“The Reflex” je jedanaesti singl benda Duran Duran, objavljen 1984. godine. Pesma je bila značajno remiksovana za single izdanje i bila je treća i poslednja koja je uzeta sa njihovog trećeg studijskog albuma Seven and the Ragged Tiger (1983). Singl je postao prvi hit benda koji je dospeo na vrh Billboard Hot 100 liste i njihov drugi hit na vrhu UK Singles Chart.
Originalna verzija pesme pojavljuje se kao prva numera njihovog trećeg albuma, Seven And The Ragged Tiger, i ne sadrži semplove. Ova verzija traje 5:29 i nije bila prikladna za singl.
O pesmi
Jedna od misterioznijih pesama Duran Duran-a, “The Reflex” izgleda da ima vrlo dubok koncept. Le Bon, glavni pevač i tekstopisac grupe, neće otkriti značenje i ponekad se nervira kada ga pitaju. “To je neka vrsta dečije pesme,” rekao je za Absolute Radio. “Bilo je trenutaka kada sam se osećao pomalo umorno od nje, ali to je takođe povezano sa činjenicom da me ljudi uvek pitaju o čemu je pesma, a ja nikada ne kažem o čemu su pesme.”
“To je stvarno zanimljiv tekst,” dodao je basista John Taylor.
“Ne biste danas čuli takav tekst. Rane ’80-ih bila su zaista sjajna za duboko čudne, paranoične pop tekstove.”
“The Reflex” je vrlo rani i efektan primer korišćenja semplovanja, što je način na koji su stvorili zvuk “re-re-re-re-flex”.
U poslednje vreme se sve više piše o tome da pesma govori o kocki i kockanju kao poroku.
Video
Bio je to prvi Duran Duran hit koji je dospeo na vrh američke liste, i njihov drugi koji je to učinio u UK, gde je “Is There Something I Should Know?” dospeo na #1 prethodne godine. Umesto da ostanu na prepotnatom terenu i nastave da snimaju na egzotičnim lokacijama, muzički video je snimljen na koncertu Duran Duran-a.
Režirao ga je Russell Mulcahy, i to je koncertni snimak sa zaokretom! Koristeći veliki ekran iznad bine za umetanje nasumičnih slika, siluete sa lancima, koje su bile zaštitni znak ranog MTV-a. Takođe postoji digitalni efekat koji izgleda kao voda koja izlazi iz ekrana i kvasi publiku. Danas izgleda možda pomalo grupo i ne tako neobično ali imajte u vidu da je u pitanju 1984. godina i da je to tada bilo užasno napredno.
Nile Rodgers
Nakon što je album objavljen u novembru 1983., bend je čuo pesmu INXS “Original Sin” i postao očaran produkcijom Nile Rodgersa. Angažovali su ga da uradi remix “The Reflex”, i radeći sa Duran Duran guruom za sintisajzere Nick Rhodesom, razvili su poznatu verziju pesme, skraćenu na 4:26, koja je objavljena kao singl i korišćena u videu. Semplovanje je tada bilo novo, pa kada je poslao svoj remix bendu, nisu bili sigurni šta čuju.
“Nismo bili sigurni da li on scratchuje,” rekao je Simon Le Bon. “Onda smo shvatili da on ponavlja određene delove, ali unutar mixa, ne celu pesmu. Bilo je prilično inovativno.”
Nile Rodgers remix je objavljen kao treći singl sa albuma Seven And The Ragged Tiger, nakon “Union Of The Snake” i “New Moon on Monday.” Pesma je dospela na #1 u Americi u junu 1984., sedam meseci nakon objavljivanja albuma.
Live Aid
Duran Duran su izveli “The Reflex” u svom setu na Live Aid-u zajedno sa “Save a Prayer”, “Union Of The Snake” i “A View to a Kill.”
Nakon Live Aid-a, bend se podelio u dva sporedna projekta.
John i Andy Taylor su formirali Power Station sa Nile Rodgersovim kolegom iz benda Chic Bernardom Edwardsom.
Simon Le Bon, Nick Rhodes i Roger Taylor su se udružili za projekat Arcadia.
Interesantno
Duran Duran su bili zvezde i živeli su život navisokoj nozi u to vreme. Njihova turneja je bila sponzorisana od strane Coke, što je bilo ironično jer je kokain bio veliki deo toga. U svojim memoarima, John Taylor se seća koliko se anksiozno osećao čekajući da se koncerti završe kako bi se drogirao.
Pesma se čuje u britanskom rom-com filmu Man Up iz 2015. godine. Pušta se tokom nezaboravne scene gde glumica Lake Bell izvodi ples uz ovu melodiju. Takođe se čuje u filmu American Wedding iz 2003. godine.
Recept
Autor koktela koji sam pronašla na sajtu Profesora alkohola je Carol Donovan, za Intoxicatingly Fun Cocktails, Chicago.
„Postoji mnogo teorija o značenju ove pesme. Za ovaj koktel, odlučila sam da se fokusiram na teoriju da su govorili o sticanju samopouzdanja*, pa sam napravila koktel na bazi džina da ilustrujem kako su mnogi potrošači prešli sa koktela baziranih na neutralnim spiritima na one sa različitim dodatnim ukusima. Želela sam da se držim pića sa samo 3 sastojka za tri linije u refrenu koje se ponavljaju mnoge puta tokom pesme, ali baš kao što je slučaj sa Duran Duran-om, čini se da postoji iznenađujući dodatni sastojak (bitter). Jedino pitanje bi bilo da li naručiti i treći.
Svetlo obojeni cvet predstavlja živopisne boje koje su Duran Duran nosili 1984. godine kada je pesma brzo dospela na prvo mesto nakon lansiranja.
Sastojci:
- 60 ml londonskog suvog džina
- 22.5 ml svežeg soka od ananasa
- 15 ml sirupa od javora za koktele*
- 2 kapi Peychaud-ovih bitter-a
- Ukras: 2 kapi zelenog Chartreuse-a, parče grejpfruta, svetlo obojeni cvet
*Sirup od javora za koktele: 2:1 rastvor pravog sirupa od javora i vode, kako bi sirup bio lakše mešljiv.

Priprema:
Stavite sve sastojke osim Chartreuse-a u šejker sa ledom. Dobro protresite i procedite u čašu za koktele. Dodajte 2 kapi Chartreuse-a na vrh. Iscedite koru grejpfruta preko koktela i bacite je. Ukrasite cvetom i poslužite.
Reči pesme
You’ve gone too far this time
But I’m dancing on the Valentine
I tell you somebody’s fooling around
With my chances on the danger line
I’ll cross that bridge when I find it
Another day to make my stand, oh woah
High time is no time for deciding
If I should find a helping hand, oh woah
Oh, why don’t you use it?
Try not to bruise it
Buy time, don’t lose it
Oh, why don’t you use it?
Try not to bruise it
Buy time, don’t lose it
The reflex is a lonely child who’s waiting by the park
The reflex is in charge of finding treasure in the dark
And watching over lucky clover, isn’t that bizarre?
And every little thing the reflex does
Leaves you answered with a question mark
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.