DIPLOMATA 2 – Političke intrige, preokreti i emocionalni konflikti

Serija koja nastavlja da savr[eno spaja političke sukobe, emocionalne dileme i neočekivane preokrete.

indijankadanka
od indijankadanka
9 minuta za čitanje
Canva Pro i Netflix

Kada sam pisala o prvoj sezoni serije Diplomat, istakla sam kako je ovaj Netflixov politički triler uspeo da spoji komediju manira i napet špijunski zaplet. Keri Rasel u ulozi Kejt Vajler, američke ambasadorke u Ujedinjenom Kraljevstvu, donela je priču o ženama na pozicijama moći na način koji retko viđamo – surovo realno, uz dozu humora. Prva sezona nas je ostavila napete, završivši eksplozivnim zapletom u poslednjim minutima, koji je i dalje među najboljim završecima koje sam u poslednje vreme gledala. Sezona 2 nastavlja tačno gde smo stali, zatežući sve političke i emocionalne niti koje su postavljene u prvom delu.

Davno sam čitala da najbolji lideri oni koji ne žele da budu lideri, a ne oni kojima je liderstvo samo sebično sredstvo za osvajanje vlasti. I to je ono što se provlači kroz celu seriju. Kejt i Ministar spoljnjih poslova UK sa jedne strane, njen muž i Premijer UK sa druge.

Gde smo stali: Kraj sezone 1

Prva sezona završila se eksplozijom automobila koja je ugrozila Kejtinog muža Hala (Rufus Suel) i njenog zamenika Stjuarta (Ato Esando). Istovremeno, politička kriza između Velike Britanije, Irana i Rusije, te sumnje da je britanski premijer Nikol Trowbridge (Rori Kiner) organizovao napad pod lažnom zastavom kako bi izazvao rat, stavile su Kejt u nezavidnu poziciju. Ovaj završetak nije bio samo trenutak šoka, već savršen primer kako serija koristi neočekivane obrte da bi nas ostavila željne nastavka priče.

Sezona 2: Intenzitet se nastavlja

Druga sezona, sada skraćena na šest epizoda, donosi oštriji fokus i veću samouverenost u priči. Kejt je sada potpuno u kriznom režimu, balansirajući između pokušaja da otkrije odgovorne za eksploziju i rešavanja pitanja ko je zaista naručio napad na britanski brod. Njena istraga još jednom ukršta političku fantaziju i mračnu realnost jer britanska desničarska vlada u seriji opasno koketira s radikalizmom, a teorije zavere i politički manevar postaju jezivo uverljivi.

Rori Kiner briljira kao Trowbridge, premijer koji kombinuje najgore osobine Borisa Džonsona ili Trampa ali sa manje humora, a više hladnoće. S druge strane, Dejvid Đijasi u ulozi britanskog ministra spoljnih poslova Ostina Denisona donosi idealistički kontrast, što seriju povremeno vraća u domen političke fantazije.

I naravno, i ova sezona se bavi izgledom žene koja ne želi da se bavi stereotipima ali jednostavno nekada mora da popusti.

Pominje se Kejtin izgled, kao i njeno donje rublje i kosa. Na kraju sezone, pojavljuje se sa frizurom tipičnom za potpredsednicu. Haljine sada nosi sa više lakoće, ili se možda manje nervira. Suknja na sastanku je za nas koji smo gledali prvu sezonu šok.

Spajalica koju Kejt koristi da zadrži pantalone je po mnogima simbol onoga što drži seriju zajedno. Ona je sjajna kao sjajna gluma, višenamenska kao nepredvidivi preokreti u radnji, i oštra kao dijalozi političara. Meni se ovo poređenje dopalo.

Kejt i Hal: Dinamičan brak u središtu intrige

Jedan od stubova serije ostaje odnos između Kejt i Hala. Rufus Suel je i dalje odličan i sav pun šarma, egoizma i želje za manipulacijama. Njihov brak je istovremeno politički savez i bojno polje, što vodi do scena punih tenzije i neočekivanog humora. Kejtina ranjivost često izlazi na videlo u trenucima svakodnevne haotičnosti , od scena u kojima se suočava s trivijalnostima diplomatskog protokola, do onih gde usred svađe lomi porcelan rukom.

Halova manipulativna priroda postaje očigledna kroz njegovu tendenciju da sakrije motive od Kate. Njegovi planovi da Kate postane potpredsednica ostaju skriveni, a njegovo mešanje u njenu karijeru više puta prelazi granicu. Namere mu deluju sebično, usmerene ka ličnoj koristi, a ne ka podršci supruzi.

Kejt sa druge strane odbija da vidi Hala kao supruga trofej, iako on odlučuje da se povuče iz njenog profesionalnog i političkog života. Kate to ne prepoznaje. Ona veruje da će on uvek biti sebičan i žedan moći. Međutim, kada se zaista distancira, Kate ga sama vraća u političku igru tražeći njegov savet i pomoć, što dodatno komplikuje njihov odnos.

Ono što meni nedostaje je zavodljiva dinamika hoće-neće između Kejt i britanskog ministra spoljnih poslova Ostina, koja je obeležila prvu sezonu. Sada je jednostavno stavljena negde na stranu i zaboravljena. Taj nedostatak napetosti i energije se primećuje, posebno jer je Keri Rasel nudila dodatne slojeve za istraživanje lika. Ipak, ona ima dosta materijala za rad kroz oštru i dinamičnu hemiju koju deli sa svojim mužem, nepredvidivim i neprestano prilagodljivim partnerom. U okviru jedne scene, njihov odnos se premešta od iscrpljenog braka koji očajnički traži staru strast, do hladnih i beskompromisnih saučesnika u projektu koji ima za cilj da spase, ili barem preoblikuje, svet.

Allison Janney: Nova zvezda serije

Najveće pojačanje ove sezone je Alison Džejni u ulozi potpredsednice Grejs Pen.

Njeno prisustvo unosi dodatnu težinu i šarm, dok dinamika između Grejs i Kejtn nudi neke od najinteresantnijih trenutaka serije. Njihova interakcija predstavlja ideju žene kao liderke koja balansira između idealizma i pragmatizma, pokazujući koliko su žene u politici često prisiljene da biraju između lične autentičnosti i sistema koji od njih traži nemoguće. U njihovim scenama nadmetanja, Kejt i potpredsednica vode oprezan ples dve moćne žene koje se međusobno ispituju, neodlučne da li treba da pomognu jedna drugoj ili da se ometaju.

Mada, Grejs je prikazana kao osoba gladna moći, dok se pretvara da joj nije stalo do pozicije potpredsednice. Njen lik nema nikakvu pozadinsku priču koja bi objasnila kako je dospela u Belu kuću niti otkriva njene prave motive skrivenih iza zidova političke arene. Ali, to ćemo verovatno dobiti u trećoj sezoni.

U tekstu o nominovanima za Zlatni globus možete primetiti da je ova glumica na listi za najbolju sporednu ulogu.

Vizuelni spektakl i dramaturgija

Sezona 2 koristi povećan budžet i donosi raskošne lokacije poput katedrale Svetog Pavla i Škotske, gde politička radnja dobija novi zamah. Snimateljski tim je odličan u scenama visokog rizika, od evakuacije savetnice sa sahrane preko serije mamaca, do složenih diplomatskih sastanaka na kojima svaka rečenica nosi potencijalnu posledicu.

Razmišljanje

Političke tenzije drže pažnju publike intrigantnim igrama moći i diplomatskim sukobima. Istraga o bombardovanju drži gledaoce u neizvesnosti, donoseći uzbuđenje otkrivanja pravog krivca. Neočekivani preokreti u razotkrivanju stvarnih počinilaca ovog strašnog i neverovatnog čina šokiraju i ostavljaju snažan utisak. Serija odlično gradi napetost i drži publiku prikovanu do samog kraja.

Diplomata se u drugoj sezoni dodatno oslanja na političku složenost i emocionalnu dubinu svojih likova, posebno Kejt Vajler, čija briljantnost na jednoj strani, i nesavršenost na drugoj, čine srž serije. Možda serija povremeno idealizuje svoju protagonistkinju, njen šarm i specifičnost drže publiku do poslednje sekunde. Najiskrenije, nisam mogla da verujem da se ova sezona tako brzo završila i to na neverovatno uzbudljiv način koji vas ostavlja da željno očekujete treću sezonu.

Ova serija je moja topla preporuka za one koji vole trilere koji balansiraju između političke intrige, komedije manira i emocionalnih konflikata.

Pratite me i na društvenim mrežama: Facebook, Instagram, Twitter, Threads , Linkedin i YouTube.

Discover more from Indijanka Danka

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Podelite ovaj članak
Zaprati:
Sedamdesetih godina prošlog veka u modi su bile lutke obučene kao partizanke, indijanke, hipi i naravno “normalne” djevojke, a sve su imale isto lice i dugu crnu kosu. Ja sam imala partizanku i indijanku. Imam ih još uvek (čuvala sam za kćerku koja ih nije ni uzela u ruke). Jedna sam od prvih žena gejmera kod nas. Prva žena autor i voditelj emisije o kompjuterskim igricama.