PARFEMI: Razlike u konceptima stvaranja i konzumiranja

Kako izabrati sebi parfem prema svojim željama i potrebama

Gordana Kokanovic
od Gordana Kokanovic
13 minuta za čitanje
Canva Pro

Magija zvana PARFEM već dugo je nezaobilazan deo svih naših života. Svako naše sećanje ima svoj miris, a neke osobe po njima i pamtimo. Ali, da li nam je svima poznata istorija parfema i razlike u konceptima stvaranja i konzumiranja?

Istorija parfema

Reč parfem potiče iz latinskog izraza per fumare, što znači „kroz dim“. I zaista, prvi parfemi nastajali su kroz dim aromatičnih smola i biljaka koje su se spaljivale u obredima i svakodnevnom životu.

Veština pravljenja parfema pojavila se istovremeno u više drevnih civilizacija, u Mesopotamiji, Egiptu, dolini Inda i verovatno staroj Kini. Međutim, upravo u Mesopotamiji, u 2. milenijumu pre nove ere, zabeleženo je i jedno od prvih imena u istoriji hemije i parfimerije, Tapputi. Ova žena, čije ime je pronađeno na klinastoj tablici, destilovala je cveće, ulja i druge mirisne sirovine, pažljivo ih filtrirala i ponovo zagrevala u svojim posudama. Majstor parfema i vizionarka svog doba.

Kasnije su Rimljani i islamski svet usavršili ovu umetnost, uvodeći nove tehnike destilacije i šireći mirisnu kulturu po celom Mediteranu i Bliskom istoku. Parfem je postao deo identiteta, društvenog statusa i umetničkog izražavanja.

  • 1889. Godine je kuća Guerlain izbacila prvi moderan parfem Jicky . Kreirao ga je Aime Guerlain.
  • Prvi kultni komercijalni parfem je 1921. izbaciila kuća Chanel i to je No. 5. Po zvaničnim podacima to je i dalje najprodavaniji parfem svih vremena.
  • Najstariji sačuvani parfemi otkriveni su 2003. godine na Kipru u drevnoj parfimeriji iz pre više od 4.000 godina, u kojoj je pronađeno preko 60 alata i bočica.

Često me pitaju:  Koji parfem je najbolji da kupim?

Moj odgovor je uvek isti.

Svi parfemi su najbolji!

Koji će se vama dopasti zavisi samo od vas. Preporuka može uvek ići u smeru šta ima od noviteta. Svakako parfem ne treba birati po modelu kako stoji nekom drugom.

Svaka koža razvija miris drugačije.

Većina nas ima neke svoje favorite. Gotovo da sam 100% sigurna da odgovarajući parfem dopunjuje ličnost i daje posebnu dozu samopouzdanja.

Podela po koncentraciji

Često se zapitamo zašto neki parfem nestane sa kože već nakon sat vremena, dok drugi ostaje prisutan tokom celog dana, pa čak i duže. Malo je onih koji znaju da ključ nije samo u izboru mirisnih nota, već u koncentraciji mirisnih ulja koja određuje jačinu i postojanost parfema. Ta razlika u koncentraciji pravi jasnu razliku.

  • Eau Fraishe daje najmanju koncentraciju do 3%. Uglavnom su poznati kao body mistovi.
  • Eau de Cologne je 2-5%, Eau de toalete  je 5-15%
  • Eau de parfum je 15-20%,
  • Parfum ili Extract de Parfum je 20-40%

Ovo nam je više manje svima već poznato. Treba još znati da miris nije manje kvalitetan ako je koncentracija parfemskih ulja manja. EDP ili Parfum su više za večernje izlaske ili zimski period godine. Sveži parfemi, letnji jako lepo idu u manjim koncetracijama parfemskih ulja.

Razlike u konceptima

Iako je nekima bitno samo da li im se parfem dopada ili ne, i koliko je postojan, bitno je znati da postoje razlike u tome kako nastaju.

