SVETSKI DAN Konja

Priče o nežnosti koja nosi kopita – kako nas konji i dalje vode kroz svetove.

indijankadanka
od indijankadanka
5 minuta za čitanje
Canva Pro

Svetski dan konja obeležava se svakog 1. jula, kao dan posvećen jednoj od najplemenitijih i najbliskijih životinja koje su ikada kročile uz čoveka. Iako datum nije zvanično proglašen od strane UN, prihvaćen je širom sveta kroz kampanje, manifestacije i podsećanja na značaj konja u kulturi, terapiji i svakodnevici.

Ne moraš nikada jahati da bi osetila šta znači konj. Dovoljno je da ga pogledaš. i taj dubok pogled zna da te ogoli i ućutka. Konj ne traži mnogo, ali daje celog sebe. Mnogi od nas nisu odrasli na selu, nisu imali ni staje, a ni sedla. Ali sećamo se crtanih filmova, romana, priča o konjima koji spašavaju, trče slobodni ili čekaju gospodara ispod krošnje drveta. Oni su prijatelji, saputnici, svedoci istorije i snova.

Konj je simbol slobode, snage i elegancije. U mnogim civilizacijama smatra se svetom životinjom. I danas, konji se koriste u hipoterapiji, obliku lečenja za decu i odrasle sa raznim izazovima, jer se pokazalo da njihovo kretanje stimuliše emocije, motoriku i samopouzdanje.

Filmovi koji slave konje

Black Beauty (1994, 2020) – Ekranizacija istoimenog romana, ispričana iz ugla samog konja. Emotivna priča o surovosti, odanosti i ponovnom poverenju.

Spirit: Stallion of the Cimarron (2002) – Animirani film o divljem mustangu koji odbija da bude ukroćen. Glas metala i prirode u galopu.

War Horse (2011) – Konj koji prolazi kroz rovove Prvog svetskog rata. Dirljiva saga o prijateljstvu između dečaka i životinje u svetu koji gubi razumevanje.

Seabiscuit (2003) – Zasnovan na istinitoj priči o malom konju koji je postao simbol nade tokom Velike depresije.

The Horse Whisperer (1998) – Robert Redford kao čovek koji razume konje, ali i bol ljudi. Film o isceljenju – u galopu.

Video igre u kojima su konji više od prevoznog sredstva

Red Dead Redemption 2 – U ovom epohalnom vesternu, konj je vaša senka, saveznik i emocionalna veza. Svaki konj ima svoje ponašanje, i svaki gubitak boli.

The Legend of Zelda: Breath of the Wild – Link jaše konje koje sam pripitomi. Svaki konj je drugačiji, i može se zbližiti samo kroz nežnost.

Assassin’s Creed: Origins i Odyssey – Antički svet ne bi bio isti bez konja. Ne samo za brzinu, već i za vezu s prošlim životima.

Star Stable Online – MMO posvećen isključivo ljubiteljima konja. Možete negovati, trenirati i takmičiti se sa svojim grlom u digitalnom svetu.

Shadow of the Colossus – Vaš konj, Agro, je jedini saputnik u svetu divova. I kada sve nestane , on ostaje.

Knjige o konjima koje se ne zaboravljaju

„Crni lepotan“ – Ana Sewell
Najpoznatija knjiga o konju iz ugla konja. Klasik koji nas uči o empatiji i borbi protiv zlostavljanja životinja.

„Konjić Grbonjić“ – Petar Jeršov
Ruska bajka koja u nama budi čudo i nežnost prema svemu što deluje drugačije.

„National Velvet“ – En Bagnold
Roman o devojčici i njenom konju koji učestvuju u velikoj trci. Inspirativna priča o veri u nemoguće.

„Ponos i pristrasnost“ – Džejn Ostin
Iako ne o konjima direktno, svaki odlazak u selo, svaka šetnja, svaki susret – dogodio se uz topot konjskih kopita.

„Equus“ – Piter Šefer
Teatarski tekst o fascinaciji konjima, želji i tami – duboka analiza čovekove povezanosti sa životinjom.

Društvene igre koje sadrže konje

Photosynthesis: Under the Moonlight – Ekspanzija sa šumskim životinjama, uključuje i kretanje konja kroz magičnu šumu u ekološkom kontekstu.

Equestrian Show – Porodična igra o organizaciji konjičkog takmičenja. Pristupačna i za najmlađe.

Wingspan (ekspanzije) – Iako fokusiran na ptice, neka izdanja i custom dodaci uključuju seoska okruženja i sporedne karte sa domaćim životinjama, uključujući i konje kao deo vizuelnog ambijenta.

Horse Fever – Tematska igra klađenja i trka sa velikom dozom humora. Karikaturalna, ali zabavna.

Trivia

  • U Mongoliji, svaki treći čovek ima konja. Konji se tamo ne posmatraju kao imovina, već kao produžetak duše.
  • U Beču, Španska škola jahanja još od 1572. obučava konje da izvode visoke klasične pokrete – balet u štali.
  • U Srbiji se i danas u mnogim mestima, posebno u Vojvodini, organizuju fijakerijade i konjičke trke kao deo lokalnog identiteta.

I za kraj…

Konj ne govori ali vidi, oseća, pamti. Nikada te ne izda ako si bio nežan. A možda nas baš zato najviše i podsećaju na to kakvi možemo biti kada ne tražimo ništa, osim da budemo uz nekog.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.