding Forrester (2000) – Mladi pisac iz Bronksa stupa u kontakt sa povučenim autorom a knjige i pisanje menjaju njihove živote.

The Reader (2008) – Priča o odnosu čitanja, pismenosti i iskupljenja kroz intimnu i moralno složenu priču između mladića i starije žene.

Matilda (1996) – Dete sa izuzetnim intelektom i ljubavlju prema knjigama koristi čitanje kao način da se izbori sa okrutnošću sveta odraslih.

Video igre koje slave knjige i čitanje

The Library of Babel (2023) – Igra inspirisana Borhesovom pričom o beskonačnoj biblioteci u kojoj su sadržani svi mogući tekstovi.

80 Days (2014) – Narativna avantura zasnovana na romanu Žila Verna u kojoj izbori igrača vode kroz priču pisanu u stilu putopisnog dnevnika.

Book of Demons (2018) – Akciona igra sa kartama koje predstavljaju stranice knjige; celokupna estetika podseća na papirni svet bajki.

Wytchwood (2021) – Igra u kojoj se sve bazira na starim receptima, bajkama i rukopisima. Istražujete svet kroz čitanje i kreaciju.

Astrologaster (2019) – Komična interaktivna priča predstavljena u obliku stare knjige sa pevanim uvodima i duhovitim istorijskim referencama.

Najčitanije knjige u Srbiji trenutno

Delfi:

  • „Semper idem“ – Đorđe Lebović
  • „Maca na recept“ – Šo Išida
  • „Skrivena devojka“ – Lusinda Rajli
  • „1984“ – Džordž Orvel
  • „Dete u tebi mora da pronađe svoj zavičaj“ – Štefani Štal

Vulkan:

  • „Pod tuđim suncem“ – Miodrag Majić
  • „Dok se kafa ne ohladi“ – Tošikazu Kavaguči
  • „Ostrvo pelikana“ – Miodrag Majić
  • „Knjiga o Milutinu“ – Danko Popović
  • „Sutra, i sutra, i sutra“ – Gabrijela Zevin

Trivia

U Španiji je ovaj dan praznik još od 1923. godine u čast pisca Miguela de Servantesa. Ovo je takođe i deo proslave dana Svetog Đorđa u Kataloniji, gde je tradicija još iz Srednjeg veka da muškarci donose ruže svojim voljenima, a od 1925. godine žene daju knjigu zauzvrat. Polovina godišnje prodaje knjiga u Kataloniji dešava se u ovo vreme – sa preko 400.000 prodatih i razmenjenih primeraka za više od 4 miliona ruža.

Iako se 23. april često navodi kao datum smrti i Šekspira i Servantesa, to nije u potpunosti tačno – Servantes je umro 23. aprila po gregorijanskom, a Šekspir po julijanskom kalendaru. Razlika između njih je bila skoro deset dana.

I za kraj…

Ako ste ikada zatvorili knjigu sa osećajem da ste bili negde drugde, onda znate zašto nam je potreban dan poput ovog.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.