Na američkom Jugu, vreme ne meriš satima, već obrocima. A kada se na stolu pojavi pržena piletina, onako zlatna, hrskava, začinjena i sočna – zna se da je okupljanje počelo. Fried Chicken je slavlje, porodična priča i trenutak kada se sve drugo zaboravi osim ukusa.
Duga istorija do toplog tanjira
Prva verzija pržene piletine stigla je u Ameriku sa škotskim i afričkim uticajima. Škoti su pržili piletinu bez začina, dok su afrički robovi dodavali ono što su poznavali, bogate začine i tehniku dvostrukog pohovanja. Tako je nastalo jelo koje je kroz vekove postalo zaštitni znak Juga.
U vreme segregacije, fried chicken je bio i simbol otpora i crnci su ga spremali za poneti jer nisu bili dobrodošli u restoranima. Kasnije, to je postao klasik koji se prodaje na uličnim festivalima, u lokalnim restoranima a uvek je deo porodičnih okupljanja.
Zašto je toliko voljena?
Zato što prva korica kaže hrskavo, a sledeći zalogaj šapuće sočno. Jer svaki deo pileta ima drugačiji ukus i jer postoji bezbroj verzija: začinjena u duhu Louisiane, mlečno mekana u Alabami ili u pikantnom nashville stilu. Fried Chicken nije “fast food” već jelo koje se priprema s ljubavlju, začinjava po porodičnoj tajni i uvek dolazi uz osmeh i salvetu viška.
Gde je probati?
U Louisville, Kentucky koji je kolevka slavne recepture i začinske mešavine. U porodičnim restoranima, daleko od velikih lanaca, gde se piletina još uvek prži u velikim šerpama a ne u frižiderima zbog brzine.
Pročitajte tekst Najbolja jela sveta: 25 specijaliteta koje morate probati
Fried Chicken Tradicionalni recept
Sastojci:
- 1 pile (isečeno na komade)
- 500 ml mlaćenice
- 200 g brašna
- 1 kašičica soli
- 1 kašičica bibera
- 1 kašičica dimljene paprike
- 1/2 kašičice belog luka u prahu
- Ulje za prženje
Priprema:
Pileće komade potopiti u mlaćenicu i ostaviti 6–12 sati u frižideru. Uvaljati svaki komad u mešavinu brašna i začina. Pržiti u dubokom ulju dok ne postane zlatno braon i hrskavo sa svih strana. Ocediti na papiru i služiti toplo, uz pire krompir, kukuruzni hleb ili coleslaw salatu.
Fried Chicken Veganska verzija
Sastojci:
- 200 g sejtana ili karfiola u većim komadima
- 200 ml biljne mlečne zamene (sojino ili ovseno)
- 1 kašičica jabukovog sirćeta
- 150 g brašna
- 1 kašičica soli
- 1 kašičica dimljene paprike
- 1/2 kašičice bibera
- Ulje za prženje
Priprema:
U biljnom mleku pomešanom sa sirćetom potopiti sejtan ili karfiol na sat vremena. Uvaljati u mešavinu brašna i začina. Pržiti na vrelom ulju dok ne postane hrskavo. Poslužiti uz vegansku coleslaw salatu ili pire od batata.
I za kraj…
U Americi, fried chicken je komad nostalgije, a kod nas nije ništa drugačije. Ko se ne seća nedeljnog ručka kod bake i pohovane piletine uz kremas pire krompir, ili restovani krompir? Svuda na svetu hrskavi zalogaj podseća da neko kuva za tebe iz ljubavi.
Discover more from Indijanka Danka
Subscribe to get the latest posts sent to your email.