Nekada nismo ni svesni koliko svetskih dana postoji. Gotovo svaki datum u kalendaru ima neku svoju priču koja se slavi globalno. Ponekad je ta priča smešna, ponekad gorka a ponekad nevidljiva. Od Dana sendviča, preko Dana mačaka, do Dana krofni ili viskija…
Naravno da ne možemo sve da zapamtimo, niti da o svakom pišemo. Ali zato postoje oni koje vredi sačuvati, dani koji nas podsete na tihe radosti, na nečiju posvećenost, na ono što nas čini ljudima. Jedan od tih dana je i Svetski dan knjige i autorskih prava.
Knjige nisu samo stranice već pravi svetovi iza kojih stoje dani i noći, oči i ruke, snovi i discipline. Ovaj dan ne slavi samo papir, već i um ipravo da ono što napišeš ostane tvoje.
Zašto se baš 23. april slavi?
Ovaj datum simbolično vezujemo za smrt dva velikana književnosti: Miguela de Servantesa i Vilijama Šekspira. Ipak, istina je da su preminuli u razmaku od deset dana zbog tadašnjih razlika između gregorijanskog i julijanskog kalendara.
UNESCO je 1995. godine proglasio 23. april za dan kada se obeležava važnost knjige, čitanja, izdavaštva i zaštite autorskih prava širom sveta.
Filmovi koji slave čitanje i knjige
Dead Poets Society (1989) – Robin Williams u ulozi profesora koji uči učenike da misle svojom glavom kroz poeziju i snagu reči.
The Book of Thief (2013) – Devojčica u nacističkoj Nemačkoj pronalazi spas u ukradenim knjigama i deli ih sa onima koji više nemaju ništa.
Finding Forrester (2000) – Mladi pisac iz Bronksa stupa u kontakt sa povučenim autorom a knjige i pisanje menjaju njihove živote.
The Reader (2008) – Priča o odnosu čitanja, pismenosti i iskupljenja kroz intimnu i moralno složenu priču između mladića i starije žene.
Matilda (1996) – Dete sa izuzetnim intelektom i ljubavlju prema knjigama koristi čitanje kao način da se izbori sa okrutnošću sveta odraslih.
Video igre koje slave knjige i čitanje
The Library of Babel (2023) – Igra inspirisana Borhesovom pričom o beskonačnoj biblioteci u kojoj su sadržani svi mogući tekstovi.
80 Days (2014) – Narativna avantura zasnovana na romanu Žila Verna u kojoj izbori igrača vode kroz priču pisanu u stilu putopisnog dnevnika.
Book of Demons (2018) – Akciona igra sa kartama koje predstavljaju stranice knjige; celokupna estetika podseća na papirni svet bajki.
Wytchwood (2021) – Igra u kojoj se sve bazira na starim receptima, bajkama i rukopisima. Istražujete svet kroz čitanje i kreaciju.
Astrologaster (2019) – Komična interaktivna priča predstavljena u obliku stare knjige sa pevanim uvodima i duhovitim istorijskim referencama.
Najčitanije knjige u Srbiji trenutno
Delfi:
- „Semper idem“ – Đorđe Lebović
- „Maca na recept“ – Šo Išida
- „Skrivena devojka“ – Lusinda Rajli
- „1984“ – Džordž Orvel
- „Dete u tebi mora da pronađe svoj zavičaj“ – Štefani Štal
Vulkan:
- „Pod tuđim suncem“ – Miodrag Majić
- „Dok se kafa ne ohladi“ – Tošikazu Kavaguči
- „Ostrvo pelikana“ – Miodrag Majić
- „Knjiga o Milutinu“ – Danko Popović
- „Sutra, i sutra, i sutra“ – Gabrijela Zevin
Trivia
U Španiji je ovaj dan praznik još od 1923. godine u čast pisca Miguela de Servantesa. Ovo je takođe i deo proslave dana Svetog Đorđa u Kataloniji, gde je tradicija još iz Srednjeg veka da muškarci donose ruže svojim voljenima, a od 1925. godine žene daju knjigu zauzvrat. Polovina godišnje prodaje knjiga u Kataloniji dešava se u ovo vreme – sa preko 400.000 prodatih i razmenjenih primeraka za više od 4 miliona ruža.
Iako se 23. april često navodi kao datum smrti i Šekspira i Servantesa, to nije u potpunosti tačno – Servantes je umro 23. aprila po gregorijanskom, a Šekspir po julijanskom kalendaru. Razlika između njih je bila skoro deset dana.
I za kraj…
Ako ste ikada zatvorili knjigu sa osećajem da ste bili negde drugde, onda znate zašto nam je potreban dan poput ovog.
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.