Lifestyle parfemi

Lifestyle pafemi nisu nužno skupi. Oni prate zivot i stil života određenih poznatih ličnosti ili imidž neke linije modnog brenda. Ove parfeme možemo naći po drogerijama, parfimerijama i sve česće u radnjama sa garderobom lansirani da prate određene modne kolekcije. Primer za ovo su Zara parfemi ili Victoria’s Secret. Više ili manje poznate ličnosti glumice, pevačice prave svoje linije. Medju najpoznatijim celbrity koji su izbacili svoje parfeme su : Jennifer Lopez, Rihanna, Lady Gaga, Sarah Jessica Parker, Britney Spears…

Designer parfemi

Designer parfeme kreiraju kuće poznate po visokoj modi. Za razliku od garderobe i assesoara parfemi su pravljeni za široku publiku.Većina Designer kuća koje rade parfeme u poslednje vreme rade pod istim nazivom Eau de Toalete i Eau de Parfum ali budu dva različita mirisa. Baza im je ista i većina sastojaka srednjih i gornjih nota su iste, ali ipak ima nešto malo izmena. Zaključili su da se dobija bolji miris ne samo izmenom koncentracije već i malom izmenom sastojaka. Raspitajte se o tome kad birate parfem za sebe. Neki parfemi su bolje na tržistu prosli kao Eau de Toalete nego kao Eau de Parfum i obrnuto.

Ima ljudi koji uvek vole da kupuju samo Eau de Parfum zato sto samo to smatraju Parfemom. U zavisnosti od koncentracije parfemskih ulja neki proizvodjači mogu 15% okarakterisati kao EDP, a neki će staviti EDT, tako da proverite i to.

Designer parfemi su do početka 21. veka bili u većini . To su komercijalni parfemi vezani za modne kuće koje su uz garderobu razvijale i ovu granu mode. Tako su nam svima poznate kuće: Chanel, Gucci, Versace, Boss, Burberry, Trussardi… i mnogi klasici i noviteti godinama unazad.

Prive parfemi

Prive kolekcije parfema nastaju početkom ovog veka kada su neke desiner kuće poželele da naprave nešto ekskluzivnije u okviru svoje parfemske industrije. Preteča ovim Prive kolekcijama je svakako Chanel kuća koja je već 1920. stvorila prve ekskluzivne note. Napravljeni su u malim serijama i prodavali su se isključivo u Chanel buticima. Pocetkom ovog veka kad je Prive model zvanično zaživeo Chanel je objedinio ove mirise i lansirao ih u ekskluzivnoj kolekciji “Les Exclusifs de Chanel”.

Najveće modne i parfemske kuće od 2004. pa narednih godina izbacuju svoje Prive kolekcije.

  • Giorgio ArmaniArmani Privé (2004)
  • DiorLa Collection Privée (počela 2004, rebrendirana oko 2010.)
  • Givenchy – L’Atelier de Givenchy
  • Yves Saint Laurent – Le Vestiaire des Parfums

Prive spaja dizajnerski brend sa ekskluzivnim parfemskim konceptom. Koriste se kvalitetniji sastojci, kompleksnije formule i svakako luksuznija ambalaza. Spram svega toga i cene Prive su vise nego Designer parfema i prodaju se samo u ekskluzivnim parfimerijama.

S obzirom na to da je ovo izuzetno lični projekat, želeo sam da posebno izdanje zadrži notu ekskluzivnosti u što većoj meri. Zato sam u sklopu projekta kreirao ekskluzivno izdanje vrhunskih parfema prožetih daškom egzotike. Svaki od njih priziva određeno raspoloženje i kreira posebnu atmosferu dalekih zemalja“ – izjavio je svojevremeno Giorgio Armani.

NICHE parfemi

Niche parfemi dolaze iz manjih, specijalizovanih parfemskih kuća koje se fokusiraju isključivo na proizvodnju parfema. Oni se prodaju u manjim serijama i stvaraju ih dizajneri specijalizovani za kreiranje mirisa. Akcenat je na pravljenju unikatnih kompozicija koje se ne dopadaju svima, čak se određen miris većini koja ga proba uopšte ne dopada. Za samu proizvodnju se koriste ređi i egzotičniji sastojci. Pravljeni su sa namerom da izazovu emociju i neki umetnički doživljaj. Često se prave ručno  i fokus je isključivo na mirisu, a ne na brendu ili reklami. Bočice su uglavnom svedene.

