Između zakona i umetnosti: Tužba Nintenda protiv Pocketpair

Pravni spor ili inspiracija? Otkrijte razlike između Pokemona i Palworlda

indijankadanka
od indijankadanka
9 minuta za čitanje
Canva pro

Igra Palworld je pri samoj premijeri izazvala dosta interesovanja, ne samo zbog načina igranja već i zbog likova koji su neodoljivo ličili na Pokemone, pa je igra i dobila nadimal “pokemoni sa oružjem“. Pisala sam već o Palworld pa proverite neki od tekstova. Od samog starta se nagađalo i pretpostavljalo da će se Nintendo oglasiti sa nekom tužbom, i taman kada smo svi pomisli da su rešili da ima dovoljno mesta u ovom velikom svetu video igara za sve junake, Nintendo tužba protiv Pocketpair je uzdrmala sve. Ova vest je izazvala široku diskusiju i spekulacije:

  • Da li Nintendo tuži Pocketpair zbog patenata koji se odnose na hvatanje Pokémona?
  • Koje su šanse Pocketpair-a kada se suočava sa pravnim titanom poput Nintenda?
  • Kako je uopšte moguće da izdavači video igara poseduju patente na dizajn igara?

Intervjua sa PC Gamer sajta


U nedavnom intervjuu koji je PC Gamer uradio sa Kirkom Sigmonom, advokatom za IP, čiji su rani dani u advokatskim kancelarijama u Tokiju doveli do dugogodišnjeg iskustva u oblasti patenta za video igre, pročitala sam dosta informacija koje moram da podelima vama a koje teraju na razmišljanje.

Tu\ba, deo patenta Nintenda
Pocketpair & Nintendo

Sigmon inače redovno piše o zakonima vezanim za video igre, a nedavno je objavio rad u Cardozo Law Review o autorskim pravima i dekompilaciji Nintendo igara od strane fanova.

U tom razgovoru, Sigmon je pružio osnovnu obuku o patentima za video igre, dajući pregled onoga što patenti štite, kako ih izdavači igara obezbeđuju i kako čak i kompanija kao što je Nintendo može riskirati izlaganje napadima ukoliko se odluči za zaštitu svojih patenata.

Pričali su i o teorijama zavere u vezi sa tim koliko dugo Nintendo priprema ovaj postupak tužbe i da li koristi ovu priliku da zastraši konkurenciju. Jedan od ključnih trenutaka u razgovoru bio je osvrt na tužbe vezane za plagijat.

Patenti i kako funkcionišu

Sigmon je objasnio da je ključna razlika između patenata i autorskih prava u tome što patenti štite inovativne ideje i konkretne koncepte, dok autorska prava štite kreativna dela kao što su muzika, knjige i filmovi. Patenti moraju biti dodeljeni i priznati u određenoj zemlji; u ovom slučaju, to su japanski patenti. Tokom razvoja svojih proizvoda, Nintendo je verovatno prijavio patente za koncepte koje smatraju novim i ne očiglednim.

Jedan od poznatih primera je patent za Nintendo 64, gde je Nintendo obuhvatio širok spektar funkcionalnosti, od dizajna kontrolera do načina na koji se Mario kreće. Međutim, vrlo je važno razumeti da tužba zavisi od preciznih odredbi u patentima. Nintendo ne može tvrditi da je Pocketpair “kopirao atmosferu Pokémona”, već mora dokazati da Palworld doslovno krši definicije sadržane u njihovim patentima.

Dakle, ne tuže zbog izgleda i sličnosti već zbog mehanike, borbe i svega što nikada do sada nije bilo na sudu! Možda od sada nećemo moći da hvatamo oružje na poljani i bacamo na zmajeve!

Složenost tužbi za patente

U toku intervjua, Sigmon je naglasio da je ključno da se svi detalji iz patenta doslovno dokažu u slučaju tužbe. To znači da će Nintendo morati pokazati da svaka reč iz patentnih zahteva ima odgovarajući ekvivalent u Palworld-u. Čak i u slučaju sličnosti, treba se osvrnuti na specifične zahteve patenta, što može biti veoma komplikovano.

Rizici i pretnje u tužbama za patente

Jedna od najvećih opasnosti koju kompanije preuzimaju kada pokreću patente je mogućnost da njihovi zahtevi budu preširoki, što može dovesti do toga da patent bude proglašen nevažećim tokom postupka. Ako se pokaže da je patent previše opširan, to može omogućiti protivniku da dokaže da je ideja već postojala, što bi moglo izazvati propast tužbe.

