Easter eggs u igrama: traganje za skrivenim iznenađenjem

Kako su skrivene poruke i virtuelna jaja zauvek promenili svet gejminga.

indijankadanka
od indijankadanka
7 minuta za čitanje
Canva Pro

Da li znate za pojam Easter eggs u igrama?

Uskrs nas svake godine podseti koliko radosti može stati u jedno šareno jaje. Još od detinjstva, znali smo da jaje može da krije iznenađenje, bilo da je čokoladno, plastično sa igračkom ili jednostavno ofarbano rukom koju volimo. Ali postoji još jedna vrsta jaja koja se ne jede i ne farba, već se traži. Ne tražimo ga u dvorištu, nego duboko u svetu video igara. Zove se Easter egg, a njegova priča je toliko neobična da zaslužuje da se prenese upravo za praznik.

Prvo jaje koje nije imalo ljusku

Pojam Easter egg u video igrama nastao je početkom osamdesetih, kada je jedan programer odlučio da ostavi svoj potpis, skriven ali večan.

Easter eggs
Canva Pro

Njegovo ime je Warren Robinett, a igra koju je stvorio zvala se Adventure, za konzolu Atari 2600.

U vreme kada programeri nisu dobijali priznanje ni kredite u igri, Robinett je krišom ubacio malu prostoriju, nevidljivu u standardnom toku igre. Samo pažljiv igrač koji bi pronašao određeni predmet mogao je da uđe u nju.

Tamo ga je čekala rečenica ispisana pikselima: “Created by Warren Robinett.”

Niko to nije znao dok jedan dečak nije slučajno pronašao prostoriju. Umesto da ga kazne, iz kompanije Atari su odlučili da zadrže skriveni element i nazvali su ga Easter egg. Od tada, potraga je počela.

Pročitajte 55 ludih teorija o video igrama koje će vas naterati na razmišljanje

Kada se igra krije unutar igre

Od Adventure pa sve do najnovijih naslova, Easter eggs su postali prava mala umetnost u svetu gejminga. Neki su bili omaži drugim igrama, neki poruke developerima, a neki su jednostavno čudni, i zbog toga ih volimo.

Originalni Doom-u, iza poslednjeg bossa nalazi se skrivena glava kreatora Johna Romera. Ali da biste je videli, morate aktivirati no-clip mod.

  • GTA: San Andreas, ako se popnete na određenu zgradu u San Fierro, pronaći ćete znak na kojem piše: “There are no Easter eggs up here. Go away.”
  • U Batman: Arkham Asylum, zid u kancelariji Warden Sharp-a može da se raznese, ali samo ako ga tri puta pogodite eksplozivnim gelom. Iza zida se nalazi mapa sledeće igre u serijalu – Arkham City. Godinama je stajala neotkrivena, jer niko nije slučajno tri puta pucao u taj zid.
  • UDying Light krije nivo inspirisan Super Mario Bros, ali sa zombijima umesto klasičnih neprijatelja.
  • Dok igrate originalni Mortal Kombat, otkrivanjem posebnih uslova tokom borbe, pojavljuje se tajni borac Reptile.
  • Borderlands 2 skriva Minecraft pećinu sa Creeper-ima.
  • U Hitman 3 postoji tajni izlaz u kojem vanzemaljci otmu igrača.
  • Kroz prozor u dvorcu Hyrule u The Legend of Zelda: Ocarina of Time mogu se videti portreti iz Mario serijala.
  • U Halo 2 može se pronaći skrivena Scarab puška ogromne moći.
  • Klik na Freddyjev poster u Five Nights at Freddy’s izaziva zvuk trube.
  • U Sonic Adventure 2: Battle, Big the Cat se pojavljuje na najneobičnijim mestima kao omaž fanovima koji nikada ne zaboravljaju.
  • U Minecraft-u, ako dodelite ovci ime „jeb_“, ona će promeniti boje poput duge – šala koja je postala legendarna.

Najčudniji Easter eggs u igrama koje igrači pamte

  • U Halo 3, ako 25. decembra otvorite određeni terminal u glavnom meniju, pojaviće se tajna poruka od developera: „Happy Birthday, Lauren!“ – omaž supruzi jednog zaposlenog.
  • U Call of Duty: Black Ops II, možete svirati pesmu zombija „Sympathy for the Devil“ ako aktivirate četiri tastera u tačnom redosledu, što je prava mala muzička potraga.
  • U The Witcher 3, na planinskom vrhu nalazi se kostur sa naočarima, šeširom i priručnikom za paraglajding kao očigledna šala na račun igre The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

Neki od najpoznatijih Easter eggova ostavili su trajan trag u svetu igara.

Easter eggs u igrama: Zašto volimo virtuelna jaja?

Easter eggs nas podsećaju da igre nisu samo proizvodi već živa bića sa dušom. Oni su ljubavna pisma, šale među kolegama, tajni znakovi između igrača i kreatora. Kada pronađemo skriveni detalj, kao da dobijemo mali znak: „Vidiš? Nisi sam. Igra te vidi.“

Za mnoge igrače, potraga za Easter egg-ovima postaje hobi. Pojavile su se zajednice koje prate svaku sumnjivu teksturu, svaki zvuk u pozadini, svaki neobičan dijalog. Neki Easter eggs su otkriveni tek deceniju nakon izlaska igre, što im daje gotovo mitski status. Neke sigurni sam još nisu otkrivena iako se igre igraju godinama. Kreatori nam ponekada daju poneki hint, možda razočarani jer nismo pronašli ono nešto, baš njihovo.

Kada Easter egg postane omaž detinjstvu

Mnogi developeri ostavljaju tragove iz svog detinjstva: postere omiljenih filmova, omiljene čokolade, datume rođenja. U Cyberpunk 2077, pronaći ćete spomenik posvećen psu jednog člana tima, dok Red Dead Redemption 2, nudi mogućnost da sretnete duhove, vampire, pa čak i UFO, a sve kao omaž teorijama zavere koje su obožavaoci pravili u prvoj igri.

I za kraj…

U vremenu kada svi trčimo za rezultatima, pobedama i rekordima, Easter egg nas podseća da zastanemo i da se osvrnemo. Ukazuje da pogledamo iza kulisa i da se setimo da su igre za zabavu, traganje i osmehe.

Kao što tražimo uskršnja jaja po travnjaku, najlepša u korpama, najsnažnija koja će razbiti ostala, tako tragamo za skrivenim porukama u pikselima. Ponekad, nagrada nije ni poen, ni predmet već sam osmeh koji se pojavi kad otkrijemo da je neko, negde, ubacio mali pozdrav samo za nas.

Za najnovije vesti o video igrama predlažem da posetite BuffGaming vesti ali i Svet kompjutera.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.