Najviše kuća koje rade Niche parfeme ima u Francuskoj i Italiji. Među najpoznatijima su:

Creed (UK/Francuska) Veoma pažljivo se nabavljaju sastojci kao sto su ekstrati ruže Bugarske,Turske i Maroka, Bergamot iz Kalabrije, italijanski jasmin, burbonska vanila.. Creed samostalno proizvodi mnoge svoje esencije koristeći tradicionalne tehnike. Prirodne sirovine najvišeg kvaliteta se i dalje ručno mere, mešaju i maceriraju. Najpoznatiji među Creed je muški Aventus.

Nasomatto (Holandija). Neobični mirisi jos neobičnijih sastojaka. Bočice jednostavne uglavnom sa drvenim poklopcem i punjenja su samo 30ml ili baš male 4ml. Često se koriste kontroverzni sastojci i proizvođač nikad ne odaje sastave istih. Ovim se dodatno dodaje misterija pristupa i poziva na lično otkrivanje. Gospodin Gualtieri, tvorac brenda, ima jedinstven nadimak „The Nose“. Nasomatto parfeme možete u našoj zemlji pronaći u Metropoliten parfimerijama.

Xerjoff (Italija). Osnivač je Sergio Momo sa željom da predstavi lepotu najluksuznijih sastojaka ukomponovanih u mirisne note. Najveci broj parfema se vode kao unisex tako da su namenjeni svima bez obzira na pol. Dovoljno je da ti se dopada. Ove, kao i jos neke Niche parfeme možete naći u Belodore parfimerijama. Trenutno su u centru pažnje zbog saradnje sa bendom Duran Duran i dva nova parfema koji nose njihov potpis.

Još jednom naglašavam da Niche parfemi nisu rađeni za široku komercijalnu publiku već za ljubitelje parfema.

Naš luksuzni lanac parfimerija Jasmin u svojim najjačim radnjama ima Niche korner sa veoma dobrim asortimanom. Ukoliko ste pionir u istrazivanju, a volite specifične parfeme, možete ih isprobati i kupiti u ovim radnjama. Od brendova zastupljenih u Jasmin radnjama izdvajam

  • Atkinsons (Italija). Podeljeni su na muške, ženske i unisex mirise i na toaletne, parfemske, oud note. Svi su velike ml sa cenom oko 200e. Slobodno se upustite u istraživanje…
  • Moresque (Italija), New Notes (Italija), The House (USA), Off-White su brendovi novi na našem tržištu. Izuzetnog su kvaliteta i neobičnih mirisa. Probajte da pronađete onaj koji je deo vaše ličnosti.

AI parfemi

U poslednje vreme sve više se govori o „AI parfemima“ kao mirisima koje je pomogla da se razviju veštačka inteligencija. Iako to može zvučati kao još jedan marketinški trik, u pozadini se krije prava tehnološka revolucija.

Jedan od primera je Tom Ford, koji posluje pod okriljem kompanije Estée Lauder. Njihov najnoviji AI projekat rezultirao je parfemom Tom Ford AI Essence Bois Pacifique, koji koristi podatke iz analize miliona kombinacija nota, potrošačkih preferencija, ali i molekularnih stabilnosti, kako bi se stvorio „savršen parfem“.

Slične formulacije kojima je asistirao AI pojavljuju se i kod brendova kao što su Givaudan i SymriseEveryHuman, koji koriste veštačku inteligenciju u analizi sastojaka i potrošačkih reakcija širom sveta.

AI prepoznaje obrasce koji se često dopadaju potrošačima i na osnovu toga predlaže formule koje parfimeri potom testiraju, dorađuju i finalizuju. Dakle, iako AI kreira osnovu, umetnost i nos parfemera su i dalje presudni.

AI nema čulo mirisa, iskustvo, kontekst, emociju i ono što nas tera da volimo neki parfem čak i kad ne znamo zašto. AI može samo da „predvidi“ i „kalkuliše“. Dakle, AI parfemi mogu biti savršeno balansirani, ali često će im nedostajati ono nešto što se zove duša.

Reč za kraj

Imam neke omiljene Lifestyle parfeme koji su uvek na mojoj polici, ali i svoje Designer favorite već godinama. To ne znači da nisam uvek otvorena za testiranje noviteta. Sto se tiče Niche parfema, to polje mi nije puno istraženo. Ne preterujem kada probam nešto novo, i uvek testiram samo jedan. Još uvek nisam naišla na onaj koji će biti 100% moj!

Da li ste vi pronašli svoj parfem?

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak