Izložba Miloš Šobajić i april mesec za muzeje i tišinu pred delima

Poklon-kolekcija Miloša Šobajića u Muzeju grada Beograda, iskustvo koje ostaje

indijankadanka
od indijankadanka
2 minuta za čitanje
Salon Muzeja grada Beograda

Izložba Miloš Šobajić je nešto što morate videti! Za tišinu koja ne guši, već vam šapuće. Za hodnike u kojima vreme staje i gde slike ne vise – nego lebde. Za galerije koje ne nude rešenja, već vam postavljaju pitanja. Za prostore u kojima umetnost postaje put do onog što ne umemo da izgovorimo.

U tom duhu, ako ove aprilske dane želite da provedete drugačije, možda je baš sada pravi trenutak da posetite Salon Muzeja grada Beograda, gde je otvorena izložba „Poklon-kolekcija Miloša Šobajića“. I da, to je poklon – i umetnika i muzeja – nama.

Izložba Miloš Šobajić – On ne slika svet. On ga seća.

Njegova dela nisu samo vizuelna. Ona su bolna, sirova, promišljena. Nastala između 1967. i 2018. godine, ona su svedočanstvo epohe, čoveka u rascepu, emocija koje prepoznajete iako im ne znate ime.

„Želim da zadam udarac kada slikam“, rekao je Šobajić jednom. I jeste. Ali to nije udarac koji vas obara. To je onaj koji vas probudi.

Njegove figure nemaju lice… Ili ga gube. I ne znate da li ste to vi ili neko koga ste nekad poznavali. U svakom slučaju, ne izlazite isti iz tog prostora jer vam je neko pokazao sve ono što ste pokušali da zaboravite.

Pročitajte Muzeji u Beogradu koje morate posetiti i THE REPLACEMENTS: Savršen film za dobro raspoloženje

Izložba Miloš Šobajić – Zašto je važno otići?

Zato što kultura ne stanuje u naslovima vesti. Zato što umetnost nije luksuz već potreba. Zato što u vremenu brzih klikova i kratkih formata, Šobajić traži da zastanete. Da gledate. Da mislite.

Ulaz je slobodan a vrednost je neprocenjiva.

Izložba traje do 4. maja, a Salon se nalazi na adresi Bulevar kralja Aleksandra 32, otvoren od utorka do subote (12–20h) i nedeljom (12–18h).

I ako se pitate da li je to za vas, odgovor je: jeste. Posebno ako vam fali tišina i umetnost koja vas ne zabavlja, već vas ogoli.

Jer april jeste za muzeje.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.