Svetski dan klavira obeležava se svake godine 28. marta – tačno 88. dana u godini, simbolično jer klavir ima 88 dirki. Ovaj dan posvećen je slavljenju jednog od najvoljenijih i najuticajnijih instrumenata u istoriji muzike.
Svetski dan klavira: Kako je nastao?
Inicijator ideje bio je nemački pijanista i producent Nils Frahm, koji je 2015. godine pokrenuo ovaj praznik s namerom da se podsetimo na lepotu i snagu klavirske muzike – bilo da se svira u koncertnoj dvorani, školi, stanu, ulici ili video igri.
Svetski dan klavira: Kako se obeležava?
Na današnji dan širom sveta organizuju se koncerti, javna sviranja, online nastupi, edukativne radionice, prenosi iz koncertnih dvorana i nastupi mladih talenata.
Muzičke škole pozivaju decu i odrasle da isprobaju klavir, dok mnogi umetnici objavljuju posebne snimke na YouTube-u i društvenim mrežama.
Naravno, svi koriste Hashtag #PianoDay koji ujedinjuje hiljade zaljubljenika u ovaj instrument.
Svetski dan klavira: Zanimljivosti o klaviru
Klavir nije samo instrument već mehanizam emocije. Iza njegove elegantne spoljašnosti krije se čitav svet tehničke preciznosti, istorije i umetničke evolucije. Evo nekoliko činjenica koje dokazuju koliko je klavir poseban:
- Klavir proizvodi ton tako što čekić, obložen filcom, udara metalnu žicu. Upravo ta konstrukcija omogućava izvođaču da dinamikom pritiska na dirku stvori različite nijanse zvuka, od najtišeg šapata do eksplozivnog fortissima.
- Opseg klavira obuhvata čak 88 dirki, od subkontra A (2A) do c5, što ga čini jednim od instrumenata sa najširim zvučnim spektrom. 52 bele i 36 dirke crne boje. Bele dirke su u prošlosti po pravilu prekrivane slojem slonovače, dok se danas za ovu svrhu mahom koristi plastika. Njima su predstavljeni dijatonski tonovi C, D, E, F, G, A i H.
- Zanimljivo je i to da su bele i crne dirke nekada bile izrađivane od slonovače i ebanovine, dok se danas koristi plastika.
- A što se tiče pedala – leva omekšava ton, desna produžava njegovo trajanje, dok srednja (koju ne poseduju svi modeli) ima različite funkcije, zavisno od proizvođača.
- Italijan Bartolomeo Kristofori se smatra izumiteljem modernog klavira. Njegov najveći doprinos bio je mehanizam sa čekićima, koji je zamenio dotadašnje okidanje žica perima, čime je klavir dobio sposobnost dinamičkog izraza.
- Prvi klaviri su se zvali „piano e forte“ – tiho i glasno – upravo zbog te mogućnosti izražavanja emocija kroz snagu dodira.
- Danas postoje tri Kristoforijeva originalna klavira iz 18. veka, i svi se nalaze u prestižnim muzejima – u Njujorku, Rimu i Lajpcigu.
- Klavirska mehanika tokom istorije razvijala se u dva glavna pravca – bečkom i engleskom. Danas dominira engleska.
- Klavir je naslednik čembala i klavikorda, a postoji u više oblika: koncertni klavir, pianino, polukoncertni i električni klavir.
- Korišćen je u svim žanrovima, od klasike do džeza, od rok balada do video igara. Bez njega, savremena muzika ne bi bila ista.
Klavir nije samo instrument – to je svet za sebe.
Filmovi koji slave klavir i pijaniste
The Pianist (2002) – Roman Polanski donosi potresnu priču o životu i muzici Vladislava Špilmana tokom Drugog svetskog rata.
Shine (1996) – Biografski film o pijanisti Davidu Helfgotu, borbi sa mentalnim zdravljem i povratku muzici.
La La Land (2016) – Iako primarno ljubavna priča, sadrži dirljive sekvence u kojima klavir postaje metafora snova.
