Zašto gejmeri treba da otkriju svet vinila i gramofona?

Kad gejming prestane da se svira samo na ekranu – vinil oživljava tvoje svetove.

indijankadanka
od indijankadanka
6 minuta za čitanje
Canva Pro

Gejming nas je naučio da svet ne mora biti stvaran da bismo ga osetili. Da emocije mogu da eksplodiraju u pikselima. Da možemo da zaplačemo uz kraj jedne igre ili da nas ritam borbe ponese jače nego bilo koji koncert. Ali šta se dešava kad muziku iz omiljenih igara, filmova i serija prenesemo u stvarni prostor? Kad zavrtimo ploču i pustimo da zvuk zaista “diše”?

To je trenutak kada gejmer postaje audiofil.

Kako početi?

Ako nikad niste slušali muziku sa vinila, teško je opisati taj osećaj. To nije puko slušanje već je iskustvo. I za sve vas koji želite da to iskustvo uđe u vašu svakodnevicu, Audio-Technica LP60X je idealan početak. Elegantan, pristupačan i spreman za rad čim ga izvadite iz kutije. Ne trebaš biti tehnički ekspert, dovoljno je da znaš da spustiš iglu i da voliš muziku. Uostalom, pročitajte AT-LP60X – Odličan početak za audofile .

LP60X automatski spusti i podigne iglu, ima ugrađeni preamp (što znači da ga lako povezuješ na bilo koji zvučnik ili slušalice), a dolazi i u više boja i tako se savršeno uklapa u svaku gejming postavku. Idealna ulaznica u svet vinila.

Ploče koje pričaju tvoju priču

Gejmeri danas ne moraju da biraju između svojih svetova i sveta muzike jer oni mogu da ih spoje. I iskreno, trenutno je trend u svetu da se mesecima unapred preorderuju limitirana izdanja muzike iz video igara. Volim da gledam ponude na Blip Blop sajtu i šta sve može da se poruči unapre.

Recimo, Assassin’s Creed Shadows set “Lofi Girl x Assassin’s Creed Shadows” ima 2 ploče koje izgledaju kao mermer, pakovanje sa novim artwork-om i kada se pojavi 25. aprila, koštaće 35 dolara. Izdaje Lofi records i tu ih možete poručiti pošto kod nas, za sada, to nije moguće. U razgovoru sa domaćim gaming retailerima sam saznala da misle da se ploče neće prodavati a ja sam ubeđena u suprotno.

Slušalice daju odličnu atmosferu dok igrate, ali ništa se ne može uporediti sa prostornim zvukom ploče. Na vinilu danas možeš pronaći kompletnu zvučnu avanturu svojih omiljenih naslova. Nema mnogo primera ovih ploča kod nas i ono malo što stigne, odmah se rasproda. Menart je najotvoreniji za gejming, ali oni ipak rade Sony pa je delimično razumljivo. Možda nije full gejming, ali proverite:

  • Planirala sam da na spisak stavim i muziku iz igre Cyberpunk 2077 Ultimate Edition i The Last Of Us ali nisam bila dovoljno brza, pa je Menart prodao pristigle količine pre nego sam uspela da ih kupim.
  • Pored njih, na tržištu se nalazi sve više vinila sa muzikom iz igara, filmova i serija. Stranger Things, The Last of Us, God of War, Zelda, Skyrim, Dark Souls i svaka od njih ima svoju zvučnu priču koja na vinilu dobija dodatnu težinu i dušu.

Od gejmera do kolekcionara emocija

Vinil vam ne daje samo zvuk, već kako kažu čitav proces, obred. Raspakivanje ploče, pažljivo spuštanje igle, lagani šum pre prve note. I da, možda imaš digitalnu verziju pesme, ali analogni ton te podseća da stvari ne moraju biti instant da bi bile vredne.

A kad muzika iz igre koju volite počne da svira sa ploče na vašoj polici, shvatićete da niste samo igrač. Vi u tom momentu postajete hroničar svojih svetova.

Zvuk koji se vidi

Ploče danas nisu samo crne kao kada sam ja počela da ih kupujem pre više decenija. Ploče su bele, crvene, ljubičaste, prozirne i sa umetničkim omotima koji izgledaju kao posteri. A gramofoni su postali lako prenosivi i jednostavni za korišćenje. Model LP60X se lako povezuje sa gejming setupom jer možete da ga stavite pored monitora, dodate LED osvetljenje i gejming svet više nije samo virtuelan. Novi gejming svet je kompletan!

I za kraj…

Gejming nas uči da budemo deo priče. Muzika sa vinila nas uči da je slušamo dublje i jasnije. Kada se spoje, postajemo deo univerzuma koji ne prestaje da svira i okružuje nas.

Zato, pustite ploču, uključite konzolu i dozvolite da svetovi dišu zajedno.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.