Svetski dan autizma: Vreme je za prihvatanje

Ne traže posebne privilegije već traže da ih razumemo

indijankadanka
od indijankadanka
5 minuta za čitanje
Canva pro

Možda će neko reći da se već sve zna. Da su brojevi poznati, da stručnjaci već govore o razvoju, terapijama i genima. Ali jedan dan, kao što je 2. april Svetski dan podizanja svesti o autizmu postoji da nas sve podseti na ono što često previdimo: da je prihvatanje važnije od definicija, a razumevanje veće od brojki.

Šta je zaista autizam?

Autizam je više od medicinske definicije i više od spektra. To je drugačiji način razmišljanja, percipiranja i reagovanja. Statistika kaže da bolje jedno od 160 dece. Realnost kaže da iza svakog broja stoji jedno dete koje oseća, razume, voli i pokušava. I to pokušava u svetu koji često ne zna kako da ga prihvati.

Jedan dan za sve one godine tišine

Ovaj dan je pokrenut u Kataru, a prepoznat i podržan od strane Ujedinjenih nacija, ne da bi autizam bio samo tema, već da bi ljudi sa autizmom postali deo svakog razgovora o pravima, jednakosti i svakodnevici. Jer ne traže oni sa autizmom posebne privilegije ve’ traže šansu da žive svoj život sa istom slobodom kao i svi mi.

Od podizanja svesti ka prihvatanju

Godinama se govorilo o podizanju svesti. A sada je vreme za sledeći korak. Prihvatanje. Neurodiverzitetski pokret nas uči da različitost mozga nije nešto što treba „popraviti“, već nešto što treba razumeti. Da možda svet ne bi bio siromašniji, nego bogatiji – kada bi imao više prostora za one koji misle drugačije.

Rana pomoć i veliki pomaci

Rana intervencija, prilagođene terapije i podrška porodici su osnova na kojoj dete sa autizmom može da raste. Nauka ide napred. Zna se koliko folna kiselina i izbegavanje infekcija mogu uticati, kao što se zna i da vakcine ne izazivaju autizam. I tu ne sme više biti sumnji.

Društvo još uvek kasni

Mi volimo da pričamo o inkluziji, ali, da li zaista živimo inkluziju? Koliko puta ste videli dete koje se ponaša „neobično“ i čuli ružne komentare? Ili gledali učiteljicu koja nije spremna da „nosi“ dete koje traži više pažnje? Autizam nije izbor ali naše ponašanje prema njima jeste.

Knjige, filmovi, serije i igre koje govore jezikom razumevanja

Uvek je važno približiti neku temu kroz priče koje ostaju sa nama. Zato, kao i svake godine, biramo naslove koji mogu pomoći da bolje razumemo svet osoba sa autizmom i njihov doživljaj, izazove, ali i genijalnosti koje često prolaze neprimećeno.

Knjige koje otvaraju oči

  • “The Reason I Jump” – Naoko Higashida
    Iskrena ispovest trinaestogodišnjeg dečaka sa autizmom koja pomaže da čujemo ono što se često ne izgovara.
  • “Neobičan incident sa psom u noći” – Mark Haddon
    Knjiga koja kroz naraciju dečaka sa Aspergerovim sindromom pokazuje koliko je percepcija sveta relativna.
  • “Look Me in the Eye: My Life with Asperger’s” – John Elder Robison
    Autobiografija čoveka koji je prepoznavao svet drugačije — i uspeo.

Filmovi koji pomeraju granice

  • Rain Man Klasična priča o odnosu braće, u kojoj autizam dobija ljudsko lice.
  • Temple Grandin Film o jednoj od najpoznatijih žena sa autizmom i njenom revolucionarnom doprinosu industriji stočarstva kao i razumevanju autizma.
  • A Brilliant Young Mind (X+Y) Matematika, logika, emocije a sve isprepletano u priči o dečaku koji pokušava da pronađe svoje mesto.

Serije koje podučavaju empatiji

  • Atypical Serija koja pokazuje svakodnevicu jednog srednjoškolca sa autizmom i njegove porodice tako nežno, iskreno i duhovito.
  • The Good Doctor Hirurg sa autizmom i savant sindromom u borbi da ga čuju, priznaju i puste da zasija.

Video igre koje inspirišu

  • To the Moon Iako ne direktno o autizmu, način na koji se bavi emocijama i drugačijim pogledima na svet čini je bliskom ovoj temi.
  • Beyond Eyes Igra o slepoj devojčici koja uči da se snađe u svetu kroz drugačija čula, vrlo blisko iskustvu onih koji svet doživljavaju neuobičajeno.

I za kraj..

Zamislite da neko vaše najdublje emocije, želje i misli ne može čuti jer ih ne izražavate na isti način. A onda zamislite da vas zbog toga smatraju manje vrednim. Svetski dan autizma je poziv svima nama da budemo bolji. Da gledamo, slušamo, prihvatimo i da ne čekamo 2. april sledeće godine da bismo to počeli jer neko čeka da ga razumemo već danas.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.