The Legend of 1900 (1998) – Priča o misterioznom pijanisti koji nikada nije napustio brod na kojem je rođen, ali je postao legenda.
Amadeus (1984) – Nezaobilazno ostvarenje o Mocartu, koji je kao dete već bio virtuoz na klaviru.
Knjige koje slave svet klavira
- “Piano Lessons” – Anna Goldsworthy donosi dirljivo putovanje kroz učenike i učitelje.
- “Evening in the Palace of Reason” – James R. Gaines osvetljava susret između Baha i Fridriha Velikog.
- “The Piano Shop on the Left Bank” – Thad Carhart vodi čitaoce kroz pariske klavirske radionice.
Video igre i klavir
- Pianista: The Legendary Virtuoso – igra koja nudi izvođenje slavnih kompozicija uz autentičan osećaj.
- Rhythm Heaven – igra koja koristi ritam i dirke u logičkoj sekvenci.
- Rock Band 3 – omogućava sviranje na MIDI tastaturi, uz učenje nota.
- The Last of Us Part II – igrač u ulozi Ellie može realno da svira klavir pomoću touchpada, što je izazvalo talas klavirskih obrada na YouTube-u.
- Kind Words – iako nije klavirska igra, u pozadini neprestano svira smirujući klavir.
Trivia koje možda niste znali
- Najskuplji klavir na svetu je Heintzman Crystal Piano, napravljen od stakla, i korišćen je na otvaranju Olimpijskih igara u Pekingu.
- Klavir je u početku bio poznat kao gravicembalo col piano e forte, jer je omogućavao sviranje i tiho (piano) i glasno (forte).
- Frederic Chopin je komponovao gotovo isključivo za klavir.
- U Japanu postoje restorani u kojima su stolovi postavljeni unutar starih koncertnih klavira.
Pesme u kojima klavir nosi emociju
Klavir je vekovima bio glas umetnika – od Beethovena do Adele. Evo nekoliko nezaboravnih pesama u kojima ovaj instrument vodi glavnu reč:
- “I Like Chopin” – Gazebo (1983)
Sint-pop balada koja evocira emociju klasične muzike, a zapravo je italodisco hit sa pamtljivom klavirskom linijom. Naslovna posveta Frederiku Šopenu i danas zvuči sofisticirano i nostalgično. - “Let It Be” – The Beatles
Paul McCartney je ovu baladu napisao uz klavir, a pesma je postala univerzalna uteha generacijama širom sveta. - “Someone Like You” – Adele
Klavir i glas. Ništa više nije bilo potrebno da ova pesma postane simbol ljubavne tuge i dostojanstva. - “Clocks” – Coldplay
Jedna od najprepoznatljivijih klavirskih uvodnih linija u modernoj rok muzici. Minimalistički motiv koji podiže čitavu pesmu. - “Imagine” – John Lennon
Mir, nada, jednostavnost – sve ispričano kroz nekoliko dirki i snažan tekst. - “Piano Man” – Billy Joel
Autobiografska pesma o sviranju po barovima, koju je i sam umetnik izveo uz klavirsku harmoniku i klavir. I danas se smatra njegovim potpisom. - “My Immortal” – Evanescence
Gotik-pop balada sa nežnim, tužnim klavirom i snažnim vokalom – postala je himna slomljenih srca. - “River Flows in You” – Yiruma
Instrumentalna kompozicija koja je postala globalni hit bez reči. Savremena romantika pretočena u dirke. - “Great Balls of Fire” – Jerry Lee Lewis
Klavir kao instrument rokenrola – brz, divlji, zabavan. I opasan za prste ako ga sviraš kao Džeri! - “Bohemian Rhapsody” – Queen
Da, i ovde sve počinje klavirom. Balada, opera, rok – sve staje u ovaj remek-delo koje pokazuje koliko klavir može da bude moćan i raznovrstan.
I za kraj…
Ako imate pristup klaviru – svirajte. Ako nemate – slušajte. Jer klavir ne traži savršenstvo, već emociju. Neka današnji dan bude dan kad pritisnemo pravu dirku u sebi.
#SvetskiDanKlavira
#PianoDay
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.