Patent na ymajeve u igrama Nintendo
Pocketpair&Nintendo

U slučaju Nintenda, Sigmon naglašava da će Pocketpair verovatno pokušati da dokaže da su njihovi koncepti već postojali pre nego što je Nintendo podneo svoje patente.

U Japanu, postoji sličan mehanizam za osporavanje patenata kao u Americi, što omogućava tuženima da dokažu da patent ne bi trebao da bude dodeljen zbog prethodnih radova.

Da li je Nintendo planirao ovu tužbu?

Neki od patenata koji su povezani s tužbom protiv Pocketpair-a su “nastavci” ranijih prijava. To znači da je Nintendo možda imao na umu specifične ideje kada je podnosio nove patente. Postoji mogućnost da su, uz pomoć dobrih patentnih advokata, oblikovali patente kako bi se usmerili na potencijalnu konkurenciju, poput Palworld-a.

Video igre i tužbe

Ovo na žalost nije prvi, a ni poslednji primer tužbe u svetu vieo igara. Jedan od najzapaženijih slučajeva je spor između Apple-a i Epic Games-a, koji je započeo 2020. godine. Ovaj pravni okvira nastao je zbog razlika u načinu na koji se trgovalo unutar App Store-a, posebno kada je Epic Games pokušao da zaobiđe Apple naknadu od 30% na prodaju igara i sadržaja. Ova tužba nije samo otvorila pitanja o pravednosti naknada, već je takođe postavila i šire dileme o tome kako velike korporacije upravljaju digitalnim tržištima i šta to znači za manji razvojne studije.

Pored toga, tužbe su se često dešavale i zbog plagijata, gde su se igre ili njihovi elementi našli na meti pravnih tužbi. U svetu video igara, ovaj fenomen je postao sve prisutniji, s brojnim slučajevima gde su manji razvojni timovi optuživani da krše autorska prava većih kompanija. Osim toga, postoje i drugi primeri, poput spora između kompanija Blizzard i Tencent, gde su se razlike u distribuciji i monetizaciji igara dovele do pravnih sukoba.

Evo nekoliko poznatih primera iz sveta video igara gde su se pojavili slučajevi sličnosti, plagijata i ukradenih ideja:

Fortnite” i “PUBG”: Iako su Fortnite i PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG) oboje postali izuzetno popularni u žanru battle royale, Fortnite je često optuživan za to što je preuzeo ideje iz PUBG-a. Iako se Fortnite pridržava slične mehanike igre, njegov umetnički stil i dodaci, kao što su gradnja i čitava estetska atmosfera, pomogli su mu da se razlikuje.

“Borderlands” i “Rage”: Ove dve igre su se suočile sa sličnostima u grafičkom stilu i post-apokaliptičnom okruženju. Iako su obe igre različite u mehanici, likovima i naraciji, kritičari su često pominjali da su elementi dizajna i atmosfere slični.

“Overwatch” i “Battleborn”: Overwatch je postao jedan od najpoznatijih hero shooter igara, ali je Battleborn, koji je takođe imao sličan koncept sa junacima i timskim borbama, bio u senci Overwatch-a. Iako se Battleborn razlikovao po mehanici i svetu, njegova je ideja bila veoma slična, što je dovelo do diskusija o inspiraciji i plagijatu.

“Clash of Clans” i “Castle Clash”: Castle Clash je mobilna igra koja je izazvala kontroverzu zbog svoje sličnosti sa Clash of Clans. Mnogi su smatrali da je Castle Clash preuzeo osnovne elemente igranja, dizajn likova i mehaniku iz Clash of Clans, što je dovelo do raznih pravnih pritisaka i žalbi.

“Dark Souls” i “Lords of the Fallen”: Nakon uspeha Dark Souls franšize, mnoge igre su pokušale da emuliraju njen stil, ali su se suočile s kritikama zbog prevelikih sličnosti. Lords of the Fallen je optužen da je preuzeo mnoge elemente iz Dark Souls-a, što je dovelo do rasprava o originalnosti u dizajnu igara.

Nintendo i tužbe idu zajedno kao mleko i ovsene pahuljice! Interesantna konstatacija iz gornjeg videa.

Situacija između Nintenda i Pocketpair-a osvetljava složene dinamike prava intelektualne svojine u industriji video igara. Patenti su moćan alat, ali njihovo korišćenje može dovesti do pravnih zamki koje predstavljaju rizik za sve uključene strane. Kako se ovaj slučaj bude razvijao, verovatno ćemo videti dalju debatu o granicama prava intelektualne svojine i inovacija u svetu video igara.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.